Oroszországban, Törökországban és Magyarországon mára feloldódott az állam és az egyház közötti választóvonal. Ezen országok történelmi egyházai az állampártok integráns részéve váltak – bőséges juttatásokkal és biztonságpolitikai megbízatásokkal.
Erdogan elnök 20 éve tartó hatalma alatt megnégyszerezte a Vallásügyi Igazgatóság (Diyanet) költségvetését, amely már meghaladja a bel-, illetve a külügyminisztérium büdzséjét. Törökországban 2023 első felében egyszerre tartják majd a köztársasági elnök- és a parlamenti választást. Az iszlamista kormányzó párt most a magyar miniszterelnök aduját rántotta ki a választási kampányban.
A fejkendő és család pártján
December 9-n a török kormánypárt és koalíciós partnerei alkotmánymódosítást nyújtottak be a parlamentnek, amely alkotmányos garanciákat nyújt a fejkendő viselésére és a család védelmére. Erdogan elnök kormánya a 2023-as elnök- és parlamenti választásokkal egy napon népszavazást tervez a módosítani kívánt alkotmányos paragrafusokról.
Ez a politikai manőver emlékeztet a magyar miniszterelnök által végrehajtott manőverre, ahol a 2022 áprilisi országgyűlési választások egybeestek az LMBT-jogokról szóló, vitatott népszavazással.
Októberben Kemal Kılıçdaroğlu, a legnagyobb ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője kijelentette, hogy saját pártja követett el hibákat a múltban a fejkendőkérdéssel kapcsolatban, és itt az ideje, hogy a kérdést egyszer s mindörökre megoldja a közelgő választások előtt. A CHP ezután a nők fejkendő viselésének jogáról szóló törvény liberális módosítását javasolta, Erdogan pedig alkotmánymódosítást javasolt.
A kormányzó, iszlamista Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) és a szélsőjobboldali Nacionalista Mozgalom Pártja (MHP) által támogatott javaslat kimondja, hogy a fedett és fedetlen fejű nők most békében és szolidaritásban élnek együtt. A vallási meggyőződésük miatt a múltban fejüket eltakaró nőket megfosztották számos alapvető jogtól és szabadságtól - mint például az oktatáshoz és képzéshez, a munkához, a közszolgálatba lépéshez, a szavazáshoz, és a megválasztáshoz való joghoz.
Bár a javaslat hangsúlyozza, hogy az AKP-nak köszönhetően már nincs érvényben fejkendő-tilalom, illetve ebből fakadó jogfosztás, az előterjesztés azt javasolja, hogy alkotmányos garanciákat kell bevezetni a vallási meggyőződésük miatt fejkendőt viselő nők számára, hogy a múlt jogellenes cselekményei ne ismétlődjenek meg a jövőben.
A fejkendő viselésének szabadságának garantálását célzó javaslatban érdekes módon a család védelmét szolgáló módosítás is szerepel. Az alkotmány 41. cikkelyének módosításával a házasságot férfi és nő közötti szövetségként határozzák meg.
„Ily módon további alkotmányos biztosítékot nyújt a család mindenféle veszéllyel, fenyegetéssel, járványokkal, társadalmi korrupcióval és devianciával szembeni védelme…” – áll a javaslatban.
A belügyminiszter vádja
Politikai megfigyelők nagyon populista lépésnek tartják a család védelmét célzó módosító indítványt, annak ellenére, hogy az azonos neműek házasságának legalizálására nincs határozott nyilvános igény, és erre egyetlen ellenzéki párt sem kötelezte el magát.
Süleyman Soylu török belügyminiszter azonban november 13-i beszédében azt állította, hogy az ellenzék normalizálná a homoszexualitást a társadalomban, és azt mondta: „Bocsássanak meg, hogy ezt mondom, de a férfiak férjhez mennek, a nők pedig nőkhöz. Ez egy olyan politika, amely megfelel Kılıçdaroğlunak. Szégyellje magát. Az ellenzék olyan politikát hirdet, amely szinte minden értékünket megváltoztatja, abban a reményben, hogy vonzó lesz a Nyugat számára.”
Erdogan vasárnap Samsunban a fiatalokkal folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy népszavazásra kívánja bocsátani az alkotmányos javaslatot. Így az a cél, hogy az alkotmánymódosításról szóló népszavazás, amelyet a társadalom többsége elfogad, a kormánypárt számára kedvező légkört teremtsen az általános választások idején.
A magyar manőver
Magyarországon az Orbán-kormány döntött úgy, hogy a parlamentben elfogadott LMBT-ellenes törvényt az országos általános választások napján, április 3-án szavazza meg a társadalom. Az Orbán-kormány korábban alkotmánymódosítással változtatta meg a család meghatározását, és megtiltotta az azonos nemű pároknak a gyermekvállalást.
Az alkotmánymódosítás kimondja: „Magyarország védi a férfi és nő önkéntes döntése alapján létrejött házasság intézményét és a családot, amely a nemzet fennmaradásának alapja. A családi kapcsolat alapja a házasság és a szülő-gyermek kapcsolat. Az anya nő, az apa pedig férfi.”
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)