6p

Az orosz-ukrán háború talán egyik kevesebbet említett aspektusa az, hogy mennyire központi szerepet kap a drog- és alkoholfogyasztás mindkét szemben álló fél seregének berkeiben. Ugyan az ukrán vezetés többször is emlegette a részeg oroszokat, arról nincsen szó, hogy a probléma ne létezne a védekező ország emberei között.

Az amerikai Forbes újságírója, Melik Kaylan tavaly áprilisi cikkében emlékezett vissza arra, hogy ahány hadszíntéren eddig orosz katonákat látott, mindig részegek voltak, a grúziai 2008-as konfliktus során például egy tankparancsnok vörös arccal, hadoválva nyilatkozott, míg egy reggeli névsorolvasás során mind a vezető tiszt, mind emberei tántorogtak. Ukrajna tavaly februári lerohanása óta pedig szinte folyamatosan beszélnek olyan esetekről, mint amelyet például itt említenek, ahol orosz katonák állítólag kirabolták egy kórház raktárát orvosi alkoholt keresve:

Részeg oroszokról szóló történetekhez azonban még ennyit sem kell visszamenni, hiszen kevesebb mint két hete a Wagner-vezér Jevgenyij Prigozsin videójában azon dühöngött, hogy elfogták a reguláris haderő egy olyan tagját, aki részegen tüzet nyitott a zsoldoscsoport egy járművére azért, mert nem kedveli a Wagner embereit.

Ha kilátástalan a helyzet, ez is jó megoldás

Annak megértéséhez azonban, hogy miért ennyire prominens jelenség az alkoholizmus és más tudatmódosító szerek használata a háborúban, több tényező felvázolása is szükséges. Egyrészt a túlzott alkoholfogyasztás a háborún kívül is az orosz mindennapok egyik nagy átka, Oroszország mindig a legtöbb alkoholt fogyasztó országok toplistáján landol – az Alcohol.org 2023-ban például az ötödik helyre rangsorolta a hatalmas országot. Az alkoholizmus pedig olyannyira a hagyományok része, különösen a távoli, szegényebb régiókban, hogy például az orosz irodalomban is komoly témaként tűnik fel.

Másrészt az orosz-ukrán háborúban a becslések szerint több mint 300 ezer besorozott orosz férfi szolgál, akik jelentős részét egy brit think-tank, a Royal United Services Institute szerint rendkívüli mértékben bedrogozzák. A nemrég közzétett, és az Economist által idézett, jelentésében a londoni agytröszt arról ír, hogy az úgynevezett „eldobható katonáknak”, akik a szakadár luhanszki és donyecki népköztársaságok emberei mellett a mozgósított, szinte képzetlen civilek közül kerülnek ki, folyékony formában amfetamint és más kábítószereket adnak, mielőtt a frontvonalra küldik őket. A jelentés szerint ezeknek a rosszul kiképzett katonáknak ugyanis az a feladata, hogy megindulva az ukrán állások felé magukra vonják a tüzet, hogy az orosz tüzérség pontosan bemérhesse és célba vehesse az ukránokat – ha pedig mégis megrettennének és visszavonulnának, nagy az esélye annak, hogy egyszerűen saját oldaluk lövi majd le őket.

Még márciusban a New York Times kérdésére egy Bahmut közelében védekező ukrán egység médiatisztje, akit a portál csak Zmist fedőnéven említett, így számolt be ezekről a „feláldozhatókról”:

az első hónapban naponta öt-hat alkalommal jöttek, 10-15 fős csoportokban. Ha meghaltak, újabbak jöttek. Az embereink azon gondolkoznak, hogy biztosan be vannak drogozva, különben hogyan mehetnének a biztos halálba, a társaik rothadó holttestei felett?

A brit védelmi minisztérium május eleji hírszerzési jelentése azonban arra utal, hogy a jelenség nemcsak a besorozott és mozgósított, a frontra sokszor megfelelő kiképzés nélkül kizavart civilek esetében létezik, ugyanis az elmúlt hónapokban a részeg katonákat például olyan zindanokba, azaz improvizált börtönökbe zárták, amelyeket a föld alatt ástak ki, és fémtüskékkel béleltek ki. Az, hogy az orosz hadsereg bekeményített az olyan eseteket szemlélve, mint például a Newsweek által jelentett incidens, amelyben egy orosz katona részegen árokba borított egy nagyjából 160 millió dollár értékű légvédelmi berendezést, tényleg nem meglepő.

Kemény büntetés vár a részeg katonákra is. Képünk illusztráció. Fotó: Depositphotos
Kemény büntetés vár a részeg katonákra is. Képünk illusztráció. Fotó: Depositphotos

A probléma nem csak az oroszoké

Az a nemzetközi megfigyelők álláspontját és a sajtóhíreket figyelve egyértelműnek tűnik, hogy a tiltott szerek használata és az alkoholizmus a védekező ukrán hadseregben messze nem jelenik meg olyan mértékben, mint az oroszban. Ezzel együtt azonban a probléma vitathatatlanul létezik, Volodimir Zelenszkij elnök pedig az év elején alá is írt egy olyan törvényt, amely jelentősen szigorította az alkoholfogyasztás, a parancsmegtagadás, vagy a dezertálás büntetési tételét – így a részeg ukrán katonákra akár börtönbüntetés is várhat.

Sötét történelmi példából nincsen hiány

A szerhasználat nem az orosz-ukrán háború sajátja, a történelem több nagy hadseregében is volt példa hasonlóra. Az Insider cikke szerint az első világháború alatt a brit áruházak olyan „készleteket” árultak, amelyek tele voltak fecskendőkkel, tűkkel, kokainnal és heroinnal. A szeretetcsomagokat kifejezetten azért kezdték el árusítani a boltokban, hogy az otthon maradt családtagok és barátok elküldhessék a katonáknak ajándékként, könnyebbé téve ezzel a háború borzalmainak elviselését.

A náci Németország „csodaszerként” reklámozta a metamfetamint, amikor a kábítószer először kereskedelmi forgalomba került az 1930-as évek végén, hamarosan pedig élesben is bevetették. Több forrás is arra utal, hogy az 1939 szeptemberében lerohanó német katonák metamfetamint használtak, a hiperfókuszáltság és az éberség garantálása érdekében. Peter Steinkamp történész szerint a blitzkrieg-et, a náci hadviselés azon formáját, amely az ellenséges csapatok elleni gyors, váratlan, gépesített támadásokból állt, valójában „a metamfetamin irányította.”

A II. világháború alatt az oroszok az alkoholra támaszkodtak, hogy átvészeljék a háborút – az már más kérdés, hogy ez javította-e a teljesítményüket. A védelmi minisztérium ekkor kiporciózva adagolta a vodkát katonáinak, a 100 grammos csomagot „komisszáradagnak” nevezték. A Macalester College orosz tanulmányok tanszéke által közzétett jelentés szerint azonban vodka az 1800-as évek vége óta „kiemelt szereplő” az orosz hadseregben.

Végül az Egyesült Államok sem maradhat ki a listából, az amerikai hadsereg speedet és fájdalomcsillapítót adott a katonáknak a vietnami háború alatt. A hosszabb távú felderítő küldetésekre és rajtaütésekre induló egységek tagjainak 20 milligramm dextroamfetamint adagoltak a 48 órás harckészültséghez – az előírt dózist azonban sokszor túllépték a katonák. A drogfogyasztás súlyosságának mértékét mutatja az is, hogy az Atlantic szerint az amerikaiak által bevetett stimulánsok kétszer olyan erősek voltak, mint a második világháborúban használt amfetaminok.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG