3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy teljesen elbizonytalanodott japán miniszterelnök találkozik holnap Trumppal. A kereskedelemtől a biztonságpolitikáig számos területet az alapoktól kell újratárgyalni a két vezetőnek. De mi várható a Washington-Peking gazdasági kapcsolatokban?
(MTI/AP/Charles Rex Arbogast)

Shinzo Abe japán miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy további útakadályok esetén országa nem az Amerika által vezetendő, hanem a Kína által létrehozandó szabadkereskedelmi övezet tagja lesz. A Washington által korábban létrehozni szándékozott Csendes-óceániai Partnerség (TPP) tárgyalások ugyanis Trump elnökségével szinten bizonyosan kútba estek.

A japán bejelentés biztonságpolitikai vetületét és súlyát jól mutatja, hogy Ashton Carter amerikai védelmi miniszter tavaly még kijelentette: a TPP megállapodás számomra annyira fontos, mint egy újabb anyahajó.

Még a nagykövetségek is sötétben tapogatóznak

Idén augusztusban pedig a szingapúri miniszterelnök figyelmeztetett arra, hogy a TPP ratifikálása az amerikai hitelesség tesztje Ázsiában. Kína és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) között, a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről (RCEP) folyó tárgyalásoktól azt várják, hogy azok idén vagy jövőre befejeződnek.

Káncz Csaba

A RCEP tárgyalások 2012 óta folynak azon TPP megállapodás alternatívájaként, amely egyébként Kínát kizárta volna soraiból.

A japán miniszterelnök bejelentése tükrözi Tokió nagyfokú elbizonytalanodását Trump győzelmét követően. Japán nem áll egyedül megszeppentségével, hiszen a Washingtonban lévő ázsiai és európai nagykövetségek sora jelentette küldő országának a napokban, hogy sajnos nincsen épkézláb kapcsolati emberük Trump környezetében. Ez pedig több, mint kínos, hiszen a japán miniszterelnök – elsőként a világ vezető politikusai közül – holnap ül össze New York-ban a megválasztott új amerikai elnökkel.

Tokió tart attól, hogy váratlan véget ér az a katonai és geo-stratégiai szövetség, amely a Második Világháború vége óta fennáll a két ország között. Trump a kampánya alatt alaposan ráijesztett Tokióra és Szöulra, az amerikai csapatok visszavonásával fenyegetőzve és azt tanácsolva ezen országoknak, hogy fejlesszék ki saját nukleáris fegyvereiket. Japán határozottan visszautasította a felvetést.

Teljesen új játszma Kínával is

Trump azzal is vádolta Japánt és Dél-Koreát, hogy nem fizetnek eleget az ott állomásozó amerikai csapatokért – holott Tokió csupán idén 3.5 milliárd dollárt utal át Washingtonnak ezért. Tokiót úgyszintén aggasztják Trump gazdasági protekcionista tirádái, hiszen az Egyesült Államok a japán termékek legnagyobb piaca és különösen az autóipar adott esetben elviselhetetlen fájdalmakat szenvedhetne el.

Kínában azzal kalkulálnak, hogy az eddigi geopolitikai rivalizálás Trump alatt gazdasági konfliktussá fajulhat. De lehetséges, hogy Trump Moszkvához hasonlóan Pekinggel is egy komoly gazdasági kiegyezésre készül. James Woolsey, Trump egyik vezető tanácsadója elmondta ugyanis a South China Morning Postnak, hogy főnöke akár támogatásáról is biztosíthatja a kínai „Egy Övezet, Egy Út” (OBOR) elképzelést. A kínai vezetés 2013-ban dolgozta ki az OBOR nevű kereskedelmi és geopolitikai stratégiát, amely gyakorlatilag egy masszív eurázsiai és afrikai infrastruktúra-befektetési program a szárazföldön és a tengeren. Woolsey szerint Trump kedvezően állhat a Peking vezette Ázsiai Infrastruktúra Fejlesztési Bankhoz (AIIB) is, amely tavaly még komoly feszültségforrás volt a két ország között.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG