A Királyi Légierő (RAF) repülőgépei elfogták az orosz bombázókat Skóciától északra – közölte a brit kormány az Independent szerint.
A RAF Typhoon vadászgépei tartóztatták fel hétfőn két orosz nagy hatótávolságú tengeri járőrbombázót, amelyek a skóciai Shetland-szigetektől északra, a NATO északi légirendészeti körzetében repültek.
A Moray-i RAF Lossiemouthból indított repülőgépei egy orosz Tu-142 Bear-F és Tu-142 Bear-J repülőgépeket figyelték meg, miközben elhaladtak az Egyesült Királyság északi részén.
A védelmi minisztérium szerint egy Voyager tartályhajót is összezavartak, és a küldetés ideje alatt végig a levegőben maradtak.
James Heappey, a fegyveres erőkért felelős miniszter kijelentette: „A Lossiemouth-i RAF legénysége folyamatosan figyeli az Egyesült Királyság légterét, és folyamatosan készen áll az ország biztonsága érdekében."
Hozzátette: „A pilóták Typhoon sugárhajtású repülőgépekkel indultak el, hogy elfogjanak két orosz nagy hatótávolságú bombázót, és figyelték őket, amint elhaladtak a Shetland-szigetek északi részén, készen állva az Egyesült Királyság területét fenyegető minden lehetséges fenyegetés ellen.”
A Typhoons állítólag mostanra visszatért bázisára.
Mintha nőnének az oroszok általi incidensek idegen területeken: a holland királyi légierő hétfőn közölte, hogy a dán légierő elfogott két orosz bombázót, amelyeket Dánia felett azonosítottak, és amelyek a Hollandia által a NATO katonai szövetségéhez tartozó terület felé repültek.
Hozzátették, hogy a holland F-16-osokat hétfőn reggel hadműveletbe vonták, de az orosz bombázókat még azelőtt észlelték, hogy beléptek volna a holland NATO légterébe, és most visszafordultak.
A Holland Királyi Légierő szóvivője elmondta, hogy a repülőgépeket lehallgatják, ha nem rendelkeznek egyedi azonosító kóddal, nem adtak meg repülési tervet, és ha nincs kétirányú beszélgetés.
A The Guardian pedig azt írja, hogy az orosz védelmi minisztérium szerint az orosz stratégiai bombázók rutinrepüléseket hajtottak végre nemzetközi vizek felett az Északi-sarkvidéken.
Oroszország rendszeresen repíti nemzetközi vizek felett Tu-160-as és Tu-95-ös nagy hatótávolságú bombázóit, amelyek nukleáris cirkálórakéták szállítására is képesek.
A minisztérium közleményében azt írta:
Valamennyi repülést a nemzetközi légtérszabályok szigorú betartásával hajtották végre. Hozzátette, hogy a leghosszabb repülés több mint hét órán át tartott.