Új csúcsot döntött az orosz politikai elit alkoholfogyasztása március óta, amikor a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin elnök ellen, és hírek jelentek meg arról, hogy Kijev ellentámadásra készül az elfoglalt területek visszaszerzésére - jelentette a független média a Kremlhez, a parlamenthez és a regionális közigazgatáshoz közel álló névtelen forrásokra hivatkozva..
A Kreml bankettjein a közelmúltban megemelték az alkoholfogyasztás határértékét személyenként egyről két palackra, azaz megduplázták - idéz a The Moscow Times egy Kremlhez kötődő politikai stratégát. Egy közép-oroszországi régió kormányzóhelyettese a Vyorstka hírportál riporterének bevallotta, hogy a háború kezdete után többet kezdett inni.
"A háború előtt az elnöki adminisztrációban nem mindenki kezdte a napját egy pohár vodkával" - mondta egy névtelen forrás a Vyorstkának.
Most sokkal több ilyen embert ismerek, és néhány ember pohara üveggé változott.
A Vyorstka szerint az alkoholfogyasztás új csúcsot döntött március óta, amikor Vyorstka beszámolója arra utal, hogy az orosz elit nagyrészt figyelmen kívül hagyta Putyin tavaly nyáron tett ritka nyilvános kérését, hogy fogják vissza az alkoholfogyasztást.
A független Meduza hírportál egy korábbi jelentése hangsúlyozta, hogy Putyint - aki köztudottan tartózkodik az alkoholfogyasztástól - egyre inkább bosszantotta az alkohol okozta fegyelmezetlenség a belső körében. "Putyin úgy véli, hogy a bürokratáknak könnyebben kell megbirkózniuk" a szankciókkal és más következményekkel, amelyek Oroszország elhúzódó ukrajnai katonai hadjáratából erednek." A Vyorstka egyik forrása azonban azt mondta, hogy apparatcsikok, kormánytisztviselők, közéleti politikusok és kormányzók továbbra is "kihagyják az üléseket, illegális szereket használnak, megzavarják a találkozókat és részegen vesznek részt a rendezvényeken".
Bár az ivás az orosz elit körében a menekülés leggyakoribb formája, a háború kezdete óta három általános kompenzációs mechanizmus alakult ki a tisztviselők körében. A "becsületes tisztviselők", akik már nem látják értelmét a munkájuknak, az alkoholhoz, a véletlenszerű szexuális efférokhoz és a sporthoz folyamodtak menekülési eszközként. A tisztviselők egy másik csoportja a munkáját apró tetteknek és jótetteknek kezdte szentelni. A harmadik - és legnagyobb - kontingens figyelmen kívül hagyja a háborúval kapcsolatos kérdéseket, és "úszik az árral Putyin és felettesei mögött".
Teszik a dolgukat, és igyekeznek nem beszélni, sőt valószínűleg nem is gondolkodnak azon, hogy miért van rá szükségük.