Az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája okozta a – részben halálos következménnyel járó – vérrögképződést három kórházba került betegnél, állítja Pål Andre Holme, az Oslo Egyetemi Kórház professzora és főorvosa a North Norway HF Egyetemi Kórház szakértőivel közösen végzett vizsgálatra hivatkozva.
"Megtaláltuk az okot"
A vizsgálatra azután került sor, hogy a közelmúltban három, 50 év alatti norvég egészségügyi dolgozót szállítottak kórházba vérrögök és alacsony trombocita-szint miatt, miután megkapták az AstraZeneca vakcináját. Egyikük hétfőn életét veszítette.
Megtaláltuk az okot, amiért a betegeink ilyen állapotba kerültek
- idézte a professzort a ScienceNorway.no a VG norvég napilapra hivatkozva.
Szerinte bebizonyosodott az elméletük, miszerint valóban a vakcina váltott ki váratlan és erőteljes immunreakciót a vizsgált betegeknél. Megtalálták azokat a speciális antitesteket, amelyek ezeket a reakciókat okozhatják.
Semmi más, csak a vakcina magyarázhatja ezt az immunreakciót ezeknél a személyeknél
- állítja a professzor. Mint mondta, a vizsgált személyek betegtörténetében nincs más olyan tényező, ami ilyen erőteljes immunreakciót okozhatna.
A Norvég Gyógyszerügynökség egyelőre nem kívánta kommentálni a vizsgálatot, előbb elemezni akarják annak eredményét. Az AstraZeneca szintén nem kívánta kommentálni a hírt.
Az EMA szerint biztonságos a vakcina
Az uniós gyógyszerfelügyeleti hatóság szerepét betöltő szervezet, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ma biztonságosnak minősítette az említett vakcinát. Ugyanakkor - tették hozzá - nem lehet kizárni, hogy az oltás összefüggésben áll nagyon ritka agyi trombózisokkal, ezért tovább folytatják a vizsgálatokat. (Részletek: Kitart az AstraZeneca mellett az EMA.)
Az EMA korábban azt közölte: nincs arra utaló jel, hogy a vakcina vérrögképződést okozna.
A brit-svéd gyógyszergyár pedig a lapunknak is megküldött korábbi közleményében azt írta:
Az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban eddig beoltott 17 millió személy adatai azt mutatják, hogy az AstraZeneca vakcina alkalmazása nem mutat nagyobb kockázatot tüdőembólia, mélyvénás trombózis vagy trombocitopénia tekintetében bármely életkori, nem szerinti, gyártási tétel szerinti vagy országcsoportban.
Ugyanakkor a vakcina felfüggesztését javasló német hatóság, a Paul Ehrlich Intézet elnöke, Klaus Cichutek azt állítja: több olyan agyi vénás trombózisról kaptak bejelentést a beoltottak esetében, mint amennyi szerintük normális lett volna.
Háttéranyagunk a témában: Ezért függesztették fel az AstraZenecát - már 19 európai ország szünetelteti a használatát.