Sosem volt még ilyen erős a V4
Tegnap az osztrák kancellár is részt vett a V4-ek csúcstalálkozóján. Ezzel kapcsolatban Orbán elmondta: soha korábban nem volt még ilyen erős a visegrádi együttműködés. A V4 (illetve V3, hiszen még létezett Csehszlovákia) azért jött létre, hogy az EU és a NATO-tagság elérésében segítsék egymást a tagok. Amikor ez sikerült, akkor kissé ellaposodott az együttműködés, de hamar kiderült: ezzel nem ért véget a történet, harcolni kell az érdekeinkért.
Az együttműködés gazdasági hátteréről azt mondta: ez a négy ország gyorsabban növekszik, fejlődik, mint Európa többi része; mi vagyunk a lokomotívja az európai gazdaságnak, a mi eredményeink nélkül gyakorlatilag nem növekedne az uniós gazdaság. Itt aztán rá is tért a migráció kérdésére a miniszterelnök, és az utolsó pillanatokig le sem szállt erről a vonatról - akkor is csak a foci kedvéért.
Amikor a migráció kérdése élesedni kezdett, kiderült, hogy teljesen más a V4-ek és a többi tagállam hozzáállása. A németek által hirdetett Wilkommenskultur lényegét úgy foglalta össze Orbán: elég jó embernek lenni. A közép-európaiak szerint viszont felelősen kell jó embernek lenni, úgy segíteni másokon, hogy közben nem tesszük tönkre a saját országunkat, kultúránkat. Emiatt támadásokat kaptunk, de ez csak összébb kovácsolta a V4-et.
Orbán szerint 3 nagy kérdés van most a migráció körül
1. Megvédjük-e a határokat? Bár meglepő, de Orbán szerint van olyan, aki szerint erre nincs szükség, a határok rosszak. Mások szerint viszont olyan a határ, mint a tojás héja - ha az nincs, akkor a tojást megsütik és megeszik.
2. Mi legyen azokkal, akik már itt vannak? Az egyik álláspont szerint tartsuk itt őket, a másik álláspont szerint viszont küldjük őket haza, segítsük őket a hazajutásban.
3. Kit engedjünk be a jövőben? Magyarország szerint senkit, mások szerint a menekülteket. De ki a menekült és ki nem? Magyarország szerint a válogatásnak az EU határain kívül kell megtörténnie.
Nem megyünk el a csúcstalálkozóra, amire meg sem hívtak minket
Ma Magyarországra látogat Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Ezzel kapcsolatban Orbán azt mondta: zavar van az Erőben. Az EU működése bonyolult dolog, az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság egyensúlyán alapszik a rendszer. Zavar azért van, mert a köztük meglévő egyensúlyt most a Bizottság felrúgja. Ez eddig egy semleges, az alapjogokat védő testület volt, de néhány éve politikai testületté alakultak át - mondta Orbán. Ez abból is látszik, hogy a menekültkérdésről szóló miniszterelnöki szintű kormányzati megbeszéléseket szerinte csak a Tusk vezette Európai Tanács hívhatna össze, most mégis a Bizottság hívott össze egy minicsúcsot, amihez semmi joga - véli a magyar miniszterelnök. Megerősítette: a mini-csúcstalálkozóra a V4-ek nem mennek el, nem kívánunk részt venni rajta. (Ez egyébként óriási szerencse, mert nem is hívtak meg rá minket.)
A jövő héten lesz az "igazi" uniós csúcstalálkozó. Itt Orbán közbevetette: 1998 óta jár uniós csúcsokra, azóta úgy látja, a zavar folyamatosan nő - a gazdasági válságot rosszul kezelte az EU, a briteket nem tudta bent tartani a szövetségben, a migrációs válságot is rosszul kezeli, közben pedig a Bizottság politikai testületté alakult, nyugat és kelet közé éket vert.
A csúcs kiemelt témája lesz a migráció; Orbán szerint egyetértés alakul ki abban, hogy a menekültek kiválogatása valahol Afrikában legyen. A cél az, hogy a határvédelemben is megegyezzenek a résztvevők. Erre egyébként a pénz megvan, de nem a magyar határvédőknek adnák, hanem a Frontexnek - Orbán szerint ez a szervezet inkább azon gondolkozik, hogyan segítse be a migránsokat, pedig inkább a fizkiai határvédelemre kellene költeni a pénzt. Orbán azt is mondta: a történelem tanít, csak figyelni kell - Hunyadi is igyekezett délre letolni a megvédendő határt. Ne a magyar, hanem a szerb, a macedón vagy éppen albán határon történjen az európai védekezés - javasolta.
Maradnának a néppártban - mit akarhat Merkel?
A néppárton belül is okoz feszültségeket a migrációs vita - a liberális alapállású svéd kereszténydemokrata máshogy áll a kérdéshez, mint egy konzervatív magyar kereszténydemokrata, mondta Orbán. Egy erős európai néppártban érdekelt a Fidesz, tudomásul veszik, hogy ennek jobb oldalán helyezkednek el.
Arról, hogy mit akar Merkel, a meghívó fél beszéljen először - mondta egy kérdésre válaszolva Orbán. Ugyanez igaz a hamarosan sorra kerülő izraeli látogatásra is.
Szép, kifinomult munka ment a törvényhozásnál
Hajrá, sok sikert kívánunk ehhez - ezt üzeni a kormányfő azoknak az uniós testületeknek, amelyek vizsgálják a most hozott Stop Soros törvényt vagy az alkotmánymódosítást és esetleg kötelezettségszegési eljárást akarnak indítani ellenünk miattuk. Ezeket 80-90 százalékos többséggel szavazta meg a magyar parlament, milyen jogon bírálhatnák? - tette fel a kérdést Orbán.
A bevándorlást segítő szervezetekre kivetett 25 százalékos különadót adózási kérdésnek tartja, ezért az adótörvényekben szabályozták. Emlékeztetett: még a Btk-t is módosították, hogy az illegális migrációt bűncselekményként lehessen kezelni. Orbán jogvégzett emberként szép, kifinomult munkának tartja, amit véghezvittek.
Orbán szerint egyébként "nincs azzal baj", ha egy civil szervezet, egy NGO politikai szerpet vállal, befolyásolni akarja a kormányt, a döntéshozókat. A lényeg, hogy legyen tiszta víz a pohárban - aki külföldről pénzt kap, az jelezze ezt a tényt. A migrációban való közreműködés viszont más tészta: ez nemzetbiztonsági kérdés, itt nincs helye befolyásolási kísérleteknek.
A migránsoktól már meg tudják védeni az országot, a fegyveres fenyegetéstől még nem
Akkor most teljes a fizikai, jogi csomag? Most fel vagyunk szerszámozva, nem mondhatja a kormány, hogy a magyar választók nem adtak meg minden eszközt, hogy megvédjék az országot - válaszolta Orbán. Persze a helyzet változik, mindig újabb technológiai vívmányok jönnek - előfordulhat, hogy kellenek majd újabb részletszabályok, de ma ez nem látszik. Migráció-ügyben minden eszköz rendelkezésre áll az ország megvédésére.
Katonailag viszont még nem állunk ilyen jól, egy fegyveres fenyegetést még csak korlátozottan tudna elhárítani a magyar hadsereg - vett váratlan fordulatot a beszélgetés. Mindenesetre Orbán kiemelte: ez a kérdés független a migrációtól; a honvédelem fejlesztése, egy jól felszerelt hadsereg kialakítása folyamatban van. (Talán ezért mondott olyan meghökkentőt a napokban Németh Szilárd a katonai kiadásainkról? >>)
Orbán nem íratja át a jövő évi költségvetést
Az infláció úgy tűnik magasabb lesz, mint amivel a kormány számolt, ezért szakértők szerint át kell tervezni a 2019-es költségvetési tervezetet. (2,7 százalékkal tervez a kormány, míg az MNB friss inflációs jelentésében már 3,1 százalékkal számol 2019-re). Orbán Viktor szerint viszont nem kell áttervezni a költségvetést - az infláció egyik legfontosabb befolyásoló tényezője nálunk az olajár, ami viszont ingatag; nekünk egy középértékkel kell számolnunk. Azért a nyugdíjasoknak üzent: ha kell, majd pótlólagos emelést kapnak, ha az infláció mégis a vártnál magasabb lesz.
A költségvetéssel kapcsolatban ismét megemlítette a közelgő válság jeleit: kereskedelmi háború készül, rendkívül magasak az államadósságok szintje - ilyenkor az országvédelmi tartalékot magasabbra kell tervezni, ezért emelte 50 százalékkal a kormány.
Tudta, hogy Orbán Perunak szurkolt?
Az ismét alákérdezősre sikerült beszélgetésből végül kiderült: a miniszterelnök a focivébé minden meccsét nézi, ha máshogy nem, felvételről. Orbán elárulta, hogy nagy Peru-szurkoló, ezért vérzett a szíve a csapat kiesésekor. Gratulált viszont a horvátoknak Argentína legyőzéséért, szerinte még világbajnoki esélyeik is vannak.