4p
A brit kormányt kevésbé érdekli a Brexit egyre súlyosabb gazdasági kihatása és inkább a migrációra, valamint a brit szuverenitásra koncentrál. A migránsokra már decemberben ellenőrzések várnak. London része kíván maradni az európai biztonsági rendszernek, és fenntartja a kemény vonalat Moszkvával szemben. A jövőbeli katonai konfliktusok során a brit hadsereg kivonja magát az Emberi Jogok Európai Konvenciója alól.
Kép forrása: EPA

Száz nappal a Brexit népszavazás után Theresa May brit miniszterelnök múlt vasárnap a Konzervatív Párt konferenciáján bejelentette, hogy London a migráció ügyében teljes szuverenitásra törekszik és azt is világossá tette, hogy az Egyesült Királyság nem fogja elismerni az Európai Bíróság (ECJ) törvénykezését. May arra utalt, hogy a brit kormány számára nem biztos, hogy elfogadható alku a munkaerőpiac nyitottsága az európai közös piacért cserébe.

Szerdán, a konferencia záróbeszédében a miniszterelnök erős brit államot ígért, amely megvédi a keményen dolgozó brit kisembert. May 13 alkalommal utalt a beszédében a „munkásosztály”, illetve a „dolgozó ember” szorult helyzetére.

Több százezren kerülnek utcára

Abba nem ment bele, hogy a Brexit mennyiben járul hozzá a polgárok fokozódó gazdasági problémáihoz. Pedig már idézhette volna a Strathclyde Egyetem friss tanulmányát, miszerint csupán Skóciában a Brexit 8 milliárd fontos kárt fog okozni és 80 000 ember veszíti el az állását az elkövetkező évtizedben. Vagy utalhatott volna a TheCityUK elemzésére, amely szerint a brit pénzügyi szektornak 38 milliárd fontos kiesést okoz a brit kiválás és 75 ezren kerülnek az utcára a szektorból.

A Brexitről írt összes Privátbankár.hu-s cikket itt lehet megtalálni. >>>

May és kormányának keményvonalas hangütése az európai kontinens és közös piacának irányába a héten 31 éves mélypontra küldte az angol fontot a dollárral szemben. A font mélyrepülésének következményeképpen az Egyesült Királyság becsúszott Franciaország mögé a világ nemzetgazdaságainak listáján.

Amikor az újságírók a konferencián a Brexit mellett korábban harsányan kampányoló képviselőket szembesítették korábbi rózsás ígéreteikkel, azok gyorsan elmenekültek a kérdések elől, ahogy az ezen a videón is látszik:

A konferencián a kormány tagjai számos bevándorlásellenes lépést jelentettek be. Amber Rudd belügyminiszter kijelentette, hogy a külföldi dolgozóknak nem lesz szabad „betölteni olyan munkát, amelyet a briteknek kellene csinálniuk”. A kormányzat azt tervezi, hogy minden brit céget jelentéstételre kötelezi arról, hogy milyen arányban alkalmaznak nemzetközi munkaerőt. Már idén decemberben életbe léptet a kormány szigorúbb, kötelező ellenőrzéseket a migránsokkal szemben.

Keményvonalas kül- és biztonságpolitikai vonalvezetés

Boris Johnson, a bumfordi külügyminiszter, beszédében Afrikára nem úgy utalt, mint egy kontinensre, hanem mint egy országra (sic). Éles hangú szónoklatában Moszkvát tette felelőssé a szír helyzet elmérgesedéséért, mivel az orosz cselekmények lehetetlenné teszik a béketárgyalások megkezdését. Kijelentette, hogy London a Brexit után is része marad az európai biztonsági együttműködésnek, amelynek része az Oroszországgal szembeni szankciók fenntartása az ukrán történések miatt.

Káncz Csaba

A maga fanyar humorával és keresetlen stílusával arra is emlékeztette a tory hallgatóságot, hogy a Brit Birodalom egykor hétszer akkora kiterjedésű volt, mint a Római Birodalom és London az elmúlt kétszáz évben 178 országot támadott, illetve szállt meg. Arra is utalt beszédében, hogy a 2003-as iraki beavatkozás katasztrófája nem jelentheti azt, hogy a jövőben nem történnek külföldi intervenciók London részéről. Ahogy megfogalmazta: Nem mindegyik katonai beavatkozás volt katasztrófa, ezt igazán nem lehet állítani.

Illeszkedve a külügyminiszter mondandójához, Michael Fallon védelmi miniszter 1.3 milliárd fontos fejlesztést jelentett be a BAE Systems céggel, amely új generációs ’Successor’ tengeralattjárók építésére vonatkoznak, Trident nukleáris rakétákkal fölszerelve. Fallon azt is kiemelte, hogy a jövőbeli katonai konfliktusok esetén a brit hadsereg kivonja magát az Emberi Jogok Európai Konvenciója (ECHR) alól. Fallon szerint a brit haderő elleni jogi keresetek „kárt okoznak a csapatainknak” és aláássák a katonai műveleteket.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbitális magasságokba emelkedett Mészáros Lőrinc vagyona
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 16:01
Megjelent a januári Forbes magazin, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával.
Makro / Külgazdaság Mintegy 900 milliárd dollárra olvadt a kínai ipari cégek nyeresége
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 09:46
Kínában az ipari nagyvállalatok adózott eredménye 913,7 milliárd dollár volt a november végével záródott idei első 11 hónapban, 4,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala pénteken.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter kiütheti a nyeregből Orbán Viktort
Csabai Károly | 2024. december 27. 05:49
Ez a konklúziója a lapcsoportunk Klasszis Klubjában 2024-ben rendezett beszélgetéseknek, ahol – az utóbbi évekhez hasonlóan – ezúttal is a hazai közélet számos neves személyisége volt a vendégünk.
Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG