Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága elfogadta Pintér Sándor belügyminiszter beszámolóját Pegasus-ügyben.
Az érintett szolgálatok minden esetben törvényesen jártak el, bírói, illetve igazságügyi miniszteri engedéllyel végezték a munkájukat
- mondta Kósa Lajos (Fidesz), a bizottság csütörtöki, zárt ülése után újságíróknak. (A Pegasus az izraeli NSO cég által kifejlesztett kémszoftver - a szerk.)
A tanácskozáson felmerült kérdésként, hogy a bizottság tagjai betekinthetnek-e a program beszerzése kapcsán keletkezett szerződéscsomagba.
Kósa Lajos szerint az ellenzéki vezetésű nemzetbiztonsági bizottság ülésén a bizottság minden tagja - így az ellenzékiek is - betekinthetett és be is tekintett ezekbe az iratokba. Hozzátette: a honvédelmi bizottság tagjai csak akkor tehetnék ezt meg, ha a nemzetbiztonsági bizottság erre engedélyt ad.
Elismerték a beszerzést
Arra a felvetésre, hogy az ellenzéki képviselők szerint a meghallgatás sikertelen volt, mert egyetlen konkrét személlyel kapcsolatban sem kaptak konkrét válaszokat, Kósa Lajos elmondta: természetes, hogy a konkrét megfigyelt személyekkel kapcsolatban "senki nem fog konkrét választ kapni", mert ezzel személyiségi jogaik sérültek volna. Tájékoztatása szerint
a Belügyminisztérium a szoftver beszerzésekor vállalta, hogy annak használatakor senkinek nem sérti az emberi jogait.
Kósa Lajos hozzátette: ezek az adatok csak akkor lennének kiadhatók, ha a nemzetbiztonsági bizottság felállítana egy vizsgálóbizottságot az ügyben, de ilyen kezdeményezés nem volt.
Hangsúlyozta: a zárt ülésen kiderült, hogy minden esetben törvényesen jártak el az érintett szolgálatok, bírói, illetve igazságügyi miniszteri engedéllyel végezték a munkájukat.
A bizottság elnöke újságírói kérdésre válaszolva
megerősítette, hogy a Belügyminisztérium szerezte be a szoftvert, de - mint mondta - ő nem lát ebben kivetnivalót.
A techóriások szélesebb körű megfigyelést végeznek az állampolgárokkal kapcsolatban, mint az állam - jegyezte meg.
Sokáig csak mismásoltak
Mindez újdonság ahhoz képest, hogy a magyar kormány a téma titkos jellegére hivatkozva sokáig kerülte a konkrét választ azzal kapcsolatban, hogy megvásárolta-e és használta-e az izraeli kémszoftvert - az erre vonatkozó híreket nem cáfolta, de nem is erősítette meg.
Nem történt jogsértés, nem került sor jogellenes lehallgatásokra
- közölte az üggyel kapcsolatos kérdéseinkre korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Mint arról beszámoltunk, tényfeltáró riportok szerint az NSO autoriter hajlamú kormányoknak is adott el a kémprogramból, amelyet hivatalosan csak terrorelhárítási és bűnüldözési célra lehetne használni. A Pegasus segítségével aktiválni lehet a célszemélyek mobiltelefonjainak mikrofonjait, valamint hozzá lehet férni üzeneteikhez, emailjeikhez, fényképeikhez.
A potenciálisan megfigyelt telefonszámok kiszivárgott globális listáján mintegy 50 ezer szám van, a többi közt újságíróké, állam- és kormányfőké, valamint cégvezetőké.
A magyar listán
több mint 300 telefonszám szerepel, amelyek a többi közt kormánykritikus újságírókhoz, üzletemberekhez és egyéb közszereplőkhöz tartoznak.