4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit kormányt kevésbé érdekli a Brexit egyre súlyosabb gazdasági kihatása és inkább a migrációra, valamint a brit szuverenitásra koncentrál. A migránsokra már decemberben ellenőrzések várnak. London része kíván maradni az európai biztonsági rendszernek, és fenntartja a kemény vonalat Moszkvával szemben. A jövőbeli katonai konfliktusok során a brit hadsereg kivonja magát az Emberi Jogok Európai Konvenciója alól.
Kép forrása: EPA

Száz nappal a Brexit népszavazás után Theresa May brit miniszterelnök múlt vasárnap a Konzervatív Párt konferenciáján bejelentette, hogy London a migráció ügyében teljes szuverenitásra törekszik és azt is világossá tette, hogy az Egyesült Királyság nem fogja elismerni az Európai Bíróság (ECJ) törvénykezését. May arra utalt, hogy a brit kormány számára nem biztos, hogy elfogadható alku a munkaerőpiac nyitottsága az európai közös piacért cserébe.

Szerdán, a konferencia záróbeszédében a miniszterelnök erős brit államot ígért, amely megvédi a keményen dolgozó brit kisembert. May 13 alkalommal utalt a beszédében a „munkásosztály”, illetve a „dolgozó ember” szorult helyzetére.

Több százezren kerülnek utcára

Abba nem ment bele, hogy a Brexit mennyiben járul hozzá a polgárok fokozódó gazdasági problémáihoz. Pedig már idézhette volna a Strathclyde Egyetem friss tanulmányát, miszerint csupán Skóciában a Brexit 8 milliárd fontos kárt fog okozni és 80 000 ember veszíti el az állását az elkövetkező évtizedben. Vagy utalhatott volna a TheCityUK elemzésére, amely szerint a brit pénzügyi szektornak 38 milliárd fontos kiesést okoz a brit kiválás és 75 ezren kerülnek az utcára a szektorból.

A Brexitről írt összes Privátbankár.hu-s cikket itt lehet megtalálni. >>>

May és kormányának keményvonalas hangütése az európai kontinens és közös piacának irányába a héten 31 éves mélypontra küldte az angol fontot a dollárral szemben. A font mélyrepülésének következményeképpen az Egyesült Királyság becsúszott Franciaország mögé a világ nemzetgazdaságainak listáján.

Amikor az újságírók a konferencián a Brexit mellett korábban harsányan kampányoló képviselőket szembesítették korábbi rózsás ígéreteikkel, azok gyorsan elmenekültek a kérdések elől, ahogy az ezen a videón is látszik:

A konferencián a kormány tagjai számos bevándorlásellenes lépést jelentettek be. Amber Rudd belügyminiszter kijelentette, hogy a külföldi dolgozóknak nem lesz szabad „betölteni olyan munkát, amelyet a briteknek kellene csinálniuk”. A kormányzat azt tervezi, hogy minden brit céget jelentéstételre kötelezi arról, hogy milyen arányban alkalmaznak nemzetközi munkaerőt. Már idén decemberben életbe léptet a kormány szigorúbb, kötelező ellenőrzéseket a migránsokkal szemben.

Keményvonalas kül- és biztonságpolitikai vonalvezetés

Boris Johnson, a bumfordi külügyminiszter, beszédében Afrikára nem úgy utalt, mint egy kontinensre, hanem mint egy országra (sic). Éles hangú szónoklatában Moszkvát tette felelőssé a szír helyzet elmérgesedéséért, mivel az orosz cselekmények lehetetlenné teszik a béketárgyalások megkezdését. Kijelentette, hogy London a Brexit után is része marad az európai biztonsági együttműködésnek, amelynek része az Oroszországgal szembeni szankciók fenntartása az ukrán történések miatt.

Káncz Csaba

A maga fanyar humorával és keresetlen stílusával arra is emlékeztette a tory hallgatóságot, hogy a Brit Birodalom egykor hétszer akkora kiterjedésű volt, mint a Római Birodalom és London az elmúlt kétszáz évben 178 országot támadott, illetve szállt meg. Arra is utalt beszédében, hogy a 2003-as iraki beavatkozás katasztrófája nem jelentheti azt, hogy a jövőben nem történnek külföldi intervenciók London részéről. Ahogy megfogalmazta: Nem mindegyik katonai beavatkozás volt katasztrófa, ezt igazán nem lehet állítani.

Illeszkedve a külügyminiszter mondandójához, Michael Fallon védelmi miniszter 1.3 milliárd fontos fejlesztést jelentett be a BAE Systems céggel, amely új generációs ’Successor’ tengeralattjárók építésére vonatkoznak, Trident nukleáris rakétákkal fölszerelve. Fallon azt is kiemelte, hogy a jövőbeli katonai konfliktusok esetén a brit hadsereg kivonja magát az Emberi Jogok Európai Konvenciója (ECHR) alól. Fallon szerint a brit haderő elleni jogi keresetek „kárt okoznak a csapatainknak” és aláássák a katonai műveleteket.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG