5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU-nak minden rendelkezésére álló lehetőséget használnia kell a jogállamisági hiányosságok megszüntetése érdekében, jelentette ki Olaf Scholz Prágában. A német kancellár példaként említette az uniós pénzek kifizetésének jogállamisági feltételekhez kötését, valamint a hetes cikk szerinti eljárás végigvitelét. Úgy véli, hogy az "illiberális demokrácia“ önmagában ellentmondás. A kancellár részletesen beszélt az EU jövőjéről is: támogatja a közösség jelentős mélyítését (például közös védelmi politika) és bővítését (Ukrajna és Grúzia EU-tagsága) is.

"Aggódunk amiatt, hogy Európa közepén illiberális demokráciáról beszélnek – mintha az nem lenne önmagában is ellentmondás. Ezért nem hagyhatjuk, ha a jogállamisági elveket megsértik és a demokratikus kontrollt leépítik“ – jelentette ki Olaf Scholz az EU jelenéről és jövőjéről tartott beszédében a prágai Károly Egyetemen. (Jelenleg Csehország az Európai Unió Tanácsának soros elnöke.)   

„És hogy világosan fogalmazzunk: a rasszizmust és az antiszemitizmust nem szabad tolerálni Európában“, tette hozzá a német kancellár.

Petr Fiala cseh miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár Prágában 2022. augusztus 29-én. Fotó: EPA/MARTIN DIVISEK
Petr Fiala cseh miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár Prágában 2022. augusztus 29-én. Fotó: EPA/MARTIN DIVISEK

Minden politikai eszköz bevethető

Scholz kifejtette: támogatja az Európai Bizottságot a jogállamiságért folytatott küzdelmében, és nagyon hálás azért, hogy az Európai Parlament is „nagy figyelmet fordít a témára“.

Hozzáfűzte: az EU-nak minden rendelkezésére álló lehetőséget használnia kell annak érdekében, hogy megszüntesse a jogállamisággal kapcsolatos deficitiket.

„A közvélemény-kutatások azt mutatják: mindenhol, egyébként Magyarországon és Lengyelországban is, a polgárok nagy többsége ráadaásul azt szeretné, ha az EU még erősebben kiállna a szabadságért és a demokráciáért az országukban“ – fogalmazott a kancellár.

Az eszközök között említette a hetes cikk szerint eljárást, amely esetében szerinte meg kell szüntetni a blokád lehetőségeit. Észszerű lépésnek tartaná azt is, ha az uniós pénzek kifizetését konzekvensen a jogállamisági kritériumok betartásához kötnék.

Emellett szerinte a Bizottságnak egy új eszközt is a kezébe kellene adnia: a jövőben akkor is szerződészegési eljárást indíthatna egy tagállam ellen, ha az az uniós szerződésben lefektetett „alapértékeinket sérti meg“: az emberi méltóságot, a szabadságot, az egyenlőséget, a  jogállamiságot és az emberi jogok megőrzését.

Szeretné, ha a jogállamisági viták nem a bíróság előtt zajlanának. Szerinte mindenek előtt nyílt párbeszédre van szükség politikai szinten a hiányosságokról, amelyek "minden országban vannak.“

A kancellár úgy véli, hogy erre jó alapot teremtenek a Bizottság egyes tagállamokra vonatkozó jogállamisági jelentésének ajánlásai, amelyek átültetését a gyakorlatba politikailag szorosan figyelemmel fogják kísérni.

Nyomás alatt a kormány    

Mint ismert, Brüsszel április végén indította meg a jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben, valamint továbbra is visszatartja az uniós Helyreállítási Alap hazánknak járó forrásait.

A jogállamisági eljárás lényege, hogy az uniós források megvonásával vagy csökkentésével lehet büntetni a jogállami normákat megsértő tagállamokat. Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha az adott állam oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Az uniós aggályokra a magyar kormány múlt héten válaszolt: rekordmértékű szigort és átláthatóságot ígér az uniós pénzek felhasználásában és a közbeszerzéseken annak érdekében, hogy Brüsszel megnyissa az elzárt uniós pénzcsapokat, valamint ne fagyasszon be újabb pénzeket.

A Bizottság egy hónapon belül ad majd választ.

A kormány három fronton – jogállamisági eljárás, a hétéves (2021-2027 közötti) uniós költségvetés, valamint a Helyreállítási Alap forrásai – is szeretne megállapodni Brüsszellel. 

A hetes cikk szerint eljárás, amelyet Olaf Scholz szintén szóba hozott prágai beszédében, már 2018 őszén megindult Magyarország ellen, de azóta sem zárult le.

36 tagú EU?

Visszatérve Scholz beszédére, a kancellár részletesen beszélt az EU jövőjéről, valamint az orosz-ukrán háború következményeiről is.

A kancellár kívánatosnak tartja többek között az EU jelentős, akár 30 vagy 36 tagúra bővítését, és a már tagjelölt államok mellett szívesen látná a közösségben Ukrajnát, Moldovát és Grúziát is, amennyiben azok teljesítik a csatlakozási feltételeket.

Emellett mélyítené is az EU-t: a jelenleginél jóval szorosabbra fűzné például a katonai együttműködést – közös uniós védelmi politikát szeretne. Emellett kívánatosnak tartja többwk között az EU eddiginél jóval egységesebb fellépését kifelé, a külpoltikában az elmozdulást a többségen alapuló (azaz a vétójogot kizáró) döntéshozatal felé, valamint Ukrajna tartós támogatását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG