5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha az orosz állam korrupt és túlzottan központosított jellege nem újdonság, a felkelés bebizonyította, hogy az intézményei gyengék és tehetetlenek. Az, hogy az elhárítás képtelen volt előre jelezni a zendülést, miközben egyes katonai egységek átálltak a Wagnerhez, azt jelzi, hogy Oroszország törékeny állammá vált. Káncz Csaba jegyzete.

A szombati Prigozsin-felkelés egyik legfőbb megválaszolatlan kulcskérdése, hogy mindaz hogyan hat a lövészárkokban harcoló orosz katonákra. Ha az orosz frontvonal morálja megroppan, és a katonák nem hajlandók harcolni, az bizony életveszélyes a Kreml számára. Ugyanakkor viszont lehetőséget adna Ukrajnának arra, hogy megfordítsa az eddig jórészt eredménytelennek bizonyult ellentámadásának harci szerencséjét.

Prigozsin átrendezte a színpadot

Még Zelenszkij elnök is elismerte, hogy országa ellentámadása nem a tervek szerint alakul, mivel az orosz légierő és az alvó aknák több fronton is megakasztották Kijev előretörését. A Biden-kormány attól tart, hogy a jövő havi NATO-csúcstalálkozó egyértelmű sikerének hiánya aláássa a szövetségi egységet, és bonyolítja Ukrajna folyamatos támogatásának politikáját.

De Prigozsin felkelése és a Kremlben tapasztalt zűrzavar megváltoztathatja a számítást. „A Putyin-rezsim repedései most nagyok és világosak” – mondja Alina Poljakova, az Európai Politikai Elemző Központ elnöke.

Valóban, a nyílt lázadás – és az a könnyedség, amellyel Wagner bevette a rosztovi katonai parancsnoki központot, ahol a Kreml irányítja az Ukrajna elleni háborút – világosan rámutatott az orosz hadsereg gyengeségére is.

Egy helyi nő pózol egy kivonulásra készülő Wagner-katonával a Don menti Rosztov belvárosában Dél-Oroszországban 2023. június 24-én. Fotó: EPA/ARKADY BUDNITSKY
Egy helyi nő pózol egy kivonulásra készülő Wagner-katonával a Don menti Rosztov belvárosában Dél-Oroszországban 2023. június 24-én. Fotó: EPA/ARKADY BUDNITSKY

Az orosz titkosszolgálatok is kudarcot vallottak – ismét. A Szövetségi Biztonsági Szolgálat katasztrofálisan teljesített, amikor nem jelezte előre ezt az eseményt.

Örökös súrlódások

A Wagner-csoport és az orosz hadsereg közötti nyílt ellenségeskedés nem újdonság. A két csoport az orosz-ukrán háború kezdete óta számos rágalmazó megjegyzést és ellenséges lépést tett egymás ellen.

A felkeléskísérlet nagyrészt az orosz hadsereg és a Wagner-csoport ukrajnai bevetése – és a tetteik alapját képező politikai rendszer – eredménye volt.

A hihető tagadhatóság biztosítása

A Wagner-csoport és az orosz hadsereg közötti kötelék közvetlenül az ukrajnai háború kezdete után megszakadt. A konfliktus előtt a Wagner-csoport az orosz állami érdekeket nem hivatalos minőségben érvényesítette.

Azokon a területeken, ahol Oroszország érdekelt volt, de korlátozni akarta közvetlen szerepvállalását - például Szíriában és Szudánban -, a Wagner-csoport„hihető tagadhatósággal  látta el az orosz kormányt.

Például Oroszország a Wagner-csoportot használta fel a Krím annektálásához 2014-ben. A csoport Kreml általi felhasználása a Donbasz régióban 2014-ben azt is lehetővé tette az orosz hadsereg számára, hogy tagadja részvételét. A Wagner-csoport és az orosz hadsereg tehát támogatták a másik céljait.

Az orosz-ukrán háború megváltoztatta a két csoport közötti dinamikát.

Az orosz hadsereg gyors katonai győzelmet várt Ukrajnában. Ehelyett szinte a konfliktus kezdetétől súlyos csapásokat szenvedett el. Ezek a kudarcok olyan jelentősek voltak, hogy arra kényszerítették a Kremlt, hogy a Wagner-csoportot bevesse működésének közvetlen támogatására.

Megsegíteni Putyint Ukrajnában

Katonai értelemben a Wagner-csoport oroszországi bevetése segített stabilizálni az ukrajnai műveleteket. Tavaly a Wagner-csoport az orosz hadsereg nagy részével ellentétben magasan képzett haderő volt. Valójában a Wagner-csoport katonái voltak felelősek Oroszország számos korai sikeréért, például a szeverodonyecki csatáért.

Ezek a műveletek azonban költségesek voltak. A Wagner-csoport olyan jelentős veszteségeket szenvedett el, hogy nem tudta fenntartani hagyományos taktikáját. Ehelyett a zsoldos-csoport tömeges toborzási erőfeszítéseket kezdeményezett, többek között az orosz börtönökből, hogy feltöltsék kimerült erőit.

Ezzel elmosódott a határvonal a Wagner-csoport és az orosz hadsereg között. Míg korábban a két szervezetnek külön befolyási köre volt, most már mindkettő alapvetően hagyományos haderőként működött.

Az egymást átfedő befolyási tartományok - noha az orosz hadsereg és a Wagner-csoport esetében ez kényszerből született -, nem kivételesek Oroszország esetében. Valójában ez az orosz politikai rendszer jellemzője, amelyért egyetlen személy a felelős – Vlagyimir Putyin.

Putyin befolyása

Putyin és Prigozsin kapcsolata a háború alatt megszakadt, mivel a zsoldosvezér többször is fellépett a közösségi média platformjain  - különösen a Telegram üzenetküldő alkalmazáson -, és trágár nyelvezettel káromolta az orosz katonai vezetést, amiért szerinte meghiúsítják az Ukrajna elleni háborús erőfeszítések és elárulják a Wagner-csoport, megtagadva tőlük a lőszert és a támogatást.

Az elmúlt hetekben a védelmi minisztérium – nyilvánvalóan Putyin támogatásával – bejelentette, hogy közvetlen irányítása alá vonja a Wagner-csoportot, valamint más irreguláris erőket és milíciákat. A bejelentést Oroszország kétségbeesett munkaerő-szükségletének és a Kreml azon törekvésének tekintették, hogy elkerülhető legyen a lakosság teljes körű mozgósítása.

Ezt sokan a Prigozsin és Szergej Sojgu védelmi miniszter közötti növekvő ellenségeskedés bizonyítékának tartották. Prigozsin határozottan megtagadta a szerződés aláírását, de a csecsen erők Akhmat csoportja az elsők között jelentkezett.

A szombati dráma után leszögezhető, hogy Putyinnak egyre nehezebb elhatárolni magát a súlyos ítélkezési hibáktól. Az ő egyszemélyi döntése volt, hogy megtámadja Ukrajnát. És végső soron Putyin felelős a leszerepelt katonai vezetők kiválasztásáért felügyeletére.

Nos, a mennyezet most a fejére hullott.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG