5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Noha az orosz állam korrupt és túlzottan központosított jellege nem újdonság, a felkelés bebizonyította, hogy az intézményei gyengék és tehetetlenek. Az, hogy az elhárítás képtelen volt előre jelezni a zendülést, miközben egyes katonai egységek átálltak a Wagnerhez, azt jelzi, hogy Oroszország törékeny állammá vált. Káncz Csaba jegyzete.

A szombati Prigozsin-felkelés egyik legfőbb megválaszolatlan kulcskérdése, hogy mindaz hogyan hat a lövészárkokban harcoló orosz katonákra. Ha az orosz frontvonal morálja megroppan, és a katonák nem hajlandók harcolni, az bizony életveszélyes a Kreml számára. Ugyanakkor viszont lehetőséget adna Ukrajnának arra, hogy megfordítsa az eddig jórészt eredménytelennek bizonyult ellentámadásának harci szerencséjét.

Prigozsin átrendezte a színpadot

Még Zelenszkij elnök is elismerte, hogy országa ellentámadása nem a tervek szerint alakul, mivel az orosz légierő és az alvó aknák több fronton is megakasztották Kijev előretörését. A Biden-kormány attól tart, hogy a jövő havi NATO-csúcstalálkozó egyértelmű sikerének hiánya aláássa a szövetségi egységet, és bonyolítja Ukrajna folyamatos támogatásának politikáját.

De Prigozsin felkelése és a Kremlben tapasztalt zűrzavar megváltoztathatja a számítást. „A Putyin-rezsim repedései most nagyok és világosak” – mondja Alina Poljakova, az Európai Politikai Elemző Központ elnöke.

Valóban, a nyílt lázadás – és az a könnyedség, amellyel Wagner bevette a rosztovi katonai parancsnoki központot, ahol a Kreml irányítja az Ukrajna elleni háborút – világosan rámutatott az orosz hadsereg gyengeségére is.

Egy helyi nő pózol egy kivonulásra készülő Wagner-katonával a Don menti Rosztov belvárosában Dél-Oroszországban 2023. június 24-én. Fotó: EPA/ARKADY BUDNITSKY
Egy helyi nő pózol egy kivonulásra készülő Wagner-katonával a Don menti Rosztov belvárosában Dél-Oroszországban 2023. június 24-én. Fotó: EPA/ARKADY BUDNITSKY

Az orosz titkosszolgálatok is kudarcot vallottak – ismét. A Szövetségi Biztonsági Szolgálat katasztrofálisan teljesített, amikor nem jelezte előre ezt az eseményt.

Örökös súrlódások

A Wagner-csoport és az orosz hadsereg közötti nyílt ellenségeskedés nem újdonság. A két csoport az orosz-ukrán háború kezdete óta számos rágalmazó megjegyzést és ellenséges lépést tett egymás ellen.

A felkeléskísérlet nagyrészt az orosz hadsereg és a Wagner-csoport ukrajnai bevetése – és a tetteik alapját képező politikai rendszer – eredménye volt.

A hihető tagadhatóság biztosítása

A Wagner-csoport és az orosz hadsereg közötti kötelék közvetlenül az ukrajnai háború kezdete után megszakadt. A konfliktus előtt a Wagner-csoport az orosz állami érdekeket nem hivatalos minőségben érvényesítette.

Azokon a területeken, ahol Oroszország érdekelt volt, de korlátozni akarta közvetlen szerepvállalását - például Szíriában és Szudánban -, a Wagner-csoport„hihető tagadhatósággal  látta el az orosz kormányt.

Például Oroszország a Wagner-csoportot használta fel a Krím annektálásához 2014-ben. A csoport Kreml általi felhasználása a Donbasz régióban 2014-ben azt is lehetővé tette az orosz hadsereg számára, hogy tagadja részvételét. A Wagner-csoport és az orosz hadsereg tehát támogatták a másik céljait.

Az orosz-ukrán háború megváltoztatta a két csoport közötti dinamikát.

Az orosz hadsereg gyors katonai győzelmet várt Ukrajnában. Ehelyett szinte a konfliktus kezdetétől súlyos csapásokat szenvedett el. Ezek a kudarcok olyan jelentősek voltak, hogy arra kényszerítették a Kremlt, hogy a Wagner-csoportot bevesse működésének közvetlen támogatására.

Megsegíteni Putyint Ukrajnában

Katonai értelemben a Wagner-csoport oroszországi bevetése segített stabilizálni az ukrajnai műveleteket. Tavaly a Wagner-csoport az orosz hadsereg nagy részével ellentétben magasan képzett haderő volt. Valójában a Wagner-csoport katonái voltak felelősek Oroszország számos korai sikeréért, például a szeverodonyecki csatáért.

Ezek a műveletek azonban költségesek voltak. A Wagner-csoport olyan jelentős veszteségeket szenvedett el, hogy nem tudta fenntartani hagyományos taktikáját. Ehelyett a zsoldos-csoport tömeges toborzási erőfeszítéseket kezdeményezett, többek között az orosz börtönökből, hogy feltöltsék kimerült erőit.

Ezzel elmosódott a határvonal a Wagner-csoport és az orosz hadsereg között. Míg korábban a két szervezetnek külön befolyási köre volt, most már mindkettő alapvetően hagyományos haderőként működött.

Az egymást átfedő befolyási tartományok - noha az orosz hadsereg és a Wagner-csoport esetében ez kényszerből született -, nem kivételesek Oroszország esetében. Valójában ez az orosz politikai rendszer jellemzője, amelyért egyetlen személy a felelős – Vlagyimir Putyin.

Putyin befolyása

Putyin és Prigozsin kapcsolata a háború alatt megszakadt, mivel a zsoldosvezér többször is fellépett a közösségi média platformjain  - különösen a Telegram üzenetküldő alkalmazáson -, és trágár nyelvezettel káromolta az orosz katonai vezetést, amiért szerinte meghiúsítják az Ukrajna elleni háborús erőfeszítések és elárulják a Wagner-csoport, megtagadva tőlük a lőszert és a támogatást.

Az elmúlt hetekben a védelmi minisztérium – nyilvánvalóan Putyin támogatásával – bejelentette, hogy közvetlen irányítása alá vonja a Wagner-csoportot, valamint más irreguláris erőket és milíciákat. A bejelentést Oroszország kétségbeesett munkaerő-szükségletének és a Kreml azon törekvésének tekintették, hogy elkerülhető legyen a lakosság teljes körű mozgósítása.

Ezt sokan a Prigozsin és Szergej Sojgu védelmi miniszter közötti növekvő ellenségeskedés bizonyítékának tartották. Prigozsin határozottan megtagadta a szerződés aláírását, de a csecsen erők Akhmat csoportja az elsők között jelentkezett.

A szombati dráma után leszögezhető, hogy Putyinnak egyre nehezebb elhatárolni magát a súlyos ítélkezési hibáktól. Az ő egyszemélyi döntése volt, hogy megtámadja Ukrajnát. És végső soron Putyin felelős a leszerepelt katonai vezetők kiválasztásáért felügyeletére.

Nos, a mennyezet most a fejére hullott.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály jövő héten húz egyet a sakktáblán
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 17:01
A jövő héten kamatdöntő ülést tart a jegybank, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig számos újabb statisztikát közöl, közöttük a szálláshelyek forgalmát, az ipari termelői árakat és a külkereskedelmi forgalom adatait.
Makro / Külgazdaság Visszaállamosítják a vasutat egy nagy európai országban
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 13:16
Megkezdődött a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált brit vasúthálózat újbóli államosítása. A program a tavaly nyári parlamenti választások óta kormányzó Munkáspárt előre meghirdetett gazdaságpolitikai cselekvési terveinek egyik sarkalatos eleme.
Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a Dacia szárnyalása?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 15:22
A romániai autóipar erőteljesen beletaposott a fékbe. Mindkét ottani márka termelése csökkent.
Makro / Külgazdaság A béna kacsa esete a mestertervvel: van visszaút Oroszországba?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 13:28
Donald Trump amerikai elnök állítólag azt a „rafinált” tervet eszelte ki, hogy „reciprok Nixonként” lehámozza Oroszországot Kínáról. Ennek az lehet az alapja, hogy fogalma sincs a lehetőségekről.
Makro / Külgazdaság Megjött a reakció Donald Trump újabb Európa-ellenes dührohamára
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 12:39
Az EU nem megy bele a sárdobálásba. 
Makro / Külgazdaság Örülhetnek a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:55
Mit érdemes tudni az üzemanyagárakról? 
Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG