5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.

Az orosz vállalatok egyenes úton haladnak a csődhullám felé. LEgalábbis ezt valószínűsíti a Moscow Times gazdasági körképében. A moszkvai jegybank alapkamata 21 százalékon áll, és decemberben várhatóan még magasabbra emelik a bank döntéshozói. A kamatemelés 2023 második negyedévében kezdődött a magas infláció letörése és a gyengélkedő rubel megtámogatása érdekében.

A drága hitelek azonban egyre több vállalatot taszítanak eladósodási spirálba. Az adósságtörlesztés átlagosan a cégek bevételeinek negyedét viszik el. Nő a körbetartozás, ami világos jele annak, hogy az adósságok menedzselése megelőzi a szállítói számlák kifizetését. A kereskedelmi bankok felárát is beszámolva a valós hitelkamatok 25 százalék körül alakulnak.

Előnybe kerültek változó kamatozású hitelek

A Meduza független hírportál adatgyűjtése szerint a háború előtt a vállalati hitelek 20 százaléka volt változó kamatozású. Ez 2023 közepére 44 százalékra ment fel, miután cégek a jegybanki alapkamathoz kötött kölcsönöket vesznek fel. Sok vállalatnak azért van szüksége hitelre, mert hazai forrásból kell helyettesítenie korábbi importját. Emellett kölcsönből vásárolják meg a külföldi cégek hátrahagyott vagyonát. További oka az eladósodásnak, hogy még azelőtt fel akarják venni a hiteleket, mielőtt tovább emelkednek a kamatok. Az említett változó kamatozású hitelek aránya a céges kölcsönökön belül 2024 végén már 53 százalékon álltak.

A hitelválság mellett a kormányzati költekezés és a gyengülő rubel fűti az inflációt, amelyek kiváltják az újabb kamatemeléseket. Az eladósodás kisebb gond volt 2023-ban, amikor a GDP 3,6 százalékkal nőtt, ám a bne IntelliNews régiós hírportál szerint az orosz gazdaság kihűlőben van, ami 2025-ben rátehet még egy lapáttal a vállalatokra nehezedő üzleti nehézségekre.

Könyörgő hangok Putyin fülének célozva

A vállalati csődök száma idén 20 százalékkal nőtt – bányászta ki a Meduza a hivatalos adatokból. A fizetésképtelenségek először az első negyedévben szaporodtak el, majd felgyorsult a növekedésük, miután a feszesebb monetáris kondíciók egyre nehezebbé teszik az adósságok menedzselését. Korábban   a cégvezetők 22 százaléka számolt be körbetartozásokról, ami mostanra 37 százalékra ment fel – idézte az orosz vállalkozók szövetségét a Meduza.

Gyűlnek a felhők
Gyűlnek a felhők
Fotó: Depositphotos

Az orosz kiskereskedők szakmai szervezete petícióban fordult a kormányhoz, hogy szabadítsa meg az áruházakat adósságuk egy részétől és adjon 7-10 százalékos kamattámogatást a hitelfelvételükhöz – írta  Kommerszant gazdasági lap. Enélkül a szervezet szerint 200 bevásárlóközpont mehet csődbe a következő hónapokban. A raktárakat üzemeltető logisztikai cégek tulajdonosai igyekeznek újratárgyalni adósságtörlesztésükethitelezőikkel. Szergej Csemezov, az állami tulajdonú Rosztec hadiipari konglomerátum vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi hitelezési környezet elviselhetetlen azoknak a gépipari vállalatoknak, amelyeknek gyártási ciklusuk hosszabb, mint egy év.

A vállalatcsoport több tagja is csődbe mehet – jelentette ki a cégvezető októberben. Még a nagy jövedelmet biztosító fegyvereladások sem elegendőek az adósságok 20 százalékos kamatköltségének fedezésére. Ha a termelési ciklus hosszabb egy évnél, akkor az előlegek csak 40 százalékát fedezik a kiadásoknak. A többit hitelből kell előteremteni, így a magas kamatok felzabálják a profitot.

Riasztó megoldást választottak az ingatlanfejlesztők

Az építőipart kiütötte, hogy a nyár közepén lejárt a kormány nagyvonalú jelzáloghitel-támogatási programja. Ezzel a hitelkérelmek egy csapásra a korábbi felére estek vissza és padlót fogott az ingatlanpiac. Az ingatlanfejlesztők válaszul beindították saját finanszírozási programjukat, amihez a 2007–2008-as subrprime válságot okozó hitelezési rendszert választották mintául. A hitelfelvevők olcsó kölcsönöket kapnak, így építkezéseiket az első időszakban jóval a valós piaci kamatok alatti hitelekből finanszírozhatják.

A néhány éves fix kamatozású időszak után azonban hitelköltségek felugranak a piaci szintre, amit sokan gyenge (subprime) hitelképességük miatt nem tudnak majd törleszteni. Emiatt hitelezőik sem tudnak majd fizetni finanszírozóiknak. Jöhetnek a sorozatos csődök, mint a nyugati világban 2007 és 2008 között. A történet szomorú összegzését Alekszej Mordasov, a Szeversztál acélipari cég alapítója, az orosz politikai-gazdasági rezsim egyik oligarchája fogalmazta meg. „A jelenlegi hitelkamatok mellett, nyereségesebb a cégeknek, ha nem bővítik tevékenységüket, sőt akár szűkítik és a bankba teszik a pénzüket. Ezzel kerülhetik el a normális termeléssel járó egyre nagyobb kockázatot.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG