Donald Tusk (Fotó: Wikimedia Commons, Mateusz Włodarczyk, www.wlodarczykfoto.pl) |
Óvatosan kell megközelíteni az Európai Unió (EU) intézményi reformjának kérdését, annál is inkább, mert nem ismerjük a visegrádi csoport javaslatának részleteit - jelentette ki Varsóban Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, miután Beata Szydlo lengyel kormányfővel tárgyalt.
Donald Tusk, aki az utóbbi napokban az uniós tagállamok vezetőinek pénteki pozsonyi informális értekezletét megelőzően több európai fővárosban egyeztet, a varsói megbeszélés után elmondta: a lengyel miniszterelnök arról tájékoztatta őt - anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna -, hogy a visegrádi országcsoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - V4) Pozsonyban várhatóan közös állásponttal lép fel, amelyben az EU-ban végrehajtandó reformokra tesznek javaslatot.
Tusk aggódik
A fantáziám, és gondolom, tudásom és képességeim is elegendőek ahhoz, hogy megmondhassam: egyáltalán nem biztos, hogy az uniós alapszerződések megváltoztatása jót tenne Lengyelországnak - jelentette ki Tusk, aki korábban lengyel miniszterelnök volt.
Tusk a találkozón arra próbálta rábeszélni Szydlót, hogy kormánya úgy tekintsen Európára, mint amely közös gondozásra méltó, nem pedig támadásokra vagy kétségbevonásra.
Mint mondta, szeretné, hogy Pozsonyban az uniós tagállamok gyakorlati megoldásokat javasoljanak, amelyek megerősítik, nem pedig gyengítik az EU-t.
Tusk nyilatkozata előtt a lengyel kormányszóvivő, Rafal Bochenek is arról tájékoztatta a sajtót, hogy Beata Szydlo a visegrádi négyekkel folytatott egyeztetések során kidolgozott álláspontot ismertette Tuskkal.
Bochenek megerősítette: a lengyel kormány álláspontja az, hogy az EU jelenleg változásokra szorul, és a pozsonyi csúcs az első impulzus kell, hogy legyen az erre irányuló úton.
A júliusban kezdődött lengyel soros V4-elnökség alatt a visegrádi országcsoport három alkalommal tartott kormányfői szintű egyeztetést az EU jövőjéről. Erre utoljára a múlt heti krynicai nemzetközi gazdasági fórumon került sor. Az országcsoport mind a négy miniszterelnöke az utóbbi időben többször is úgy nyilatkozott, hogy Pozsonyban kompromisszumos megoldások keresésére kell összpontosítani, elsősorban a biztonsági kérdésekben, ezen belül a migrációs válság kezelésében, valamint a közös uniós piac fejlesztését illetően. |