5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meloninak veszélyes politikai vizeken kell kormányoznia a keményen jobboldali választói és a nyugati intézmények elvárásai között. Rómának színt kell vallania az Európai Tanács szavazásán a Magyarországnak szánt forrásokról. Káncz Csaba jegyzete.

Giorgia Meloni október 25-én tartotta meg első beszédét az olasz képviselőházban, amely tartalmában viszonylag konszolidált, előadásmódját és testbeszédét tekintve viszont radikális volt.

Meloni, Benito Mussolini egykori csodálója és tizenéves neofasiszta aktivista, akinek Olasz Testvérek nevű pártja vezeti az új kormánykoalíciót, most egy elöregedő ország hanyatló politikai osztálya felett próbálja átvenni az ellenőrzést.

Vissza a 19. századi romantikába

Meloni Montesquieu-t idézte, és tagadta, hogy valaha is rokonszenvet viselt volna az illiberális rezsimekkel – még azután is, hogy Orbán Viktort meghívta különleges vendégként a pártjának két legutóbbi éves összejövetelére.

Orbán Viktor és Giorgia Meloni találkozója Rómában 2021. augusztusban. Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Orbán Viktor és Giorgia Meloni találkozója Rómában 2021. augusztusban. Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Meloni lexikonja és történelmi utalásai mind-mind olyannak tűnnek, mintha egy másik korszakból emelték volna ki őket: a „nemzet” és a „szülőföld” most az „országot” váltja fel; Olaszország 19. század közepén történt egyesülését hirtelen leporolják, hogy nemzeti mítoszként felváltsa a „Resistenzát”, a népszerű antifasiszta felkelést, amely 1943–1945-ben segített legyőzni Mussolinit és a náci Németországot.

Folyamatos lavírozásra kényszerítve

Miközben Olaszország miniszterelnöke azt a benyomást kelti, hogy a politikai és kulturális alapok megváltoznak, pénzügyileg és politikailag nem engedheti meg magának, hogy megváltoztassa Olaszország EU- és NATO-párti útját. Így próbál egyszerre forradalmian és konvencionálisan hangzani, miközben korrigálja múltbeli lépéseit. 2018-ban gratulált Vlagyimir Putyinnak az oroszországi igazságtalan elnökválasztáson aratott „egyértelmű” győzelméhez. Még 2021 júniusában is megkérdőjelezte az euróövezeti tagságot.

De amint megszerezte kormányzati mandátumát, jelezte a folytonosságot azzal, amit Mario Draghi volt miniszterelnök technokrata kormánya képviselt. Felesküdött a nyugati szövetségre, és megígérte, hogy továbbra is támogatja Ukrajnát.

Megfogadta, hogy „az európai intézményeken belül dolgozik…nem azért, hogy lefékezze az európai integrációt, hanem azért, hogy segítse az európai integráció hatékonyabb megküzdését a mai válságokkal és külső fenyegetésekkel”.

Kritizálta az Európai Központi Bank monetáris politikájának szigorítását, de megígérte, hogy betartja az uniós szabályokat, leszögezve: „csak egy olyan ország rendelkezik elegendő felhatalmazással, hogy megkövetelje a nemzetközi válság költségeinek egyenlő elosztását, amelyik maradéktalanul betartja a szabályokat”.

Meloni egyensúlyozik, és Ukrajnára való utalása azt sugallja, hogy a háború számára egy lakmuszpapír. Azzal, hogy a „nemzetközi válság” költségeit „egyenlőbben kell megosztani”, azt jelzi, hogy Olaszország kompenzációt követelhet az Oroszország elleni szankciók végrehajtásának gazdasági áldozataiért. De valódi célja az, hogy egy kört alakítson ki jobboldali koalícióján és választói bázisán belül.

Moszkva hosszú árnya

Kormánypartnerei, Matteo Salvini a Legától és Silvio Berlusconi a Forza Italiától nyíltan oroszbarátok. Amikor Berlusconi volt a miniszterelnök, a Gazprom orosz gázipari vállalat nagy, hosszú távú szerződéseket írt alá Olaszországgal, köztük egy fontos szerződést 2005-ben egy olyan céggel, amelynek korábban nem volt gázipari tapasztalata, de Berlusconi családjának egyik barátja volt.

Ami Salvinit illeti, pártja már régóta kapcsolódik hivatalos partnerség révén Putyin Egységes Oroszország pártjához, és Salvini közeli szövetségese 2018-ban Moszkvában tárgyalt pénzügyi megállapodásokról.

Meloni elhatárolja magát az ilyen összefonódásoktól, és megismételte, hogy támogatja Ukrajnát. De tudnia kell, hogy támogatói nincsenek vele egy hullámhosszon ebben a kérdésben.

Az Ipsos legutóbbi közvélemény-kutatása szerint pártja szavazóinak 12 százaléka Oroszország mellett áll – ez a legmagasabb arány bármely párt között. Az aggodalomra ad okot, hogy Meloni szavazóinak 51 százaléka nem ért egyet az Oroszország elleni szankciókkal, és 71 százalékuk úgy gondolja, hogy azok „nem hatékonyak”.

Színt kell vallani

Meloninak tehát veszélyes politikai vizeken kell kormányoznia, amikor a keményen jobboldali választói és a nyugati intézmények elvárásai között navigál. Hamarosan azonban döntenie kell. Az Európai Bizottság eljárást indított Lengyelország és Magyarország uniós forrásainak befagyasztására kormányaik demokratikus intézmények elleni támadásai miatt.

Olaszországnak az elkövetkező hetekben állást kell foglalnia a kérdésben, többek között az EU Tanácsának szavazásán a Magyarországnak szánt forrásokról.

De a Fidesz és a lengyel kormánypárt is - a Jog és Igazságosság (PiS) - szövetségesének tekinti Melonit, és támogatást vár, annál is inkább, mert ő a PiS-t is magába foglaló Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsalád elnöke.

Ha Meloni Magyarország és Lengyelország oldalára áll, akkor azt jelzi, hogy Olaszország politikailag már messze került az EU központi országaitól - egy ilyen álláspont pedig akár bizalmatlanságot is szíthat a pénzügyi piacokon Olaszország magas adósságszintje miatt.

Meloni bizonyára nagyon várja a 2024-es elnökválasztást az Egyesült Államokban. Ha Donald Trump vagy egy Trump-szerű figura nyer, és beveszi a Fehér Házat, akkor olyan erős szövetségesei lesznek, akik megkérdőjelezik az EU meglévő hatalmi egyensúlyát.

Addigra a nacionalista Olaszország, Lengyelország, Magyarország és a Brexit utáni Nagy-Britannia közötti „entente cordiale” már mindent előkészített, amit a republikánus Fehér Ház kívánhat Európában. Az EU hatalma pedig kevésnek bizonyulhat ennek a tengelynek a megbontásához. 

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG