6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A migránsok fegyverként való felhasználása közvetlen következménye a nemrég lezárult finn-amerikai katonai megállapodásnak. Két évvel ezelőtt Lengyelország volt az első ország, amely szembesült egy ilyen "hibrid támadással", amikor hirtelen migránsok ezrei rohantak a határai felé a szomszédos Belarusz - Moszkva legszorosabb szövetségese - területéről. Káncz Csaba jegyzete.

Finnország bejelentette, hogy ma éjféltől - egy kivételével - minden határátkelőhelyet lezár az Oroszországgal közös határán, hogy megállítsa a menedékkérők beáramlását az északi országba. A bejelentés hetek óta tartó feszültséget követően történt az 1340 kilométeres finn-orosz határon, amelyen Helsinki azzal vádolja Moszkvát, hogy menekülteket és migránsokat irányít, nyilvánvalóan bosszúból az északi országnak az Egyesült Államokkal való együttműködéséért. A finn lépést követően Norvégia is bejelentette, hogy kész leállítani az egyetlen határátkelőhelyének működését az orosz határon.

Hibrid támadás

Eközben Észtország is azzal vádolja Moszkvát, hogy "hibrid támadási műveletet" hajt végre az EU keleti határán. Csütörtök óta 75 ember - főként Szomáliából és Szíriából - próbált meg Oroszországból Észtországba jutni a narvai átkelőhelyen keresztül - jelentette az észt közszolgálati műsorszolgáltató, az ERR.

Egy kivételével minden közös határát lezárja Finnország. Fotó: Depositphotos
Egy kivételével minden közös határát lezárja Finnország. Fotó: Depositphotos

Egyikük sem kért menedékjogot, és mindannyiukat visszafordították - közölte a belügyminisztérium. Észtország felkészült arra, hogy Finnország nyomdokaiba lépve lezárja a határátkelőket, ha "az Oroszországból érkező migrációs nyomás fokozódik" – mondta az észt belügyminiszter. "Sajnos sok jel utal arra, hogy orosz határőrök és esetleg más ügynökségek is érintettek" – tette hozzá a miniszter. "Őszintén szólva, a folyamatos migrációs nyomás Európa keleti határán egy hibrid támadási művelet" – szögezte le.

Lengyel tapasztalatok

Sauli Niinistö, Finnország elnöke a hét elején Lengyelországba látogatott, hogy belső értesüléseket szerezzen a közelmúltban keletről érkező menekülthullám kezelésével kapcsolatban, mivel Lengyelország ezügyben már kétéves tapasztalattal rendelkezik.

Úgy tűnik, Finnország készen áll arra, hogy megfeleljen az Oroszországból Finnországba belépni kívánó migránsok százainak hirtelen támadt nyomásának. A legfőbb országok, ahonnan a menedékkérők érkeznek, Irak, Jemen, Szíria és Szomália - ők azonban nem tudtak átjutni Finnországba.

A helsinki kormánynak oka van azt hinni, hogy az Oroszországból érkező migránsok hirtelen beáramlása orosz nyomás eredménye, vagyis Moszkva döntése, hogy a finn határ felé irányítja őket. Ezt már megtették más, általuk ellenségnek tekintett szomszédos országokkal is.

Eddig az orosz hatóságok többnyire a saját területükön tartották fogva a Közel-Keletről érkező migránsokat, ha nem rendelkeztek az EU-ba való belépéshez szükséges dokumentumokkal vagy nem teljesítették a feltételeket, de ez a gyakorlat a múlt héten megváltozott.

"Nem látom, hogy a határforgalom másképp érhetne véget, mint egy nagyon egyértelmű finn fellépéssel" - indokolta az oroszországi határátkelők lezárását Niinistö elnök.

Oroszország bosszúja

A migránsok fegyverként való felhasználása a Finnországra gyakorolt nyomásgyakorlás érdekében közvetlen következménye a „Védelmi Együttműködési Megállapodásról” (DCA) nemrég lezárult finn-amerikai tárgyalásoknak.

Október 31-én, több mint egyéves tárgyalássorozat után a 2 ország megállapodásra jutott, ami gyakorlatilag Finnország és a legnagyobb NATO-tagország közötti, kulcsfontosságú biztonsági megállapodás véglegesítését jelenti.

Oroszországnak már csak hibrid műveletekre  maradt ereje, amelyben a média szerint az állami biztonsági szolgálatok is részt vesznek. Függetlenül attól, hogy a Kreml tagadja a részvételt, a finn hatóságok abban a hitben reagáltak, hogy meg kell védeniük magukat a felforgatás ellen, amit azzal demonstráltak, hogy a 4 leggyakoribb oroszországi határátkelőt lezárták a menedékkérők belépése előtt.

Mélyülő megosztottság Nyugaton

Moszkva akciója beleillik abba a tágabb stratégiájába is, amely az ellenségnek tekintett országokban meglévő megosztottságot szítja - és Finnország új NATO-tagként mindenképpen ezek közé tartozik.

A migránsok kérdése az egyik legérzékenyebb téma a finn politikában. Petteri Orpo miniszterelnök új, jobboldali kormánya lépéseket tett a dokumentumok nélküli menedékkérőkkel szembeni szigorúbb rendszerrel kapcsolatban.

A kormány visszavonta a Sanna Marin miniszterelnök előző, szociáldemokrata kormánya alatt elfogadott törvényt, amely előírta, hogy a helyi hatóságok kötelesek ingyenesen biztosítani az alapvető egészségügyi ellátást a személyes dokumentumokkal nem rendelkező migránsok számára, amíg azok az országban tartózkodnak. Az új törvény megszünteti ezt a kötelezettséget, és a helyi önkormányzatokra bízza annak eldöntését, hogy az illegális bevándorlók hozzáférhetnek-e az állami egészségügyi ellátórendszerhez, és ha igen, mennyi ideig.

Moszkva elképzelése e tekintetben az volt, hogy az illegális migráció határátkelőkre való kiszorításával elmélyítse a Finnországban már meglévő és kedvezőtlen politikai vitát, és talán a következő lépésben destabilizálja az újonnan felvett NATO-tagállam kormányát. Moszkva szemszögéből nézve a határátkelőknél alkalmazott kemény finn válaszlépések kikényszerítése az EU-n belül már meglévő politikai konfliktusok kiélezésére tesz kísérletet az illegális migránsokkal való bánásmóddal kapcsolatban, egységes európai határrendszer hiányában.

Értékes lengyelországi tapasztalatok

Hétfőn Andrzej Duda lengyel elnök támogatást ígért Sauli Niinistö finn elnöknek az orosz határon jelentkező migrációs kihívás kezeléséhez. Két évvel ezelőtt Lengyelország volt az első ország, amely szembesült egy ilyen "hibrid támadással", amikor hirtelen migránsok ezrei rohantak a határai felé a szomszédos Belarusz - Moszkva legszorosabb szövetségese - területéről.

Varsó keményen reagált, magas sorompókat épített a határa mentén, és erőszakkal is megakadályozta a migránsok bejutását, ami miatt jobboldali kormánya gyakran vált egyes európai partnerek kritikájának célpontjává.

Tanulva ebből a tapasztalatból, a finn kormány egyelőre ugyanígy reagál, mert a nyomásgyakorlás mintája egyértelműen ismétlődik. Ez megnehezíti, hogy az EU kritikusai Finnországgal szemben ugyanazokat a vádakat fogalmazzák meg, mint Lengyelországgal szemben.

Oroszország tehát ismét kihasználta a közel-keleti migránsokat, hogy politikai és biztonsági nyomást gyakoroljon a szomszédos "ellenséges" országokra. Ez a helyzet Finnországgal kapcsolatban is, de ez egyelőre sikertelennek bizonyult.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG