5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Putyin túlélte a Wagner puccskísérletét, de egyértelmű jelek mutatkoznak arra, hogy az orosz elit elégedetlen maradt. A nigeri puccsot Prigozsin üdvözölte, és a támogatás felajánlása harcosok küldésével kétségtelenül ijesztő fejlemény. Káncz Csaba jegyzete.

Ahogyan telnek a hetek, úgy válik egyre világosabbá, hogy a Prigozsin által végrehajtott katonai lázadás nemcsak a legnagyobb politikai kihívást mutatta meg, amellyel Putyin eddigi uralma alatt szembesült, hanem rámutatott a Kreml hatalmi piramisának belső repedéseire és sebezhetőségeire is. Az amúgy is szembetűnő gyengeségek csak növekedni fognak, hiszen Prigozsin számos jel szerint visszafordíthatatlan bomlási folyamatot indíthatott el Putyin Oroszországában.

Putyin döntésképtelensége

Míg Prigozsin szerint a felkeléssel nem Putyin elnököt akarták megdönteni, hanem Sojgu védelmi minisztert és Geraszimov vezérkari főnököt, a lázadás valójában jelentősen csökkentette Putyin elnök befolyását. Éppen Oroszországban, ahol a hatalom egy piramishoz hasonlít, ahol egy erős, könyörtelen, kiszámíthatatlan és kifürkészhetetlen vezetőre volt mindig is szükség ahhoz, hogy a fennálló rezsimet életben tartsa.

Keményebb fellépést vártak. Fotó: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Alekszandr Kazakov
Keményebb fellépést vártak. Fotó: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Alekszandr Kazakov

Az alattvalók a múltban és a jelenben is kénytelenek alávetni magukat ennek a struktúrának. Ennek a komor szerkezetnek, ahol egy piramis tetején egyetlen személy gyakorolja abszolút hatalmat, és ahol a kompromisszumot a gyengeség jelének tekintik.

Putyin nem hozott olyan alapvető, vagy kemény döntéseket, amelyek megoldanák az Oroszországban kialakult helyzetet a zendülés után. Márpedig az erős, könyörtelen vezetőt követelő orosz hatalmi piramisban egy ilyen látványos megingás aláássa az uralkodó tekintélyét.

Az orosz hatalmi piramisrendszer problémája az, hogy e hivatalos struktúrák egyes képviselői és vezetői érdekellentétben vannak a gazdag üzleti elitekkel és olyan zsoldoscsoportokkal, mint például Wagner. Számos próbálkozás ellenére a Wagner-csoport csak egy volt a sok orosz magánhadsereg közül, amelyet a hagyományos hadsereg nem tudott kezelni.

Közben Putyin a pálya szélén figyelte a két fél közötti konfliktust, de amint a lázadás kitört, az események közvetlenül érintették őt. A sikertelen puccs utóélete a Putyin-rezsim romlásának és az állam gyengülő válságkezelési képességének a jele.

Prigozsin frusztrációja

Prigozsin különféle okok miatt haragudott a védelmi minisztériumra. Ide tartozott a minisztérium teljes közömbössége a szíriai Wagner-csapatokkal szemben, valamint hanyagsága a bahmuti csatában, amikor képtelen volt lőszerrel ellátni Wagner csapatait. A konfliktus idén súlyosbodott, mivel Prigozsin egyetlen célja Bahmut városának bevétele volt, ami azt üzente a Kremlnek, hogy a magánhadseregek jobban működnek, mint a hagyományos katonai erők.

Putyin nem ismerte fel, hogy tiszta vizet kell öntenie a pohárba a lázadás során kialakult nagyon kétértelmű helyzet megoldására. Ez vagy Prigozsin szükségleteinek kielégítése lett volna, vagy az orosz közvéleményben, a politikai elitben és a Wagnerben betöltött befolyásának semmissé tétele.

Ehelyett ezek az események aláásták elittársai Putyinba vetett hitét, mivel Putyin először árulónak nyilvánította Prigozsint, majd hirtelen visszavonta az összes vádat. Ez a befejezés mindenki számára meglepetés volt, de számos kérdést felvetett Putyin oroszországi hatalmának mértékével és általános hitelességével kapcsolatban.

A Kreml rezsim közvetlen biztonsági fenyegetése azóta elhalványulhatott, de Prigozsin valójában felgyorsította az orosz hatalmi struktúra felbomlását. Lehet, hogy Putyin kibírta a puccskísérletet, de egyértelmű jelek mutatkoznak arra, hogy az elit és a közvélemény is elégedetlen maradt. A Don-menti Rosztovban a köznép lelkesen megtapsolta Prigozsint és a Wagnert és mindez csak aláhúzza a rezsim felszíne alatt megbúvó repedéseket.

A Putyin és a szovjet-orosz biztonsági mélyállam által létrehozott rendszer öröksége, hogy rengeteg kíméletlen, egocentrikus egyént szült, akiknek a jelek szerint csak annyi a fontos, hogy minél nagyobb hatalomra tegyenek szert. A rezsim egyes emberei ismét Putyin ellen fordulhatnak, akárcsak Prigozsin június 23-24-én, tovább ásva alá az elnök hatalmi pozícióját.

Az is látszik, hogy Prigozsin nem teljesítette a belarusz száműzetésről szóló megállapodás feltételeit, ahogyan Szentpéterváron több afrikai vezetővel folyatott megbeszéléseit ország-világ láthatta. A puccs kudarca után Prigozsin kijelentette, hogy a Wagner-csoport Afrika felé tart, de kérdéses, hogy lesz-e saját programja Afrikában, vagy a Moszkvával rokonszenvező oroszbarát erőkkel és kormányokkal együtt fog-e harcolni.

Prigozsin és a nigeri puccs

Autonóm felépítése ellenére a Wagner az alapítása óta a Kreml eszköze volt a proxi hadviselés és érdekeik előmozdítására a Közel-Keleten és Afrikában, miközben fenntartotta a „hihető tagadhatóság” fogalmát. Most azonban, hogy Putyin elismerte, a Kreml finanszírozza a csoportot, ez megszűnt, és ezzel valószínűleg a Wagner-csoport feltétlen hűsége is az orosz kormányhoz.

Az orosz kormány és az állami média Prigozsint rágalmazó és elhiteltelenítő kampánya ellenére nehéz lesz eltüntetni egy olyan személy képét, aki számos trollfarmot üzemeltetett, és saját médiáját használja fel érdekeinek megfelelően.

Az orosz kormánytól különálló csoportként működő Wagner valóban hosszú távú, destabilizáló következményekkel járhat a Kreml hatalmára. A nigeri puccsot maga Prigozsin üdvözölte, és a támogatás felajánlása harcosok küldésével kétségtelenül ijesztő, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Niger a világ hetedik legnagyobb urántermelője.

Márpedig csak idő kérdése, hogy a tömegpusztító fegyverekhez való hozzáféréssel rendelkező magánhadseregek fenyegetése globális biztonsági fenyegetésként jelenjenek meg.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG