Hetek óta arról pletykáltak, hogy Denaro beteg és kemoterápiás kezelés alatt áll - ám a közvéleményt mégis meglepte, hogy Olaszország legkeresettebb férfiját a palermói La Maddalena klinikán kezelték már jó ideje a hétköznapi polgárok mellett. Épp sorban állt a vizsgálatokra, amikor egy rendőr odament hozzá, s megkérdezte, ki ő. A mellette álló munkatársa futásnak eredt, ám ő előlépett, és csak annyit válaszolt: „Matteo Messina Denaro vagyok”.
A nyomozók sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a szükségszerűvé vált egészségügyi ellátás tette lehetővé, hogy végül azonosítsák és lefülelhessék az Andrea Bonafede álnéven kezelt férfit, aki egy 35 ezer eurót érő svájci karórát viselt, amikor elkapták a rendőrök. Letartóztatása után egy kiemelt biztonságú börtönbe szállítottak.
Denaro letartóztatása január 16-án pontosan 30 évvel és egy nappal azután történt, hogy letartóztatták mentorát, a főnököt, Toto, azaz „Szörnyeteg” Riinát. Kiemelt jelentőségű, hogy három évtizednyi szökés után az államnak végre sikerült utolérnie őt, s mindez utalhat arra is, hogy a Cosa Nostra belső dinamikája megváltozott, és valaki úgy döntött, hogy feladja, mert már nem tartották „hasznosnak”.
Denaro az utolsó főnök, aki ismeri a Cosa Nostra által az 1990-es évek elején elkövetett terrortámadások titkait. Ha beszélne, a háború utáni maffia-rejtvény eddig megválaszolatlan darabjaival szolgálhatna. Ez azonban elég valószínűtlen, így bárki, aki a nyitott ügyek lezárásában vagy az igazságban reménykedik, csalódni fog.
A hatóságok számára a letartóztatása egyben aggasztó figyelmeztetés is a jelenlegi helyzettel kapcsolatban.
Ő a Cosa Nostra vezetőségének utolsó ismert arca. A nyomozók egyre kevesebbet tudnak arról, hogyan néznek ki a jelenlegi vezetők, és már úgy kell harcolniuk, hogy nem igazán vannak tisztában a maffiagyanús elemekkel.
Híd a régi és az új iskola között
Denaro volt az utolsó a régi generációs maffiafőnök. Ő jelenti a végső láncszemet az 1990-es évek elejének harcias és nyílt Cosa Nostra és a 21. század hallgatag, üzletember-szerű maffiája között. Maffiacsaládba született, és az erőszakosságáról volt ismert, de karrierje azért is halad olyan szépen előre, mert „megfelelő” körökbe került.
Ő az utolsó maffiafőnök, aki kapcsolatban állt a Corleone-generációval, a maffiózók azon csoportjával (Riina és Bernardo Provenzano vezetésével), amely lényegében háborút folytatott az olasz állam ellen az 1990-es évek elején. A konfliktus számos erőszakos halált okozott, például Giovanni Falcone és Paolo Borsellino bíróét, valamint Giuseppe Di Matteóét, a 12 éves fiúét, akit elraboltak, megfojtottak, majd savban feloldottak, hogy apját visszalépésre kényszerítsék az állammal szemben.
A hagyományos és idősebb vezetőknél kevésbé konzervatívnak tartott Denaro sármosabb és modernebb is volt. 2007-től letartóztatásáig ő irányíthatta a Cosa Nostrát úgy, hogy fedőcégeken keresztül szivárgott be a legitim gazdaságba. Míg Riina az állammal szembeni terrorista stratégiát követte, Denaro maffia-felfogása már a 21. századot foglalta magában: az erőszak, az illegális tevékenységek, a társadalmi szolidaritás (munkahely és igazságszolgáltatás a helyi közösségek számára), a csend és az anonimitás keverékén alapult.
A szilárd üzleti és politikai kapcsolatok szintén kulcsfontosságúak voltak számára, különösen a „piszkos pénz” törvényes gazdaságba való újrabefektetése.
Az elmúlt években még azt is felvetették, hogy a Denaro innovatív és előremutató vállalkozásokba fektet be (például szél- és napenergia cégekbe). Mindezt támogatók egész sora segítette, akik az elmúlt 30 évben védték Denarót. Ezek pedig gyakran olyan személyek, akiknek nincs büntetlen előéletük, így a hatóságok kevésbé tudják nyomon követni őket.
Az ilyen megbízható támogató hálózatok Denaro maffiáján belül döntő kérdés a hatóságok számára. Ugyanis még mindig látható, hogy létezik egy réteg omertà - a csendesek -, amely védelmezte őt - írja a The Conversation. Bár ez a letartóztatás egyértelmű győzelem az olasz állam számára, felmerül a kérdés, hogy miért tartott ilyen sokáig Denarót megtalálni Szicíliában. Az nyilvánvaló, hogy nehéz lehetett a védelmi körét feltérképezni, és a rendőrségnek csak lassan sikerült eltávolítania a cinkosai azon rétegeit, amelyek oly sebezhetővé tették - de ez időbe telt. Az olasz rendőrség ma már nem csak a hagyományos megfigyelésre, hanem a modernebb digitális és telefonos lehallgatásra is támaszkodik a maffiahálózatok nyomozása során, s végül sikeresnek bizonyultak.
A Cosa Nostra vége - egy új korszak jön?
Denaro letartóztatása hatalmi vákuumot idézhet elő, amely válságba sodorhatja a Cosa Nostrát - de ezzel még egyáltalán nincs vége a maffia intézményének.
Denaro bukása akár lehetőséget is teremthet a szervezet számára, hogy ismét mutálódjon, megváltozzon és alkalmazkodjon az új üzleti lehetőségekhez, ahogy a kígyó is néha levedli a régi bőrét.
De kétségtelen, hogy ez a letartóztatás a Cosa Nostra vezetőségének őrségváltását is jelzi. Lehetséges, hogy Denaro már valóban nem volt releváns, vagy nem volt szükség rá, s egy új generáció kerül a helyére.
Sokan halottnak nyilvánítottákf már a Cosa Nostrát. Nyilvánvaló, hogy jelenleg nem olyan energikus, mint Olaszország többi fontos alvilági bűnbandája – a calabriai ’Ndrangheta vagy a nápolyi Camorra, melyek mindegyike virágzik -, de távolról sem veszett az ügy. A Cosa Nostra Denaro bukása után is tovább működik, átszövi az olasz gazdaságot és számos más európai nemzet gazdaságát. Ezért az olasz államnak és az európai országoknak könyörtelenül folytatniuk kell a harcot a maffia és a szervezett bűnözői csoportok ellen.
Közben az is kiderült, hogy ékszerek, drágakövek és ezüsttárgyak kerültek elő arról a rejtekhelyről, ahol a hét elején elfogott Denaro meghúzta magát. Az apró, egyszemélyes bunker, amelybe egy elcsúsztatható ajtajú szekrényen keresztül lehetett bejutni, a férfi második feltárt búvóhelye. Egy olyan házban bukkantak rá, amely mindössze 300 méterre áll attól a szerény épülettől, amelyben a Palermótól kicsit több mint száz kilométerre fekvő Campobello di Mazarában élt.