A lap szerint az autokráciára vágyakozó vezetőknek egyébként is érdemes figyelemmel követnie Orbán Viktort, legutóbbi húzását azonban lélegzetelállítóan vakmerőnek nevezik. A több mint 400 weboldal, újság, tv-csatorna és rádió-állomás felajánlása az alapítványnak a lap szerint nem filantrópia: a korábbi tulajdonosok kormánypárti oligarchák, Orbán szövetségesei. A médiumok kevés pénzt termeltek maguktól, leginkább a kormányzati hirdetésektől függenek.
A most megszületett médiabirodalom a régi idők kommunista propagandagépezeteire emlékezteti a The New York Times szerkesztőségét. Persze a médiumok összegyúrását még jóvá kell hagynia a versenyhivatalnak is, a szabályozó testületeket azonban Orbán által kinevezett hivatalnokok vezetik - ahogy az Alkotmánybíróságot is, emlékeztet a lap.
Az alapítvány egyik célja a kiegyensúlyozott média megteremtése - a lap szerint ez azért érdekes, mert jelenleg több mint 500 kormánybarát kiadvány létezik Magyarországon, miközben 2015-ben még csak 31 volt. Emlékeztetnek: a független médiumok nem részesülnek állami hirdetésekben, a legolvasottabb ellenzéki napilapot, a Népszabadságot pedig 2016-ban megszüntették.
Az Európai Parlament tavaly szeptemberben kezdeményezte a jogállamisági eljárást, aminek a vége az is lehet, hogy megvonják Magyarország uniós szavazati jogát - ennél azonban a lap szerint jóval többre lesz szükség, hogy Orbán aggódni kezdjen.
A sztori hasonló értékeléssel futott végig a nyugati sajtóban, itt gyűjtöttük össze az értékeléseket >>