Orbán Viktor péntek reggeli rádiós beszélgetésében úgy vélte, Brüsszel megszorításokat szeretne elérni a magyar költségvetésben, amikor azt javasolják, töröljék el a rezsicsökkentést – számol be laptársunk, az Mfor.
„Nem az ő dolguk” – húzta alá a kormányfő, hozzátéve,
a büdzsé megalkotása nemzeti hatáskör.
Kiemelte, a GDP-arányos államadósság 70 százalék alatt, a költségvetési hiány pedig 2,9 százalék lesz.
A miniszterelnök elmondta,
a költségvetés kénytelen a háború elhúzódására épülni,
de Varga Mihály „harcedzett” pénzügyminiszter, aki átlátja a folyamatokat. Orbán Viktor reményét fejezte ki, hogy a májusi inflációs adat már 22 százalék alatt lesz. A kormányfő azt mondta, a háború az energiapiacon is zajlik, és „ha Paksot be tudtuk volna fejezni, és működne, akkor hátradőlhetnénk”.
A beruházás elhúzódásáért Orbán Viktor Brüsszel „akadékoskodását” tette felelőssé.
„Év végére, ha a fene fenét eszik is, le kell vinni az inflációt egy számjegyűre”
– nyomatékosította a kormányfő.
A miniszterelnök szerint „elment az esze” annak, aki azt mondja, hogy háborúban állunk Oroszországgal. Hozzátette, hogy a béke az egyetlen morálisan vállalható álláspont, és Törökországban is ez a politikai álláspont győzött a választáson. Úgy vélte, egy ukrán ellentámadás hatalmas veszteségekkel járna, ezért még előtte tűzszünetre van szükség.
A miniszterelnök szerint Nyugat-Európában a vezetés zömmel háborúpárti, a közvélemény viszont békepárti. Mint mondta, a vezetés álláspontja úgy fog megváltozni, hogy a választók leváltják ezeket a vezetőket.
Az Európai Parlamentnek semmi köze ahhoz, hogy ki adja az Unió elnökségét, mert azt jogszabályok írják elő. Lojálisnak kell lennünk a barátainkhoz, szövetségeseinkhez, de ki kell állnunk az igazunkért a megfelelő arányban – közölte Orbán.
A miniszterelnök megkönnyebbült, hogy a török elnökválasztáson ismét Recep Tayyip Erdoğan győzött, mert úgy véli, az ellenfele – akárcsak Magyarországon – Soros György embere volt. Orbán Viktor szerint ha Kemal Kılıçdaroğlu nyert volna, akkor egy-két-hárommillió menekültet eresztettek volna el, akik már a nyáron a magyar határon lennének. Ráadásul az orosz gáz is Törökországon keresztül érkezik Magyarországra, és kétséges lenne, hogy valóban eljutna-e az energiahordozó hazánkba, ha az ottani ellenzék győzött volna – mondta a kormányfő.
Berlin, Moszkva és Isztanbul (Ankara) az a háromszög, amire Magyarországnak figyelnie kell, ebben a háromszögben kell a magyarok életét jól igazgatni, a legkritikusabb pedig most épp a német kapcsolat – mutatott rá végül a miniszterelnök.