4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A második világháborús japán atrocitásokat tagadó hölgyet neveztek ki Tokióban védelmi miniszternek, amely komoly hullámokat vet Pekingben. Holott a hágai Nemzetközi Bíróság júliusi döntése a Dél-kínai-tengerről már így is negatívan befolyásolta a két ország viszonyát.

A 2008-as pénzügyi válság alapjaiban rázta meg a második világháború után kialakított nemzetközi politikai intézményeket. Az elveszettnek hitt történelem brutális erővel tér vissza minden misztikumával együtt és a múlt század második felének narratívái megkérdőjeleződnek.

Gyarapítsd az országot, erősítsd a hadsereget!’

Japánban a 19. század végi Meidzsi-korszak fenti jelmondata akár napjaink Abe kormányának a mottója is lehetne. A jelenlegi politikai ciklus bevallott célja a regionális marginalizálódás feltartóztatása. Napjainkban a történelem szele söpör végig a Felkelő Nap országán, és erőteljes lobbi csoportok, mint a Nippon Kaigi (Japán Konferencia) és az ősi természetvallás értékeit követő Sintó Egyesülés sikeresen dolgoznak azon, hogy a régi patrióta - többször militáns - értékek nagyobb súllyal szerepeljenek az alkotmányban, a közéletben, a közintézményekben és az iskolai tananyagban.

A kormány tagjainak többsége is erőteljesen kapcsolódik ezen szervezetekhez. Mivel ez a történelmi revíziós hullám a második világháború sokszor borzalmas fejezeteinek újraírására, relativizálására és elfogadhatóbbá tételére is törekszik, a politikai feszültség Kínával és Dél-Koreával fennmaradt. Az utóbbi napok ráadásul egy újabb eszkalációt hoztak.

A harcias amazon színre lép

Káncz Csaba

Abe miniszterelnök ugyanis egy hete azt a Tomomi Inadát nevezte ki védelmi miniszternek, aki a Nippon Kaigi parlamenti csoport tagjaként követeli, hogy a történelem egyik legnagyobb tömeggyilkosságára, az 1937-es nankingi mészárlásra vonatkozó összes utalást távolítsák el a tankönyvekből. A parlamenti csoport azt az álláspontot képviseli, hogy Japán tulajdonképpen a nyugati imperialisták által elnyomott Ázsiát akarta felszabadítani, amikor lerohanta a kontinenst az 1930-as években.

Inada, egy 57. évében járó országgyűlési képviselő hölgy, korábban már védelmébe vette a japán háborús atrocitásokat, beleértve ázsiai nők erőszakos prostitúcióra kényszerítését a japán hadsereg bordélyházaiban. Az új védelmi miniszter korábban a kormányzó párt egy bizottságát is vezette, amelynek a célja a Szövetségesek háborús ítéleteinek újraértelmezése volt.

Peking azonnal felfigyelt és felhorkant a kinevezésre. A kínai védelmi minisztérium múlt pénteken a japán militarizmus felélesztésével vádolta meg Inadát, aki első sajtótájékoztatóján nem volt hajlandó állást foglalni a nankingi mészárlásról és arról sem nyilatkozott, hogy inváziónak tartja-e Japán világháborús műveleteit. A pekingi minisztérium leszögezte, hogy „ha a történelmet letagadjuk, akkor a kínai-japán viszonynak nincsen jövője”.

Újra belobbant a szigetvita is

Holott a helyzet a térségben már így is pattanásig feszült. Nagyon érzékenyen érintette ugyanis Pekinget júliusban a hágai Nemzetközi Bíróság döntése, amely szerint semmilyen jogalapja nincs az országnak a Dél-kínai-tenger ellenőrzésére. Kína jelezte: nem fogadja el az ítéletet, és szeptemberre tengeri hadgyakorlatot jelentett be Oroszországgal a vitatott hovatartozású térségben.

A feszültség kisugárzik a Kelet-kínai-tengerre is, ahol Tokió kínai halászhajók százait vádolja területi vizeinek megsértésével az elmúlt hetekben a vitatott Szenkaku / Diaoyu szigeteknél ráadásul a térség határán egy kínai gázfúrótornyon a japánok egy radart is fölfedeztek, amely a hajók mozgását figyelheti.

A tokiói külügyminisztérium ezért múlt szombaton a kínai nagykövetség több diplomatáját berendelte, hogy tiltakozzon az incidensek ellen. Ugyanazon a napon a kínai külügyi szóvivő mintegy válaszként kijelentette, hogy a vitatott szigetek és környező vizeik Peking szuverenitása alá tartoznak.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG