5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU-nak minden rendelkezésére álló lehetőséget használnia kell a jogállamisági hiányosságok megszüntetése érdekében, jelentette ki Olaf Scholz Prágában. A német kancellár példaként említette az uniós pénzek kifizetésének jogállamisági feltételekhez kötését, valamint a hetes cikk szerinti eljárás végigvitelét. Úgy véli, hogy az "illiberális demokrácia“ önmagában ellentmondás. A kancellár részletesen beszélt az EU jövőjéről is: támogatja a közösség jelentős mélyítését (például közös védelmi politika) és bővítését (Ukrajna és Grúzia EU-tagsága) is.

"Aggódunk amiatt, hogy Európa közepén illiberális demokráciáról beszélnek – mintha az nem lenne önmagában is ellentmondás. Ezért nem hagyhatjuk, ha a jogállamisági elveket megsértik és a demokratikus kontrollt leépítik“ – jelentette ki Olaf Scholz az EU jelenéről és jövőjéről tartott beszédében a prágai Károly Egyetemen. (Jelenleg Csehország az Európai Unió Tanácsának soros elnöke.)   

„És hogy világosan fogalmazzunk: a rasszizmust és az antiszemitizmust nem szabad tolerálni Európában“, tette hozzá a német kancellár.

Petr Fiala cseh miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár Prágában 2022. augusztus 29-én. Fotó: EPA/MARTIN DIVISEK
Petr Fiala cseh miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár Prágában 2022. augusztus 29-én. Fotó: EPA/MARTIN DIVISEK

Minden politikai eszköz bevethető

Scholz kifejtette: támogatja az Európai Bizottságot a jogállamiságért folytatott küzdelmében, és nagyon hálás azért, hogy az Európai Parlament is „nagy figyelmet fordít a témára“.

Hozzáfűzte: az EU-nak minden rendelkezésére álló lehetőséget használnia kell annak érdekében, hogy megszüntesse a jogállamisággal kapcsolatos deficitiket.

„A közvélemény-kutatások azt mutatják: mindenhol, egyébként Magyarországon és Lengyelországban is, a polgárok nagy többsége ráadaásul azt szeretné, ha az EU még erősebben kiállna a szabadságért és a demokráciáért az országukban“ – fogalmazott a kancellár.

Az eszközök között említette a hetes cikk szerint eljárást, amely esetében szerinte meg kell szüntetni a blokád lehetőségeit. Észszerű lépésnek tartaná azt is, ha az uniós pénzek kifizetését konzekvensen a jogállamisági kritériumok betartásához kötnék.

Emellett szerinte a Bizottságnak egy új eszközt is a kezébe kellene adnia: a jövőben akkor is szerződészegési eljárást indíthatna egy tagállam ellen, ha az az uniós szerződésben lefektetett „alapértékeinket sérti meg“: az emberi méltóságot, a szabadságot, az egyenlőséget, a  jogállamiságot és az emberi jogok megőrzését.

Szeretné, ha a jogállamisági viták nem a bíróság előtt zajlanának. Szerinte mindenek előtt nyílt párbeszédre van szükség politikai szinten a hiányosságokról, amelyek "minden országban vannak.“

A kancellár úgy véli, hogy erre jó alapot teremtenek a Bizottság egyes tagállamokra vonatkozó jogállamisági jelentésének ajánlásai, amelyek átültetését a gyakorlatba politikailag szorosan figyelemmel fogják kísérni.

Nyomás alatt a kormány    

Mint ismert, Brüsszel április végén indította meg a jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben, valamint továbbra is visszatartja az uniós Helyreállítási Alap hazánknak járó forrásait.

A jogállamisági eljárás lényege, hogy az uniós források megvonásával vagy csökkentésével lehet büntetni a jogállami normákat megsértő tagállamokat. Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha az adott állam oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Az uniós aggályokra a magyar kormány múlt héten válaszolt: rekordmértékű szigort és átláthatóságot ígér az uniós pénzek felhasználásában és a közbeszerzéseken annak érdekében, hogy Brüsszel megnyissa az elzárt uniós pénzcsapokat, valamint ne fagyasszon be újabb pénzeket.

A Bizottság egy hónapon belül ad majd választ.

A kormány három fronton – jogállamisági eljárás, a hétéves (2021-2027 közötti) uniós költségvetés, valamint a Helyreállítási Alap forrásai – is szeretne megállapodni Brüsszellel. 

A hetes cikk szerint eljárás, amelyet Olaf Scholz szintén szóba hozott prágai beszédében, már 2018 őszén megindult Magyarország ellen, de azóta sem zárult le.

36 tagú EU?

Visszatérve Scholz beszédére, a kancellár részletesen beszélt az EU jövőjéről, valamint az orosz-ukrán háború következményeiről is.

A kancellár kívánatosnak tartja többek között az EU jelentős, akár 30 vagy 36 tagúra bővítését, és a már tagjelölt államok mellett szívesen látná a közösségben Ukrajnát, Moldovát és Grúziát is, amennyiben azok teljesítik a csatlakozási feltételeket.

Emellett mélyítené is az EU-t: a jelenleginél jóval szorosabbra fűzné például a katonai együttműködést – közös uniós védelmi politikát szeretne. Emellett kívánatosnak tartja többwk között az EU eddiginél jóval egységesebb fellépését kifelé, a külpoltikában az elmozdulást a többségen alapuló (azaz a vétójogot kizáró) döntéshozatal felé, valamint Ukrajna tartós támogatását.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG