Április 23-án Orbán Viktor valóban találkozik az Európai Bizottság elnökével. "Ha Brüsszelben vagyok, mindig találkozom Barroso elnök úrral, most sem lesz máshogy" - mondta a miniszterelnök, aki szerint minden nap előrébb vannak egy fél lépéssel a vitás ügyekben, szerinte jó irányba haladnak a dolgok az Európai Bizottsággal folytatott párbeszédben, még ha lassan is. "Tisztázódtak az ügyek, látjuk miben értünk egyet és miben nem. Sokkal több vitás ügyet oldottunk meg, mint amennyi megmaradt" - mondta kormányfő.
EU/IMF-megállapodás: kinek a térfelén pattog a labda? |
Új hang a magyar fél kommunikációjában
A kormányfő beszélt a tranzakciós adóval kapcsolatos elképzelésekről is, de szerinte amiatt nem fog fájni senkinek sem a feje. Részletek >>> |
Az interjúban ugyanakkor Orbán először beszélt arról, hogyha maradnak még vitás ügyek, akkor kész az "érvek súlyát megmérve" az Európai Bíróságig is elmenni. Ez azt is jelenti, hogy a kormányfő nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a januárban indult 3 kötelezettségszegési eljárásból több a bíróságon folytatódjon. Ez azonban nagyon elnyújthatja a vitás ügyek rendezését.
"Az Európai Unióban az nagyon gyakori, hogy egy tagállamnak vitája támad a Bizottsággal, Magyarország a vitás ügyek számát tekintve a középmezőnyben van" - utalt a kötelezettségszegési eljárásokra Orbán, aki szerint ha nincs megegyezés, akkor az Európai Bíróságnak kell döntenie. "Brüsszel nem Moszkva, nem az egyik fél dönt a vitás ügyekben" - tette hozzá.
Politikai feltételekről szó sem lehet
Arra a riporteri felvetésre, hogy a kötelezettségszegési eljárások az IMF megállapodás akadályát is képezhetik, a miniszterelnök azt mondta: "Ezt én képtelenségnek tartom".
Megismételte, Magyarország tagja az IMF-nek, "az a mi bankunk", szerinte elképzelhetetlen, hogy amikor Magyarország pénzügyi segítségért folyamodik, akkor annak politikai feltételei legyenek, mind az IMF, mind pedig az EU részéről. A magyar miniszterelnök szerint "az EU túlterjeszkedik a jogkörén, ha politikai feltételeket szab a megegyezés feltételéül".
"Az elmúlt időszakban az IMF hitelt adott Belorussziának, Egyiptomnak, Pakisztánnak, Boszniának... - ez a lista, ami azt mutatja, hogy az IMF pénzügyi alapon nyújt hitelt. Orbán Viktor szerint a politikai feltételeket zsarolásként is lehet értelmezni, az viszont az Európai Unióban elfogadhatatlan.
A miniszterelnök szerint a kormány eddig nem kapott rá választ, hogy melyek a megállapodás konkrét feltételei. Orbán Viktor szerint az IMF-nek nincsenek politikai feltételei, viszont a program feltétele, mivel Magyarország uniós tag, hogy azt az EU-nak is jóvá kell hagynia. "Az Európai Unió kacérkodik a gondolattal, hogy politikai feltételeket szabjon Magyarországnak, kihasználva, hogy csak az ő jóváhagyásával kaphatunk IMF-hitelt. Még nem lépték át a Rubicont" - mondta kormányfő, de szerinte Brüsszel ehhez igen közel van.
Az adósság hatalmas teher
Orbán Viktor szerint Magyarország nem akar olyan adósságteherrel élni, hogy évente be kelljen fizetni csupán a kamatterhekre a befolyó szja 90%-át, mert abból "nem lesz jólét, nem lesznek gyerekek, családtámogatás, iskola, egészség".
"Nekünk ki kell törnünk az adósságcsapdából, két lábra kell állnunk, de ezt nagyon sokan nem akarják, bankárok, bürokraták és nagy cégek, akiknek az elmúlt időszak jó üzlet volt. Az adósság nekünk teher, de másoknak üzlet" - mondta Orbán Viktor. "Nekünk a sok ellenérdekeltség mellett kell megtalálnunk azt az utat, ahogy Magyarországot ki tudjuk vezetni ebből a csapdából".