Az ausztrál ingatlanpiac lopakodó megrendülése csak egy újabb adalék a növekvő pénzügyi félelmekhez a kontinensnyi országban. Az aggodalmak ugyanis már hónapok óta gyülekeznek Kína növekvő adósságszintjei – amely Ausztrália legnagyobb export piaca – és a Trump kormányzatának politikai válsága miatt. Az ausztrál pénzügyi világot a héten megrázta a hír, hogy az Altair Asset Management nevű alapkezelő úgy döntött, hogy felszámolja az ausztrál részvény-alapjait és több száz millió dollárt visszajuttat a befektetőkhöz. Az alapkezelő a túlértékeltségek miatt küszöbönálló ingatlanpiaci zavarokkal indokolta rendkívüli lépését.
Geopolitikai viharfelhők
Philip Parker, az alapkezelő vezetője kifejtette, hogy az adósságok által fűtött keleti parti ingatlanpiac (Sidney, Melbourbe és Brisbane) beszakadása küszöbön áll. Emellett egyre nőnek Ausztrália térségének geopolitikai kockázatai, továbbá az amerikai politikai környezet is kiszámíthatatlanná vált. Mindennek tetejébe pedig az ausztrál részvénypiac szerinte erősen túlértékelt.
A Citigroup globális főközdazdásza, Willem Buiter szerdán tartott az ügyfeleknek előadást Sidney-ben. Szerinte veszélyes szintű adósságállomány halmozódott föl az ausztrál ingatlanpiacon. Buiter szerint Ausztrália sérülékenységét növeli a küszöbön álló ciklikus kínai gazdasági lassulás. A főközgazdász szerint „Kínában ipari túlkapacitások alakultak ki, a teljes pénzügyi szektori adósság-állomány pedig a GDP arányában várhatóan eléri a 300 százalékos szintet az év végére.”
Eladósodott kanadai háztartások
A vezető Globe and Mail napilap Kanada ingatlanpiacának jelenlegi állapotát a 2007-2008-as Egyesült Államokbeli helyzethez hasonlítja. Az ingatlan-eladások nagysága a GDP arányában jelenleg 1 százalékkal magasabb, mint 2007-ben az USA-ban, az ingatlan-válság kitörésének előestéjén. Egy átlagos torontói lakóingatlan ára jelenleg megfelel egy kanadai család 13 éves jövedelmének, amely egy soha nem látott szint. A buborék dinamikájára jellemző, hogy az elmúlt egy évben a torontói ingatlanárak átlagosan 33 százalékkal, Vancouverben pedig 25 százalékkal ugrottak meg.
Eközben az átlagos háztartási adósság szintje elérte a rendelkezésre álló jövedelem 167 százalékát. Ez egy döntő érv volt amellett, hogy a Moody’s a múlt hónapban Kanada hat nagy bankjának hitelbesorolását leminősítette. Ezzel függ össze az is, hogy megjelentek a pénzügyi keselyűk Kanada egén.
Káncz Csaba |
A neves spekuláns, Carson Block elmondta a Bloomberg-en, hogy a gazdag kínaiak pénzmenekítése a kanadai ingatlanokba hozzájárult a csillagászati árak kialakulásához. Ezek teljesen fenntarthatatlan szintek, ezért Block most a határidős piacokon betámadott több kanadai ingatlanpiaci forgalmazót.
A Goldman Sachs értékpapírház is – amely sok amerikai befektetőt rövidítette meg egy évtizede a lakáshitel piacon – felfigyelt Kanada sérülékenységére. Két héttel ezelőtti kutatási anyaguk szerint 30 százalékos az esélye annak, hogy a kanadai ingatlanpiac összeomlik két éven belül.
Káncz Csaba jegyzete.