Olaf Scholz német kancellár július 19-én - pénteken - tárgyal Aleksandar Vučić szerb elnökkel – írta a vajdasági Szabad Magyar Szó. A német kormány szóvivője szerint a látogatás fő témája a kritikus nyersanyagok szállítása lesz, amiről Szerbia szándéknyilatkozatot ír alá az EU-val, és ezáltal Európa stratégiai partnerévé válik.
Scholzot elkíséri Belgrádba Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős alelnöke. Az egyetértési nyilatkozat a stratégiai nyersanyagok kiaknázása mellett várhatóan akkumulátorgyártási értékláncok megteremtéséről és elektromos járművek előállításáról is szólhat. Az Ukrajnának küldött – egyesek szerint feltételezett – fegyverszállítmányoknak köszönhetően az Egyesült Államok egyre kevésbé macerálja Szerbiát és már Olaf Scholz német kancellár sem kardoskodik túlzottan hangosan a német–francia rendezési terv mellett, amely tartalmazza Koszovó függetlenségének elismerését. Németországnak kell a lítium, amiből sok van Szerbiában – idézte a vajdasági hírportál a balk.hu értékelését.
Indul a lítiumbiznisz?
Miloš Vučević szerb miniszterelnök szerint egyértelmű, hogy Scholz és az Európai Bizottság képviselői azért utaznak Belgrádba, hogy a szerbiai lítiumbányászatról tárgyaljanak, de a szerbeknek is vannak feltételeik. Ezek szerint nem lesz bányászat Szerbiában, ha nem kezdődik meg az iparosítás, nem épülnek gyárak abban a térségben, ahol a bánya létesülne.
Európa zöldebb jövőkének szempontjából komoly akadályt jelent, hogy ehhez nyersanyagokra van szükség. Például lítiumra, ami az elektromos autózáshoz szükséges akkumulátorok gyártásának alapanyaga. Németország elhatározta, hogy lítiumfinomító üzemet épít a nyersanyag feldolgozására a kelet- németországi Bitterfeldben, ami az új ellátási lánc kulcsává válhat.
Az Európában felhasznált lítium előállítása jelenleg Brazíliában kezdődik, ahol egy lítiumot tartalmazó kőzetet bányásznak, majd koncentrátummá alakítanak, aztán további feldolgozásra Kínába küldik. Innen a technológiai értelemben még befejezetlen terméket viszik Bitterfeldbe, ahol az akkumulátorokhoz szükséges minőségre finomítják. Bitterfeldben olyan új finomítót terveznek, amellyel el lehetne kerülni a kínai kitérőt. Ugyanakkor még jobb lenne, ha a brazíliai lítiumot ki lehetne váltani a közeli Szerbiából származó nyersanyagra. Egyes becslések szerint az Európában felhasznált lítium kilencven százalékát Szerbia adhatná. Ezért Olaf Scholznak bőven megéri, hogy „barátkozzon” a szerb elnökkel.