Hivatalában, a londoni Downing Street 10-ben fogadja ma Boris Johnson Orbán Viktort. A magyar kormányfő a második uniós miniszterelnök az ír kormányfő, Micheál Martin után, akit a brit uniós kilépést követően lát vendégül a brit miniszterelnök.
Mi áll a vizit hátterében?
A Downing Street hivatalosan annyit közölt a látogatást megelőzően, hogy “az együttműködés Magyarországgal lényeges az Egyesült Királyság prosperitása és biztonsága” szempontjából.
Brit lapok a vizittel összefüggésben emlékeztetnek arra, hogy
Magyarország júliusban fogja átvenni a Visegrádi Négyek elnökségét, és fontos regionális szereplő a szervezett bűnözés elleni küzdelemben.
Mindezen túl Johnsonnak azért lehet még fontos a látogatás, mert a közelmúltban kiéleződtek a feszültségek Nagy-Britannia és az EU között – különösen az északír-ír határellenőrzés ügyében –, és
London hálás lenne bármely uniós tagállam támogatásáért a következő EU-csúcson.
A brit kabinet szerint egyébként rutinlátogatásról van szó.
Kérdőre vonatnák a magyar kormányfőt
Brit lapok és a helyi ellenzék ugyanakkor emlékeztetnek arra, hogy Boris Johnson éppen az EU „enfant terrible”-jét fogadja Londonban, és részben megkérdőjelezik a vizit szükségességét.
Felidézik a magyar kormányfő korábbi, nagy port kavart megszólalásait – például azt, amikor muszlim megszállókról beszélt, a migránsok európai megjelenését pedig méregnek nevezte –, és kiemelik azt is, hogy
a magyar kabinet szoros kapcsolatokat ápol két „autokrata állammal”, Oroszországgal és Kínával.
A Munkáspárt szerint Orbán Viktor Európa egyik „leginkább regresszív” vezetője, akit Johnsonnak felelősségre kell vonnia „a demokratikus értékek aláásásának ismételt kísérletei” miatt.
Lisa Nandy árnyékminiszter szerint Johnsonnak arra kell ösztönöznie Orbánt, hogy
egyértelműen foglaljon állást a Lukasenka rezsimről (a legújabb belorusz botrányról itt írtunk) és Putyin Oroszországáról.
A brit baloldali párt úgy véli, hogy a magyar kormányfő látogatása aláássa azokat az értékeket, amelyeket a brit kormány állítása szerint védelmezni akar.
Brit lapok felidézik azt is, hogy a
magyar kormányfő múlt évben a Fehéroroszországot érintő uniós szankciók feloldásáért lobbizott, két alkalommal is blokkolta a Kínát elítélő uniós állásfoglalást Hong Kong ügyében,
legutóbb pedig a kiújult izraeli-palesztin összecsapások ügyében született, Izraelt is kritizáló állásfoglalást vétózta meg. (Háttéranyagunk: Üzent az Orbán-kormánynak a német külügyminiszter a tegnapi vétó miatt.)
Emlékeztetnek arra is, hogy az „eurószkeptikus” magyar kormányfő dicsőítette Boris Johnsont a Brexit végrehajtása miatt, valamint őt és Donald Trump amerikai elnököt nevezte a világ legbátrabb politikusainak.
A Downing Street a kritikákra válaszul közölte:
Boris Johnson nem fog visszariadni az emberi jogi témák felvetésétől, a brit kormányfő pedig elítéli a magyar kormányfő említett, megosztó és helytelen kommentárjait.
Ugyanakkor egyes szakértők megértéssel fogadták Orbán Viktor meghívását.
Abban nem vagyok biztos, hogy Orbán valóban hasznos szövetséges-e bármilyen téren, tekintettel európai és nemzetközi helyzetére. Ugyanakkor mindent összevetve támogatom, hogy a (brit) miniszterelnök minden uniós tagállam vezetőjével folytasson párbeszédet, még Orbánnal is
-mondta a Financial Timesnak Kim Darroch korábbi brit uniós nagykövet.