Nikola Gruevszki és Orbán Viktor (Fotó: EPA/ALEKSANDAR KOVACEVSKI) |
Az elmúlt napokban a magyar miniszterelnök a Gruevszki-üggyel tovább távolította hazánkat a Nyugattól, miközben tovább rontotta saját megítélését az Európai Néppártban. Valóban, brüsszeli információk szerint rendkívüli ülésre hívják össze a Gruevszki-ügy miatt az Európai Néppárt elnökségét.
Az Európai Néppárt és a balkáni politikus-bűnözők
A német közszolgálati médium macedón szerkesztőségének vezetője szerint „Orbán most nehéz döntés elé néz. Ha lojális marad korrupt balkáni barátjához, az még jobban megterhelné a viszonyt Brüsszellel. Hogy mit tesz, az nagyban függ a Bizottság és az Európai Néppárt álláspontjától.”
A jogerősen két év börtönre ítélt macedón politikai bűnözőt három balkáni ország magyar külügyérei segítették abban, hogy eljusson Magyarországra. A nemzetközi jog szerint viszont a menekültjog nem illeti meg azokat, akik jogerős törvényes ítélet végrehajtása elől menekülnek. Nehéz elképzelni ezt a forgatókönyvet, de ha minden jogszerűen működne, akkor a hazai ügyészség célkeresztbe kellene, hogy vegye a politikai felelősöket, hiszen fél évvel ezelőtt a kormány börtönbüntetés terhe mellett megtiltotta, hogy bárki szervezett formában segítse az illegális menedékkérőket.
A szánalmas Nemzetbiztonsági bizottság
A hazai Parlament Nemzetbiztonsági bizottsága holnap délelőtt zárt ülésen foglalkozik a Gruevszki-Orbán üggyel. Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos elnöke szerint a Belügyminisztériumnak haladéktalanul választ kell adnia arra, hogy miképpen juthatott át a több száz milliárd forintból megerősített déli határon egy körözött bűnöző. Nem mintha bárkinek is aggódnia kellene a hazai államhatalomban a teljesen kiüresített Parlament fogatlan Nemzetbiztonsági bizottságától.
A múlt hónapban Mirkóczki azt szerette volna megtudni Bayer Zsolt kormánypárti publicistájától, hogy honnan jutott titkosszolgálati információkhoz a 2018-as választási kampány folyamán, ezért behívót küldött számára. Mint korábban napvilágot látott, Bayer az izraeli titkosszolgákat foglalkoztató Black Cube emberének az akcióját dolgozta fel oknyomozó cikksorozatában, amivel a Migration Aid szervezetét kívánta lejáratni. Bayer azonban a füle botját sem mozdította, és mindenfajta következmények nélkül egyszerűen nem jelent meg a bizottság ülésén.
Moszkva szorosabbra fogja Orbánt
Káncz Csaba |
A Gruevszki-ügy eddig ki nem tárgyalt, de nagyon is valószerű forgatókönyve lehetett, hogy Gruevszki menekülését nem kizárólag a magyar titkosszolgálat szervezte meg, hanem valójában Moszkva volt a művelet karmestere. Így már érthetővé válik, miért segített be egy fehérorosz diplomáciai autó is a menekülésbe és hogyan jelenhettek meg a szerb szélsőjobbosok Gruevszki határátkelésénél.
A Kreml pedig, miután leszervezte a munkát, egyszerűen pár részlet kiszivárogtatásával ráhúzhatta a vizes lepedőt a magyar miniszterelnökre. Mint ismeretes, Orbán nagyon büszke saját kétkulacsos diplomáciai játszmáira, de Moszkva ezekre nem mindig adja meg a maximális pontszámot. Márpedig a ’Zrínyi 2026’ több ezermilliárdos fegyverkezési programjában Budapest most úgy adhatott volna komoly megrendelést amerikai fegyvergyártóknak, hogy azért például – román és cseh mintára – Orbán meghívását követelje a Fehér Házba. A Gruevszki-üggyel ez kútba esett és alternatíváinak beszűkülésével Orbán ezentúl még inkább ráutalt lehet az orosz politikai játékmesterekre.
Káncz Csaba jegyzete