5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.

Az orosz vállalatok egyenes úton haladnak a csődhullám felé. LEgalábbis ezt valószínűsíti a Moscow Times gazdasági körképében. A moszkvai jegybank alapkamata 21 százalékon áll, és decemberben várhatóan még magasabbra emelik a bank döntéshozói. A kamatemelés 2023 második negyedévében kezdődött a magas infláció letörése és a gyengélkedő rubel megtámogatása érdekében.

A drága hitelek azonban egyre több vállalatot taszítanak eladósodási spirálba. Az adósságtörlesztés átlagosan a cégek bevételeinek negyedét viszik el. Nő a körbetartozás, ami világos jele annak, hogy az adósságok menedzselése megelőzi a szállítói számlák kifizetését. A kereskedelmi bankok felárát is beszámolva a valós hitelkamatok 25 százalék körül alakulnak.

Előnybe kerültek változó kamatozású hitelek

A Meduza független hírportál adatgyűjtése szerint a háború előtt a vállalati hitelek 20 százaléka volt változó kamatozású. Ez 2023 közepére 44 százalékra ment fel, miután cégek a jegybanki alapkamathoz kötött kölcsönöket vesznek fel. Sok vállalatnak azért van szüksége hitelre, mert hazai forrásból kell helyettesítenie korábbi importját. Emellett kölcsönből vásárolják meg a külföldi cégek hátrahagyott vagyonát. További oka az eladósodásnak, hogy még azelőtt fel akarják venni a hiteleket, mielőtt tovább emelkednek a kamatok. Az említett változó kamatozású hitelek aránya a céges kölcsönökön belül 2024 végén már 53 százalékon álltak.

A hitelválság mellett a kormányzati költekezés és a gyengülő rubel fűti az inflációt, amelyek kiváltják az újabb kamatemeléseket. Az eladósodás kisebb gond volt 2023-ban, amikor a GDP 3,6 százalékkal nőtt, ám a bne IntelliNews régiós hírportál szerint az orosz gazdaság kihűlőben van, ami 2025-ben rátehet még egy lapáttal a vállalatokra nehezedő üzleti nehézségekre.

Könyörgő hangok Putyin fülének célozva

A vállalati csődök száma idén 20 százalékkal nőtt – bányászta ki a Meduza a hivatalos adatokból. A fizetésképtelenségek először az első negyedévben szaporodtak el, majd felgyorsult a növekedésük, miután a feszesebb monetáris kondíciók egyre nehezebbé teszik az adósságok menedzselését. Korábban   a cégvezetők 22 százaléka számolt be körbetartozásokról, ami mostanra 37 százalékra ment fel – idézte az orosz vállalkozók szövetségét a Meduza.

Gyűlnek a felhők
Gyűlnek a felhők
Fotó: Depositphotos

Az orosz kiskereskedők szakmai szervezete petícióban fordult a kormányhoz, hogy szabadítsa meg az áruházakat adósságuk egy részétől és adjon 7-10 százalékos kamattámogatást a hitelfelvételükhöz – írta  Kommerszant gazdasági lap. Enélkül a szervezet szerint 200 bevásárlóközpont mehet csődbe a következő hónapokban. A raktárakat üzemeltető logisztikai cégek tulajdonosai igyekeznek újratárgyalni adósságtörlesztésükethitelezőikkel. Szergej Csemezov, az állami tulajdonú Rosztec hadiipari konglomerátum vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi hitelezési környezet elviselhetetlen azoknak a gépipari vállalatoknak, amelyeknek gyártási ciklusuk hosszabb, mint egy év.

A vállalatcsoport több tagja is csődbe mehet – jelentette ki a cégvezető októberben. Még a nagy jövedelmet biztosító fegyvereladások sem elegendőek az adósságok 20 százalékos kamatköltségének fedezésére. Ha a termelési ciklus hosszabb egy évnél, akkor az előlegek csak 40 százalékát fedezik a kiadásoknak. A többit hitelből kell előteremteni, így a magas kamatok felzabálják a profitot.

Riasztó megoldást választottak az ingatlanfejlesztők

Az építőipart kiütötte, hogy a nyár közepén lejárt a kormány nagyvonalú jelzáloghitel-támogatási programja. Ezzel a hitelkérelmek egy csapásra a korábbi felére estek vissza és padlót fogott az ingatlanpiac. Az ingatlanfejlesztők válaszul beindították saját finanszírozási programjukat, amihez a 2007–2008-as subrprime válságot okozó hitelezési rendszert választották mintául. A hitelfelvevők olcsó kölcsönöket kapnak, így építkezéseiket az első időszakban jóval a valós piaci kamatok alatti hitelekből finanszírozhatják.

A néhány éves fix kamatozású időszak után azonban hitelköltségek felugranak a piaci szintre, amit sokan gyenge (subprime) hitelképességük miatt nem tudnak majd törleszteni. Emiatt hitelezőik sem tudnak majd fizetni finanszírozóiknak. Jöhetnek a sorozatos csődök, mint a nyugati világban 2007 és 2008 között. A történet szomorú összegzését Alekszej Mordasov, a Szeversztál acélipari cég alapítója, az orosz politikai-gazdasági rezsim egyik oligarchája fogalmazta meg. „A jelenlegi hitelkamatok mellett, nyereségesebb a cégeknek, ha nem bővítik tevékenységüket, sőt akár szűkítik és a bankba teszik a pénzüket. Ezzel kerülhetik el a normális termeléssel járó egyre nagyobb kockázatot.”

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG