6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elpárolgott több ezermilliárd dollár a New York-i tőzsdéről – és vele sokmillió amerikai a nyugdíjas időkre félretett pénzének egy jókora része is. Hogyan reagáltak ők és hogyan azok a tanácsadók, akik a pénzüket kezelik?

Ugyan az Egyesült Államokban is létezik állami nyugdíjrendszer, de azt talán helyesebb lenne valamiféle segélynek nevezni, hiszen például 2023-ban az átlagos állami nyugdíj összege az átlagbérnek alig negyedét, 27 százalékát tette ki.

Ezért aztán az amerikai munkavállalók egy jelentős része valamilyen nyugdíjcélú befektetési számlán gyűjtöget nyugdíjas éveire, ahol pénzét részvényekben, tőzsdei alapokban és kötvényekben tartja. Létezik még az úgynevezett 401(k) megtakarítási forma is, amelynek keretében a munkaadó a munkavállaló bérének egy részét automatikusan egy nyugdíj-megtakarítási portfólióba helyezi, sőt esetleg még ki is egészíti „saját zsebből” a befizetett összeget (persze némi adókedvezményért cserébe). Ilyen 401(k)-val nagyjából az amerikai munkavállalók harmada rendelkezik, és ezek a pénzek is jórészt kötvényekbe, részvényekbe, alapokba vannak befektetve.

Köddé vált dollár-ezermilliárdok

Ha tehát a tőzsdéken valami olyasmi következik be, ami az elmúlt hetekben, akkor az nemcsak az emberek jelenlegi megtakarításait, de a jövőbeli megélhetését is veszélyezteti. Az irányadó New York-i tőzsdeindex, a nagyvállalati részvényeket tömörítő S&P 500 például az elmúlt hónapban bő 440 pontos, 7,2 százalékos eséssel reagált a világpolitikai és gazdasági fejleményekre, de ebben már az elmúlt egy hét némi, felfelé mutató korrekciója is benne van, a mélyponton ennél is szomorúbb volt a kép.

Talán jobban mutatja a helyzet drámai mivoltát, ha azt mondjuk, a február 19-i csúcsértékhez képest az S&P 500-ban szereplő vállalatok értéke március 14-éig összesen 5,28 ezermilliárd dollárral, azaz mostani árfolyamon úgy nagyjából 1950 ezermilliárd forinttal csökkent.

Az okok között első helyen az amerikai „kisemberek” jólétét zászlajára tűzve választást nyert Donald Trump által meghirdetett, részben pedig már el is indított vámháború hatásait emlegetik a szakértők.

(Lapunk tőzsdei híreit, elemzéseit itt olvashatja.)

Mindez természetesen nem hagyta hidegen azokat sem, akik nyugdíjas éveikben terveznek eléldegélni az addig félretett pénzükből – már csak azért sem, mert az interneten bárki megnézhette, hogy mennyivel csökkentek megtakarításainak értékei a tőzsdei „vérengzés” nyomán.

Nagyjából így érezhette magát sok amerikai, látva mi történik megtakarításaival
Nagyjából így érezhette magát sok amerikai, látva mi történik megtakarításaival
Fotó: Depositphotos

Egy Alabama államban élő, kétgyermekes családanya például végignézte, ahogy múlt héten egyetlen nap alatt 8 ezer dollárt (közel kétmillió forintot) veszít értékéből férje 401(k) számlájának értéke.

„Ez egyszerűen őrület volt”

- mondta Vanese Pitts.

Csörgő telefonok

Nem csoda, hogy rengetegen kezdték megkeresni a számláikat vezető pénzügyi szakembereket, hogy mi is történik – és mit is kéne tenniük.

„Az elmúlt hónapban több aggodalmat és félelmet éreztem az ügyfeleimen, akikkel beszéltem, mint bármikor a [2008-as] pénzügyi válság óta. Az emberek nagyon aggódnak”

- fogalmazott az NBC-nek Jude Boudreax, a New Orleans-i székhelyű Planning Center vezető pénzügyi tervezője.

Ő is, ahogy a legtöbben a szakmában, igyekezett nyugtatni a kedélyeket: ez most rosszul néz ki, de nem kell semmit tenni, idővel magához tér majd a piac, csak ki kell várni. Ezt támasztják alá a történelmi adatok is: ha például százéves időtávon nézzük az S&P 500 teljesítményét, azt láthatjuk, hogy a válságok, visszaesések csak kisebb zökkenők egy alapvetően felfelé mutató trendben.

Az S&P 500 index értékének inflációval kiigazított alakulása az elmúlt száz évben, a szürke csíkok a válságokat jelzik
Az S&P 500 index értékének inflációval kiigazított alakulása az elmúlt száz évben, a szürke csíkok a válságokat jelzik
Fotó: Macrotrends

Persze ez nem nyugtat meg mindenkit, pláne nem azokat, akik éppen nyugdíjba terveznek menni. Lee Baker, a Claris pénzügyi tanácsadó cég elnöke és alapítója is főként a cég azon ügyfeleitől kapott aggódó hívásokat, akik már nyugdíjba mentek vagy mostanában tervezik abbahagyni a munkát. Bakert meglepte, hogy olyanokon is a pánik jeleit érzékelte, akiknek reálisan belegondolva, matematikai értelemben semmi gondot nem okozhat, hogy „túléljék” a most előállt helyzetet.

„Az ügyfelek, különösen ilyen időkben, nem szeretik azt hallani, hogy ’leginkább semmit se tegyél, minden rendben lesz’”

- mondja Baker.

Nem szabad ugrálni

Pedig a szakértők legfőbb tanácsa nagyjából ez: „várd ki szépen, amíg ez elmúlik”. A sors fintoraként az igazán nagy veszteségeket feltehetően nem is azok szenvedték most sem el, akik elsápadva figyelték, ahogy megtakarításaik értéke a földbe áll, hanem azok, akik az ijedelem hatására kapkodva elkezdték átcsoportosítani megtakarításaikat.

Abban persze a szakértők is egyetértenek, hogy a jelenlegi bizonytalan, és a közeljövőben is várhatóan igen bizonytalan maradó – helyzetben érdemes némi alkalmazkodást végezni. Lehetőleg azonban nem a már félretett, és most értékük egy részét elvesztett megtakarításokhoz hozzányúlva, hanem a további megtakarításokkal.

„A cél ezekkel a dolgokkal az, hogy válaszoljunk – de ne reagáljunk”

- hívja fel a figyelmet Boudreaux, aki például azt javasolja, hogy a nyugdíj időpontjához közeledve az ügyfelei halmozzanak fel annyi, könnyen mozdítható megtakarítást, például bankbetétben, hogy ne feltétlenül kelljen értékpapírjaikat pénzzé tenniük, ha a piac éppen kedvezőtlen fordulatot vesz, hanem legyen idejük kivárni a jobb időket.

Mások inflációkövető kötvények, illetve – amerikai szempontból nézve – külföldi részvények és más értékpapírok nagyobb súlyú vásárlását javasolják ügyfeleiknek.

Nem mindenki fogadja azonban meg tanácsaikat. Az elmúlt hetekben a jelentések szerint megduplázódott a 401(k) portfóliókon végzett műveletek értéke, és sokan helyezték át megtakarításaikat nagyvállalati részvényekből kisebb kockázatúnak tartott befektetésekbe, például államkötvényekbe vagy pénzpiaci alapokba.

„Emlékezz majd vissza erre a beszélgetésre, mert most éppen félsz”

- mondja Baker azoknak az ügyfeleinek, akik most szabadulnának a magasabb kockázatú befektetéseiktől, arra figyelmeztetve őket, hogy ha a piacok „visszapattannak”, akkor majd foghatják a fejüket.

Valószínűleg hosszabb távon tényleg a türelmesek fognak jobban járni, mint például egy másik, az NBC által megszólaltatott ügyfél, a 23 éves, fizetéséből még csak két éve a nyugdíjra félretevő Katie Szykman, aki, ha nehezen is, de édesanyja tanácsát követte:

„Hozzá ne nyúlj!”

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG