Vlagyimir Putyin szerint az európai államok önállótlanok, függőségben állnak az Európai Unión belül – így reagált az orosz elnök arra a kérdésre, vajon Oroszországnak a nemzetközi kapcsolatokban az Egyesült Államok helyet nem kellene-e inkább Európára apellálnia.
És mit tudnak ők tenni? Nagy függőségben állnak az EU-n belül. Amikor bonyolult politikai folyamatok zajlanak le belül, akkor nagyon függővé válnak ezektől a folyamatoktól, kevéssé kiszámíthatók – mondta.
Putyin szerint a Moszkva ellen bevezetett szankciók célja mindig is Oroszország feltartóztatása volt, ami egyszerűen a konkurenciaharc eszköze, illegitim és tisztességtelen, de az – tette hozzá.
Putyin jól ráijesztett a Nyugatra a szuperfegyver blöffel |
Elmondása szerint Donald Trump amerikai elnökben nem, ám magában az orosz-amerikai kapcsolatok rendszerében csalódott. Meghökkentő magatartása ellenére emberileg nagyon jó benyomást tett rá Trump, aki szerinte a problémák mélyére hatol és figyel a partnerére. Meg lehet állapodni vele, úgy látom, hogy lehet vele kompromisszumra törekedni – tette hozzá.
Be kellett fogadni a Krímet
Az ukrajnai fordulattal kapcsolatban Putyin először vádolta meg az Egyesült Államokat azzal, hogy becsapta Oroszországot, miután Viktor Janukovics elnök kiegyezett az ellenzékével. Az orosz elnök elmondása szerint Washington arra kérte Moszkvát, hogy vegye rá Janukovicsot: ne vesse be a hadsereget a tüntetők ellen, és hagyja őket szétszéledni, majd az "államcsíny" oldalára állt. Janukovics és az ellenzék közötti februári megállapodást három európai ország szavatolta.
Ugyanebben a pillanatban fordultak hozzánk amerikai partnereink, arra kérve bennünket, hogy tegyünk meg mindent annak érdekében - most csaknem szó szerint idézem a kérést -, hogy Janukovics ne vesse be a hadsereget, hogy az ellenzék magától elhagyja a tereket, a kormányzati épületeket, és áttérjen az elért megállapodások végrehajtására és a helyzet normalizálásra. Azt mondtuk: jó. Egy nappal később végrehajtották az államcsínyt. Legalább telefonáltak volna (az amerikaiak), legalább valamit csináltak volna – ehelyett Washington teljes mértékben támogatta az államcsíny végrehajtóit – számolt be Putyin.
Az elnök nem kételkedett benne, hogy a Krím-félsziget elcsatolása miatt szankciókkal sújtják Moszkvát, Oroszország ugyanakkor nem tehette meg, hogy ne „fogadja be” a Krímet. Hozzátette: gyanúja szerint az országot szándékosan terelték olyan helyzetbe, amely alapot adott a szankciókra.
Válaszoltak az oroszok: felbontják a ukrán szerződéseket A Gazprom hivatalosan is értesítette az ukrán Naftogazt, hogy a stockholmi döntőbíróságon megkezdte a gáztranzit-szerződések felbontását. Orosz sajtóforrások szerint az eljárás akár egy évig is elhúzódhat. A stockholmi döntőbíróság február 28-án arra kötelezte a Gazpromot, hogy fizessen 2,56 milliárd dollárt a Naftogaznak, amiért alulteljesítette a szerződésben vállalt tranzitszállításokat. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |