4p
A második világháborús japán atrocitásokat tagadó hölgyet neveztek ki Tokióban védelmi miniszternek, amely komoly hullámokat vet Pekingben. Holott a hágai Nemzetközi Bíróság júliusi döntése a Dél-kínai-tengerről már így is negatívan befolyásolta a két ország viszonyát.

A 2008-as pénzügyi válság alapjaiban rázta meg a második világháború után kialakított nemzetközi politikai intézményeket. Az elveszettnek hitt történelem brutális erővel tér vissza minden misztikumával együtt és a múlt század második felének narratívái megkérdőjeleződnek.

Gyarapítsd az országot, erősítsd a hadsereget!’

Japánban a 19. század végi Meidzsi-korszak fenti jelmondata akár napjaink Abe kormányának a mottója is lehetne. A jelenlegi politikai ciklus bevallott célja a regionális marginalizálódás feltartóztatása. Napjainkban a történelem szele söpör végig a Felkelő Nap országán, és erőteljes lobbi csoportok, mint a Nippon Kaigi (Japán Konferencia) és az ősi természetvallás értékeit követő Sintó Egyesülés sikeresen dolgoznak azon, hogy a régi patrióta - többször militáns - értékek nagyobb súllyal szerepeljenek az alkotmányban, a közéletben, a közintézményekben és az iskolai tananyagban.

A kormány tagjainak többsége is erőteljesen kapcsolódik ezen szervezetekhez. Mivel ez a történelmi revíziós hullám a második világháború sokszor borzalmas fejezeteinek újraírására, relativizálására és elfogadhatóbbá tételére is törekszik, a politikai feszültség Kínával és Dél-Koreával fennmaradt. Az utóbbi napok ráadásul egy újabb eszkalációt hoztak.

A harcias amazon színre lép

Káncz Csaba

Abe miniszterelnök ugyanis egy hete azt a Tomomi Inadát nevezte ki védelmi miniszternek, aki a Nippon Kaigi parlamenti csoport tagjaként követeli, hogy a történelem egyik legnagyobb tömeggyilkosságára, az 1937-es nankingi mészárlásra vonatkozó összes utalást távolítsák el a tankönyvekből. A parlamenti csoport azt az álláspontot képviseli, hogy Japán tulajdonképpen a nyugati imperialisták által elnyomott Ázsiát akarta felszabadítani, amikor lerohanta a kontinenst az 1930-as években.

Inada, egy 57. évében járó országgyűlési képviselő hölgy, korábban már védelmébe vette a japán háborús atrocitásokat, beleértve ázsiai nők erőszakos prostitúcióra kényszerítését a japán hadsereg bordélyházaiban. Az új védelmi miniszter korábban a kormányzó párt egy bizottságát is vezette, amelynek a célja a Szövetségesek háborús ítéleteinek újraértelmezése volt.

Peking azonnal felfigyelt és felhorkant a kinevezésre. A kínai védelmi minisztérium múlt pénteken a japán militarizmus felélesztésével vádolta meg Inadát, aki első sajtótájékoztatóján nem volt hajlandó állást foglalni a nankingi mészárlásról és arról sem nyilatkozott, hogy inváziónak tartja-e Japán világháborús műveleteit. A pekingi minisztérium leszögezte, hogy „ha a történelmet letagadjuk, akkor a kínai-japán viszonynak nincsen jövője”.

Újra belobbant a szigetvita is

Holott a helyzet a térségben már így is pattanásig feszült. Nagyon érzékenyen érintette ugyanis Pekinget júliusban a hágai Nemzetközi Bíróság döntése, amely szerint semmilyen jogalapja nincs az országnak a Dél-kínai-tenger ellenőrzésére. Kína jelezte: nem fogadja el az ítéletet, és szeptemberre tengeri hadgyakorlatot jelentett be Oroszországgal a vitatott hovatartozású térségben.

A feszültség kisugárzik a Kelet-kínai-tengerre is, ahol Tokió kínai halászhajók százait vádolja területi vizeinek megsértésével az elmúlt hetekben a vitatott Szenkaku / Diaoyu szigeteknél ráadásul a térség határán egy kínai gázfúrótornyon a japánok egy radart is fölfedeztek, amely a hajók mozgását figyelheti.

A tokiói külügyminisztérium ezért múlt szombaton a kínai nagykövetség több diplomatáját berendelte, hogy tiltakozzon az incidensek ellen. Ugyanazon a napon a kínai külügyi szóvivő mintegy válaszként kijelentette, hogy a vitatott szigetek és környező vizeik Peking szuverenitása alá tartoznak.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG