5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Először látogat el kancellárként Kínába Olaf Scholz. A vizitet előzetesen számos kritika érte, a kancellár ugyanakkor megvédte az utat. Szerinte közvetlen párbeszédre van szükség, és elvárásokat is megfogalmaz majd a távol-keleti ország vezetésével szemben.

Hivatalos látogatás keretében Kínába utazik ma a német kancellár. Olaf Scholz, aki szűk egy évvel ezelőtt vette át Németország vezetését elődjétől, Angela Merkeltől, most először keresi fel ebben a minőségében a távol-keleti országot. Emiatt számos kritikával kell szembesülnie, még egyik kormánykoalíciós partnere irányából is.

A józan és pragmatista politikát preferálja Kínával kapcsolatban Olaf Scholz. Fotó: EPA/CLEMENS BILAN
A józan és pragmatista politikát preferálja Kínával kapcsolatban Olaf Scholz. Fotó: EPA/CLEMENS BILAN

Kérdőjeles vizit

A Zöldek frakcióvezető-helyettese, Konstantin von Notz például az ARD német közszolgálati televízióban emlékeztetett arra, hogy Kína nem sima gazdaságpolitikát követ, hanem olyat, amely kéz a kézben jár hatalmi gondolkodásával és birodalmi igényeivel.

A látogatás időzítésével kapcsolatban pedig megjegyezte azt is, hogy alig két hete ért véget a Kínai Kommunista Párt kongresszusa, ahol Hszi Csin-ping pártfőtitkár harmadszor is meghosszabbította a hatalmát.

Annalena Baerbock, a Zöldek társelnöke – egyben a Scholz-kormány külügyminisztere – pedig azt mondta: Scholznak Kínában is egyértelműsíteni kell azokat az üzeneteket, amikben megállapodtak a koalíciós szerződésben.

Ezek között említette az emberi jogok, a nemzetközi jog és a fair versenyfeltételek betartását.

Scholz látogatása Kínában persze azért messze nem példa nélküli: Angela Merkel 16 év alatt 12-szer (!) járt a távol-keleti országban. Hozzá hasonlóan Scholz is gazdasági delegációt visz magával, hiszen Kína fontos gazdasági-kereskedelmi partnere a németeknek. 

Józan, körültekintő, pragmatista

Ami a kancellár álláspontját illeti, Scholz a német Frankfurter Allgemeine Zeitungban és a brüsszeli Politicóban közzétett (és a hivatalos honlapján is elérhető) véleménycikkben érvelt a kínai látogatás mellett.

Meglátása szerint Kína fontos partner, és az is marad. Ugyanakkor ha változik, akkor a hozzá való viszonyuláson is változtatni kell. Összességében józan, körültekintő és pragmatista hozzáállásra van szükség.

 Mint írta, az utóbbi öt-tíz év változásait jelzik a Kínai Kommunista Párt októberi kongresszusának határozatai, amelyekben a korábbiakhoz képest sokkal nagyobb teret nyert "a marxizmus-leninizmus melletti elkötelezettség". Emellett a pekingi vezetés az eddiginél is fontosabbnak tekinti Kína biztonságát és autonómiáját, ami felfogásuk szerint nem az ország, hanem "a kommunista rendszer" stabilitásának megőrzését jelenti.

A változásokra reagáló német stratégia alapelve, hogy a gazdasági együttműködést nem szabad leépíteni, de az egyoldalú függőségeket fel kell számolni és egyenrangúságra kell törekedni.

"Ahol kockázatos függőségek alakultak ki - például fontos nyersanyagok, egyes ritkaföldfémek vagy bizonyos új technológiák esetében -, ott indokolt, hogy vállalataink bővítsék ellátási láncaikat, és ebben támogatjuk is őket, például új nyersanyag-partnerségek révén" - írta a kancellár.  

Szerinte biztosítani kell a viszonosságot, a kölcsönösségen alapuló, egyenrangú viszonyt a kapcsolatokban, vagyis Kínának ugyanúgy kell bánnia a németekkel és a német vállalkozásokkal, mint Németország a kínaiakkal és a kínai vállalatokkal.

Ettől a kölcsönösségtől "túlságosan messze állunk, például a vállalatok piacra jutása, az engedélyezési eljárások, a szellemi tulajdon védelme vagy éppen a jogbiztonság és az állampolgárainkat megillető egyenlő bánásmód kérdéseiben" – jegyezte meg Olaf Scholz. "Ahol Kína nem engedi meg ezt a kölcsönösséget, ott ez nem maradhat következmények nélkül".

Scholz szerint az Európai Unió és Kína viszonyának három fő rétege van: egyszerre partnerek, gazdasági versenytársak és politikai riválisok. Ebben a viszonyban "a verseny és a rivalizálás elemei kétségtelenül erősödtek az utóbbi években.

"Ezt a fejleményt "úgy kell kezelnünk, hogy felvállaljuk a versenyt és komolyan vesszük a rendszerek közötti rivalizálás következményeit".

Emiatt a német-kínai párbeszédben "nem szabad kihagyni a nehéz kérdéseket", köztük "a polgári és politikai szabadságjogok, valamint az etnikai kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, például Hszincsiang tartományban", és a Tajvan körüli "aggasztóan feszült" helyzetről is tárgyalni kell - írta a kancellár.

Országa ugyan az "egy Kína elvet" képviseli Tajvan hovatartozásának ügyében, de ragaszkodik ahhoz, hogy a jelenlegi állapotok, "a status quo bármilyen változásának békésen és kölcsönös megegyezéssel kell történnie".

Szerinte Németország a nemzetközi kapcsolatok minden területén a szabályokon alapuló nemzetközi rend megőrzésére, a konfliktusok békés rendezésére, az emberi és kisebbségi jogok védelmére, valamint a szabad és tisztességes világkereskedelem fenntartására törekszik, ugyanakkor azt is vallja, hogy folytatni kell a kölcsönösen előnyös együttműködést.

Ezért a Kínával folytatott viszonyban azt is fel kell tárni, hogy hol közös érdek az együttműködés, hiszen "végül is a világnak szüksége van Kínára, például az olyan globális járványok elleni küzdelemben, mint a Covid-19".

Ugyanakkor nem lehet szó arról, hogy Kína "igényt tarhat hegemón dominanciára vagy akár egy sinocentrikus világrendre," fejtette ki Scholz.

A kancellár az első nyugati vezető, aki a Kínából indult koronavírus-járvány kezdete, 2020 eleje óta hivatalos látogatást tesz a távol-keleti országban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG