EPA/KIM LUDBROOK |
A Dél-Afrika Köztársaság parlamentje a héten 241-83 szavazati aránnyal megszavazta azt módosító indítványt, amely szerint a fehérek által uralt farmokat kompenzáció nélkül ki lehessen sajátítani. A javaslat most a parlament Alkotmányt Felügyelő Bizottság elé kerül, amelynek augusztus végéig kell döntenie. Az 50 milliós országban egy tavalyi kormányzati jelentés szerint a megművelt földek 73 százaléka a fehér farmerek kezében van.
Irány Zimbabwe!
Mára úgy tűnik, hogy a köztársaság fekete vezetése tényleg eltökélt abban, hogy Afrika nemrégen még legprosperálóbb gazdaságát egy Zimbabwéhoz hasonló romhalmazzá alakítsa. Így vélekedik az ország egyik legnagyobb agrárszervezete is, amely szerint az indítvány beomlasztja a küldöldi befektetők bizalmát. A folyamatos fekete támadások miatt a fehér farmok mára erődítményekké alakultak és számuk is zuhan - míg 20 éve még 60 000 farm működött, ma már kevesebb, mint 35 000.
A fehérek elleni politikai támadás nem újkeletű, hiszen tavaly tavasszal az ország akkori, sokat támadott elnöke, Jacob Zuma váratlanul bejelentette a parlamentben, hogy csökkenteni kell az egyenlőtlenségeket, ezért neki kell menni a fehér tulajdonnak az üzleti életben és a földtulajdon területén. A beszéd alatt ökölharc alakult ki az ülésteremben.
Zuma ráadásul 2017 márciusában hivatalosan is felkérte a parlamentet, hogy az módosítsa az alkotmányt a fehérek által tulajdonolt földek kompenzáció nélküli kisajátítása céljából. Zuma hozzátette, hogy „létre akarja hozni a gyarmatosítás előtti földtulajdoni térképet”, mielőtt módosíttatná az alaptörvényt.
Készülődés a polgárháborúra
A fehér farmerek szövetsége (Boer Afrikaner Volksraad) Zuma szavaira válaszul bejelentette, hogy a kompenzáció nélküli föld-kisajátításokat „háborús üzenetnek” tekintenék.
Káncz Csaba |
A négy millió főt kitevő fehérek egyik önvédelmi szövetsége (Suidlanders) pedig már kidolgozta a terveket egy polgárháború esetére. Franz Jooste ezredes, az apartheid Dél-Afrika volt tisztje eddig 2500 önkéntes fehér milicistát képzett ki titkos bázisokon. Jooste korábban a fekete gerilla sejtek megsemmisítésében is részt vállalt Mozambikban, Angolában és Zambiában.
A fehér farmerek már így is rendkívül feszültek, hiszen az elmúlt két évtizedben átlagban évente 62 gazdát gyilkoltak meg, tavaly éppenséggel 71-et.
Ez a Dél-Afrikában élő 30 ezer búr gazdálkodó esetében matematikailag 100 000 emberből 133 emberölést jelent. Még a közép-amerikai El Salvadorban is, a világ legveszélyesebb országában, 100 000 lakosból 65 esik gyilkosság áldozatává, vagyis az ottani emberölési arány a fele a búrok ellen elkövetett gyilkossági aránynak.
Mindennek ellenére az Európai Parlament tavaly novemberben leszavazta Janice Atkinson angol képviselő javaslatát, hogy vitassák meg és ítéljék el a dél-afrikai fehér farmerek elleni gyilkosság-hullámot.
Káncz Csaba jegyzete