5p

Az ukrajnai háborúnak nincs, és nem is lesz igazi győztese.  Végső soron szétzilálta a bizalmat, és a globális kihívások megoldásának képességét.  Káncz Csaba jegyzete

Az orosz-ukrán konfliktus ráébresztette a világot a háború borzalmaira, és arra, hogy egyes államoknak meg kell küzdeniük szuverenitásukért és létjogosultságukért.

Oroszország globális helyzete

Ritka, hogy a globális szereplők olyan kapitális baklövéseket kövessenek el, amelyek megkérdőjelezik globális helyzetüket, sőt jövőbeli kilátásaikat is. A hajdani Szovjetuniónak 10 évbe telt elismerni, hogy Afganisztánban kudarcot vallott – és a kommunista nukleáris szuperhatalom már soha nem is tért magához.

Oroszország számára - amely az ENSZ Biztonsági Tanács állandó tagja – mostani téves helyzetfelismerése komoly geostratégiai következményekkel jár. A Nyugat szemében Oroszország elvesztette az egykori erkölcsi tekintélyét és nemzetközi hitelességét. Az Ukrajnában tapasztalt túlzott erőszak és brutalitás szinte minden megfigyelőt megdöbbentett.

Nagyon megszorongatták Putyin nemzetközi pozícióit. Fotó: Grevin múzeum, Párizs/skynews.com
Nagyon megszorongatták Putyin nemzetközi pozícióit. Fotó: Grevin múzeum, Párizs/skynews.com

A gazdasági szankciók megfosztották Oroszországot a kereskedelemtől, a bevételektől és a növekedéstől. Melyik nyugati szereplő akar majd ezek után Oroszországgal kapcsolatba kerülni vagy befektetni?

Meglepő módon az orosz hadsereg eddig szinte minden paraméterben alulteljesített. A történészek azon vitatkoznak majd, hogy a sikertelen politikai számítások, a korrupció, a rossz tervezés és a morál, vagy csak a rossz taktika magyarázza a súlyos veszteségeket és a durva pusztító taktikákat – legalábbis a kezdeti szakaszokban.

Oroszországot a belátható jövőben bestiális agresszornak fogják tekinteni. Ráadásul ez a háború szegényebbé, elidegenedettebbé és valószínűleg veszélyesebbé teszi Oroszországot.

Az Egyesült Államok mobilizációs képessége

Az USA eddig lenyűgöző hatékonysággal játszott a stratégiai sakktáblán. Az Egyesült Államok és a Biden-kormányzat előtt álló összes belső kihívás ellenére globális helyzete erősödött az ukrajnai aktív szerepvállalásnak köszönhetően.

Bár nem hajlandó háborúba bocsátkozni Oroszországgal és kockáztatni a nukleáris eszkalációt, az USA helyes lépéseket hozott, és hibrid hadviselési eszközök sorát vetette be. Jóval az invázió előtt képezte ki az ukrán hadsereget és fejlesztette kiberkapacitását, a szövetségesekkel pedig egész szankciócsomagokat készítettek elő.

A hírszerzés megosztásának és az orosz szándékok/lehetőségek feltárásának szintjét ügyesen kezelték. A háború kezdete óta óriási változást hozott az adományozott katonai hardver minősége, a hírszerzési koordináció, valamint a kiberműveletek tekintetében.

Az USA uralja a médiát és az információs háborút is. Az orosz média letiltásával (és az amerikai Big Tech és a közösségi média platformok segítségével) az amerikai/nyugati narratíva uralja a legtöbb országban a hírfolyamokat. Az orosz hibák felerősödtek, akárcsak az ukrán hősiesség, az áldozatok és a veszteségek.

De képes lesz-e a Nyugat együtt élni az Ukrajna és Oroszország közötti jövőbeni kompromisszumokkal? Az orosz kapituláció elképzelhetetlennek tűnik, sőt a vereség is értelmezés kérdése lesz. Elméletileg elég lenne Putyin elnök távozása, vagy a belső kört is le kell váltani? Az Egyesült Államok kormánya is változhat. Egy újabb republikánus elnöknek a globális és európai biztonsági együttműködésre gyakorolt ​​hatása jelentős lehet.

Kínai tanulságok

Az ukrajnai háború komoly fejfájást okoz Kínának. Pekingnek bizonyára jelentős tanulságokat kell levonnia ebből a válságból. A dollár ereje – amikor az Egyesült Államok, Európa és Japán egyesül - egészen félelmetes fegyverré válik. A renminbi a globális valutatartaléknak csak 2,5 százalékát képviseli.

A katonai fronton is le kell vonni Pekingnek a tanulságot: ha a védekező felet (Tajvan) kiváló hírszerzés, józan politikai tanácsok és fejlett védelmi fegyverek támogatják, akkor az ellenállás erőteljes és sikeres lehet. Ráadásul Ukrajnával ellentétben a Csendes-óceán nyugati részén viszonylag könnyű megzavarni az ellátást és a légi/tengeri ellenőrzést.

Globális kihatások

A tragikus ukrajnai civil veszteségek mellett talán a legnagyobb veszteség a globális együttműködési mintákon, valamint a globális kihívások kezelésére való hajlandóságon esett csorba. Már most is kínos viták folynak arról, hogy ki milyen G20-találkozón vesz részt, és az ENSZ Biztonsági Tanácsa manapság aligha „felel meg a célnak”.

Az ukrajnai háborúnak nincs, és nem is lesz igazi győztese. Végső soron szétzilálja a bizalmat, az együttműködést és a globális kihívások megoldásának képességét. A zavarok, a hiányok és a pusztítások pedig jelentős globális költségekkel járnak. És Oroszország a globális közösséggel fog maradni, bármi legyen is a háború végső kimenetele.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG