5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyító rovatunk e heti cikkében a drámai európai droghelyzetet vesszük górcső alá. Az ukrajnai háború okozta közép-ázsiai felfordulás  ugyanis még inkább megnehezíti az Afganisztánból származó illegális kábítószerek Európába áramlásának megfékezését.  A világ ópium- és herointermelésének 80 százalékát Afganisztánból három fő útvonalon szállítják Ázsiába és Európába.

Kontinensünkre minden irányból dől a kábítószer és ennek dinamikája évről évre csak növekszik.

Németalföld eleste 

Az elmúlt években Európa - Hamburg, Rotterdam, de leginkább Antwerpen kikötőin keresztül, ahová a hatalmas konténerhajókon érkezik a kábítószer - a “globális kokainkereskedelem epicentrumává” vált az InSight Crime szervezet szerint. 2009 és 2019 között a lefoglalt mennyiség megnégyszereződött, 2020-ban valamivel több mint száz tonnát foglaltak le a hatóságok.

A kokain mennyiségének megnövekedésében szerepet játszottak a három fő kokatermesztő országban, Kolumbiában, Peruban és Bolíviában történt politikai változások. Pablo Escobar lekapcsolása után a nagy kolumbiai kartellek helyett kisebb csoportok mobilizálódtak, akár külföldi segítséggel is. Az új generáció összehasonlíthatatlanul kifinomultabb eszközökkel dolgozik a termelés és az elosztás során, a tagok vidéki cowboyok helyett magasan képzett üzletembereknek néznek ki.

Svájcba a brazilok szállítottak

A holland kormány másfél hónapja új nemzetközi együttműködést hirdetett azok ellen a bűnözők ellen, akik Dél-Amerikából Rotterdam és a szomszédos, belgiumi Antwerpen kikötőjén keresztül kokaint csempésznek Európába. A két város polgármestere arra figyelmeztetett, hogy olyan

“erőszakos bűnözési kultúra van kialakulóban, amely fokozatosan az olasz mintákat követi”.

Védett újságírókat, ügyvédeket gyilkolnak meg az utcán, a bírósági tárgyalásokon a hadsereg tagjai állnak őrt, a tanúk névtelenül nyilatkoznak, miközben piszkos, drogüzletekből származó milliárdok szivárognak a társadalomba, korrumpálva az embereket, aláásva a rendet.

Május elején aztán 50 millió svájci frank értékben fél tonna kokaint találtak a Fribourg kantonban található Nespresso raktárában. Ez a Svájcban valaha felfedezett második legnagyobb mennyiségű kokainfogás. A brazil Primeiro Comando da Capital bűnszervezet – amely az óriási ország legnagyobb szervezett bűnözői hálózata – állt a csempészet középpontjában.

Bejáratott balkáni szállítási útvonalak

Albánia nem csupán a legnagyobb marihuána-termesztő Európában, de az országon halad keresztül az Ázsiából és Latin-Amerikából a kontinensre érkező kábítószer jelentős része is. Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) nemrégiben készített jelentése kimutatta, hogy a nyugat-balkáni bűnözői csoportok kulcsszerepet játszanak a globális kábítószerüzletben.

Bizonyítékok vannak arra, hogy a kábítószercsempészek nagy mennyiségű kokaint csempésznek be az albán és a montenegrói kikötőkön keresztül.

A beérkező kábítószert általában tárolják egy ideig, mielőtt más anyagokkal összekevernék, és kis mennyiségekre választanák szét. Ezután viszik be Európába, főként speciális rejtett rekeszekkel felszerelt személygépkocsikban és teherautókban.

Az afgán centrum

2021-ben a Tádzsik Kábítószer-ellenőrzési Ügynökség vezetője kijelentette, hogy az elfogott heroin és hasis mennyisége a megelőző évhez képest megkétszereződött, a 2020-as 2,3 tonnáról 4 tonnára 2021-ben. Ezeket a kábítószereket elsősorban Afganisztánban termesztik, gyártják és onnan szállítják.

Biztonsági erők ópium előállítására szolgáló mákültetvényt pusztítanak el az észak-afganisztáni Chamanban 2013 áprilisában. Fotó: Depositphotos
Biztonsági erők ópium előállítására szolgáló mákültetvényt pusztítanak el az észak-afganisztáni Chamanban 2013 áprilisában. Fotó: Depositphotos

Az UNODC becslése szerint a világ ópium- és herointermelésének 80 százalékát Afganisztánból három fő útvonalon szállítják Ázsiába és Európába, komoly veszélyt jelentve az ott élő polgárok egészségére és biztonságára.

A közelmúlt afganisztáni és ukrajnai eseményei megnehezítették az Afganisztánból származó illegális kábítószerek áramlásának megfékezését, ezért a globális közösségben további vitát kell folytatni a veszélyekről és a lehetséges megoldásokról.

A tiltott kábítószer-kereskedelem útvonalai

Az Afganisztánból Közép-Ázsián át Oroszországba és Kelet-Európába vezető úgynevezett Északi útvonalat a történelem során kábítószer-kereskedelemre használták, és fontos útvonal lett az afgán heroint Európába szállító felek számára. Az UNODC szerint 2010-ben az Afganisztánból származó összes opiát körülbelül 15 százalékát és az összes heroin 20 százalékát Tádzsikisztánon keresztül szállították.

Az igazság az, hogy senki sem tudja, mennyi afgán heroin megy keresztül Tádzsikisztánon és a többi közép-ázsiai köztársaságon; nincsenek erős módszertanok az ilyen becslések elkészítésére.

Mindazonáltal az UNODC és a különböző kormányok a közép-ázsiai országokkal együttműködve összehangolt erőfeszítései révén a Közép-Ázsián átvezető útvonalat a „Párizsi Paktum Kezdeményezés” 2003-as kezdete óta ellenőrzik.

Türkmenisztán is kiemelt átjátszó állomása a balkáni útvonalon Európába csempészett afgán opiátoknak, így igaz, hogy Közép-Ázsia szerepét itt sem szabad figyelmen kívül hagyni.

A tekintélyelvű és korrupt államok kitűnő táptalajt biztosítanak a kábítószer-csempészipar számára a közép-ázsiai térségben. A Tádzsikisztánon keresztül 2011-ben forgalmazott kábítószerek értékét 2,7 milliárd amerikai dollára becsülték, ami messze meghaladja az ország bármely törvényes vagyonforrását.

Egy ilyen értékes iparág nem létezhet a kormány és a kormányzati intézmények jelentős pártfogása nélkül.

2004-ben például Akhmad Safarov volt ellenzéki vezetőt kábítószer-kereskedelemmel vádolták meg, aki rendőri ostrom után elmenekült az országból. 2008-ban pedig prominens katonai parancsnokok rokonait tartóztatták le egy jelentős drograzzia során a déli Kulob városában.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

(Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG