4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Merkel-Hollande-Putyin csúcs után a német kancellár egyértelműen háborúellenesen nyilatkozott. Azóta több európai kollégája is csatlakozott hozzá. Belátták, hogy nem lehet az orosz medvét leteríteni.

Az egy éve tartó ukrajnai orosz szeparatista háború során most új helyzet állt elő. Eddig a nyugat azt gondolta, hogy fenyegetéssel, kardcsörtetéssel, szankciókkal Oroszországot térdre lehet kényszeríteni. Most azonban belátták: ez már nem Gorbacsov széteső birodalma és nem is a bárki által befolyásolható vodkagőzös Jelcin oligarchák által uralt országa. Putyin büszkén nézi, hogy a nyugat a saját ügyetlenkedésével bizonyította a világnak: Oroszország most már újra egy legyőzhetetlen nagyhatalom, akivel nem érdemes ujjat húzni.

NDK-s múlt

Pro és kontra: Európa a háború szélén

Ha hamarosan nem születik megállapodás a tartós fegyverszünetről, háború lesz Európában.  A kétségbeesett nyugat-európai vezetők a washingtoni héjákat megelőzve próbálnak egy politikai rendezést elérni.  Az orosz taktikai és stratégiai nukleáris rakétákat készültségbe helyezték.  A harcias orosz külügyminiszter a kárpátaljai magyar kisebbség sorsát is kiemelte egy előadásában. Részletek >>

Teljesen érthető, hogy a német kancellár az, aki ezt elsőként belátta. Tulajdonképpen már tavaly látszott, hogy tisztában van a helyzettel, hisz már akkor visszafogottabb volt, és sokkal többet tárgyalt az orosz elnökkel, mit bárki más. Talán sokkal jobban meg is értette, mi zajlik az oroszok és elnökük lelkében.

Két történelmi ok van, ami Merkelt ilyen óvatossá és alapossá tette. Az egyik személyes élmény lehet, a közös múltból adódik. Mind a német, mind az orosz vezető egy helyen, egy közegben élt ifjúkorában: Németország keleti, kommunista felében. Hasonló légkörben mozogtak, hasonló benyomások érhették őket, ráadásul akkor egyikük sem gondolt arra, hogy még életükben megszűnik a szovjet birodalom (melyet Putyin KGB-sként képviselt ott), Németország pedig egyesül. Arról pedig végképp nem álmodhattak, hogy ők lesznek a létrejövő két új nagyhatalom első emberei. Az NDK-s múlt segítheti őket, hogy most közös hangot találjanak.

Világháborús emlékek

A másik ok sokkal komolyabb. Németország mind a két világháborúban megtámadta az orosz, ill. szovjet birodalmat, és mind a kettőben Ukrajnára vetette szemét, mint leendő gyarmatra. Az elsőben csak Ukrajna nyugati részére, a másodikban tokkal-vonóval az egészre, melyet Németország éléstáraként szolgáló rabszolgaállamként képzelt el.

Az első világháborúban a bolsevik forradalom után a breszti béke által ölükbe is hullott Ukrajna nyugati része, a többiből pedig egy független államot hoztak létre. Nem sokáig élvezhették azonban hódításuk gyümölcsét: a központi hatalmak 1918-as veresége után Nyugat-Ukrajnát Lengyelország kapta, a többi rész tagköztársaságként a Szovjetunióhoz került.

A második világháborúban először megvalósították, amit terveztek: megszállták egész Ukrajnát, és úgy is bántak vele, ahogy Hitler tervezte. Így aztán az ukránok hamar ellenük is fordultak. Végül a világháború teljes szovjet győzelemmel és teljes német vereséggel végződött épp 70 éve, és erre valószínűleg nagyon is gondol mindkét fél. A demokratikus és gazdag Németországnak esze ágában nem lenne harmadszor is belebonyolódni az ukrán konfliktusba.

Atomhatalom

Ráadásul a Szovjetunió, majd Oroszország atomhatalom lett, és ez az a pont, ahol nyilvánvaló, hogy nem lehet vele háborút vívni. Lehet húzogatni a bajszát, de komolyan hadba lépni vele ugyanúgy a világvége kockázatát hordozza, mint a hidegháború alatt.

Németország és a mérsékeltebb európai vezetők azt is látják, hogy a fegyverszállítás is értelmetlen ötlet. Csak egy elhúzódó, sok ember halálát okozó, véres polgárháborút (az ukrajnai oroszok szemszögéből: szabadságharcot) lehet vele előidézni, aminek semmi értelme nincs. Oroszország nem fog kihátrálni honfitársai mögül, még ha az alacsonyabb olajár és a hadi költekezés miatt rosszabbul is kell élnie, mint 4 éve. Vastagon 20 dollár alatti olajár az, ahol térdre kényszerülne. Azt pedig belátható időn belül senki nem tudja előidézni.

Az elhúzódó konfliktus persze így az oroszoknak sem jó. Kölcsönös érdek tárgyalásos úton megoldást találni. Sajnos olyan megoldás nincs, ami Ukrajnának megfelelne, hisz ők utolsó leheletükig ragaszkodni fognak oroszlakta területeikhez, ahogy Szerbia is ragaszkodott Koszovóhoz. Kérdés, lehet-e őket bármivel is kárpótolni, avagy végül le kell nyelniük a békát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
Makro / Külgazdaság Itt az MNB döntése: marad az alapkamat
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 14:05
Nincs meglepetés.
Makro / Külgazdaság Mi történt a Balatonon?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:37
Megjöttek a számok a hotelekből. 
Makro / Külgazdaság Ez is a forint miatt történt
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:30
Áremelkedést hozott a március a magyar gyárakban. 
Makro / Külgazdaság Kinek is szállít az Izovac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 07:17
Van Fehéroroszországban egy vállalat, amelynek technológiája nélkülözhetetlen eleme az okostelefonok és a táblagépek érintőképernyőinek, miközben a cég az orosz hadiiparral is üzletel.
Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG