Biztatónak nevezte az infláció néhány tized százalékpontos csökkenését Orbán Viktor, de nagyon kevésnek tartja. A kormányfő péntek reggeli rádiós beszélgetésében azt mondta, bízik abban, hogy a pénzromlás üteme áprilisban érezhető, május-júniusban pedig határozott lesz. Laptársunk, az Mfor tudósítása szerint a miniszterelnök ezért leszögezte,
még nem aktuális az árstopok kivezetése.
Az interjúban Orbán Viktor hosszan beszélt a magyar–amerikai kapcsolatokról a szerda délután bejelentett szankciók fényében. A miniszterelnök szerint 34 magánszemélyt sorol fel az Egyesült Államok, ezek között egy magyar, egy ciprusi, egy osztrák és egy liechtensteini személy van, ezek főleg pénzügyi szakemberek. A Nemzetközi Beruházási Bankról úgy vélekedett, annak lehetett volna fontos szerepe, de az amerikai szankció miatt ellehetetlenült a működése, ezért lépett ki Magyarország az intézményből.
„Az Egyesült Államok a barátunk és fontos szövetségesünk is”
– hangsúlyozta Orbán, emlékeztetve az USA magyarországi beruházásaira, a külgazdasághoz való hozzájárulására. Szerinte az ő dolguk eldönteni, kit küldenek ide nagykövetnek, de a plakátkampányban elég erős kormányfő szerint „szokatlan, hogy a képviseletet utcai plakátok révén valósítja meg”. Ezzel a nagykövetség által finanszírozott „Ruszkik, haza!” feliratú plakátokra utalt.
A kormányfő beszélt az eltérő amerikai és magyar biztonságérzetről is, illetve arról, hogy a két nép másképp érzékelné a háború eszkalációját.
„Ha világháború lesz, atomháború lesz”
– mondta a kormányfő, aki egyre pesszimistábban látja a háborús helyzetet.
Orbán nagy jelentőségűnek nevezte Macron elnök kínai látogatását, mert az potenciális partnereket keres, és pozitívan értékelte a francia elnök európai stratégiai autonómiára tett utalását.
A kormányfő végül arról beszélt, Magyarország az EU-n keresztül nag összegekkel támogatja Ukrajna működését, ezért – mint fogalmazott – rossz érzés látnia, hogy kárpátaljai magyarokat vegzálnak az ukrán hatóságok.