5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Wagner marad Afrikában a zsarnokok szolgálatában. A jelenlegi bizonytalanság ellenére kicsi az esélye annak, hogy Afrikán belülről vagy kívülről érkező jelentős erők komolyan ellenezzék az oroszok tevékenységét. Káncz Csaba jegyzete.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap bejelentette, hogy a Wagner a Közép-afrikai Köztársaságban és Maliban folytatni fogja tevékenységét. A Wagner becslések szerint 5000 katonát állomásoztat Afrikában, és a Prigozsinhoz köthető vállalatok biztonsági és katonai segítségnyújtási szerződéseket írtak alá a Közép-afrikai Köztársaság és Mali kormányával. A zsoldos-sereg az elmúlt években folyamatosan bővítette politikai, katonai és gazdasági befolyását.

A Kreml mindkét országban felhasználta a Wagner-csoportot, hogy Oroszország befolyási övezetébe vonja őket, korábbi gyarmati hatalmuk, Franciaország legnagyobb megdöbbenésére. Tavaly júliusban az amerikai törvényhozók súlyos  aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy Moszkva a Wagner-csoport zsoldosszervezetet használja fel arra, hogy növelje Oroszország hírnevét a kontinensen, kiemelve a csoport tevékenységét Maliban, ahol az egymást követő katonai puccsok destabilizálták a régiót.

Afrika pávatánca

Oroszország politikai-hatalmi kivetítését Afrikában elsősorban nem az állam ügynökein keresztül irányítja, hanem a Kreml  „árnyékállamán”, a politikai-oligarchikus egyének hatalmas hálózatán keresztül, amelyek keresztezik a politikai adminisztrációt és a biztonsági szolgálatokat, de gyakran saját elhatározásukból cselekszenek. Ez az árnyékállam tökéletesen alkalmas arra, hogy Afrika-szerte politikai környezetben működjön, ahol mecenatúra uralkodik, így képes hatékonyan beágyazódni a helyi kontextusokba.

Bizonytalanná vált a Prigozsin-sereg jövője Afrikában. Fotó: Twitter
Bizonytalanná vált a Prigozsin-sereg jövője Afrikában. Fotó: Twitter

Afrika nem támogatta a Nyugat Oroszország elleni szankcióit, viszont nem is áll Moszkva oldalára. „A kontinens hatóságai között az az elsöprő ösztön, hogy elzárkóznak, és tartózkodnak az Oroszország és a Nyugat közötti konfrontációtól” – mondta a Nemzetközi Válságcsoport (ICG) afrikai programigazgatója a New York Timesnak.

Zsarnokok szolgálatában

Könnyű megérteni, mit látnak az afrikai uralkodók a Wagner zsoldoscsoportban. Zsoldosai gyorsan bevethetők. Emellett fejlett fegyvereket hoznak magukkal, és kíméletlenül képesek erőt alkalmazni.

A katonai erő alternatív forrásainak vannak gyengeségei: az ENSz missziói nem rendelkeznek szilárd mandátummal; az Afrikai Unió (AU) erőinek nincs fegyvere és ráadásul motiválatlanok; az EU beavatkozói pedig a gyarmati elnyomás terhes örökségét viselik.

Természetesen a június 23-án lezajlott Wagner-lázadás bizonytalanná teszi Wagner afrikai jövőjét. Most, hogy Putyin – legalábbis rövid távon - sikeresen kiegyezett a lázadókkal, a Wagner-zsoldosok a reguláris orosz hadsereg parancsnoksága alá kerülnek. A politikai vihar ellenére Oroszország természetesen továbbra is fenntartja az afrikai ásványokkal kapcsolatos érdekeltségeit és az afrikai országok támogatását az ENSZ-ben.

Wagneri visszásságok

Összességében Wagner szinte semmit sem tett annak érdekében, hogy jobbá tegye az afrikaiak életét. Az Armed Conflict Location & Event Data Project kutatócsoportja megállapította, hogy Wagner által bevetett erőszak alkalmazásának 52-71 százaléka  civileket célzott a Közép-afrikai Köztársaságban és Maliban.

Tevékenységei a diktátorok megszilárdítását szolgálták és a természeti erőforrások kiaknázását Oroszország javára:

• Segített a szudáni Omar al-Basírnak a csapatok kiképzésében, az erőforrások őrzésében és a kritikus nézetek elnyomásában 2017 és 2019 áprilisi megdöntése között.

• Segített a születőben lévő diktatúráknak a hatalom megszilárdításában. Ez magában foglalta Maliban betöltött szerepét, ahol a választások elakadtak, és a katonai rezsim behívta a Wagner-erőket.

• A Wagner 2018 októberében csatlakozott a líbiai polgárháborúhoz, és végül több mint 1000 katonát küldött a lázadók vezetőjének, Halifa Haftárnak a líbiai arab fegyveres erőinek megsegítésére. Ez volt Oroszország legvilágosabb nemzetközi jogsértése a Wagner bevetésével. Az, hogy Wagner aknákat és csapdákat használt, amelyek sok civilt megöltek, szintén megsértették a háborús törvényeket.

• A Közép-afrikai Köztársaságban a Wagner közvetlen harcot vívott a lázadók koalíciójával. Egy vezető kutatóközpont szerint 2020 decembere és 2022 júliusa között a harci fellépések 40 százalékában részt vett a Wagner.

• Mozambikban a kormány felbérelte a Wagnert, hogy harcoljon egy al-Shabaabhoz köthető csoport ellen.

• A Wagner részt vesz a Szudánban idén áprilisban kitört polgárháborúban.

A jelenlegi bizonytalanság ellenére kicsi az esélye annak, hogy Afrikán belülről vagy kívülről érkező jelentős erők komolyan ellenezzék az oroszok tevékenységét. Az egyes afrikai szereplők – legyen az állami és nem állami - profitálnak a jelenlétéből. Ez a kis számú kedvezményezett bizonyára meg fogja akadályozni a status quo megváltoztatását.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG