7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rekordmértékű szigort és átláthatóságot ígér a kormány az uniós pénzek felhasználásában és a közbeszerzéseken annak érdekében, hogy Brüsszel megnyissa az elzárt uniós pénzcsapokat, valamint ne fagyasszon be újabb pénzeket. A Bizottság egy hónapon belül ad választ – a kormány már ősszel megállapodást szeretne. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint konstruktívabb lett a vita a közelmúltban, de nem biztos, hogy minden vonalon egyszerre lesz megegyezés.    

Oldjátok meg végre a jogállamisági problémákat vagy további uniós pénzeket fogtok veszíteni! – lényegében ezt üzente az Európai Bizottság a magyar kormánynak, amikor áprilisban megindította az úgynevezett jogállamisági (vagy más néven kondicionalitási) eljárást Magyarország ellen. Ezzel hazánk lett az első olyan uniós ország, amely ellen Brüsszel bevetette az Európai Bíróság által idén februárban jóváhagyott új mechanizmust.

Az eljárás lényege, hogy az uniós források megvonásával vagy csökkentésével lehet büntetni a jogállami normákat megsértő tagállamokat.

Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha az adott állam oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Ezt az eljárást – szemben például a hetes cikk szerint eljárással, amely már 2018 őszén megindult Magyarország ellen, de azóta sem zárult le – nem lehet hosszú évekig elhúzni, hanem mintegy 9 hónap alatt el lehet jutni a szankciókig.

Most jóban kell lenni. Orbán Viktor miniszterelnök köszönti Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a Karmelita kolostor előtt 2022. május 9-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Most jóban kell lenni. Orbán Viktor miniszterelnök köszönti Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a Karmelita kolostor előtt 2022. május 9-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Brüsszeli üzenet

Jelzésértékű, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke április 5-én, tehát két nappal a magyar kormányt megerősítő parlamenti választások után jelentette be az eljárás megindítását az Európai Parlamentben, amely már régóta presszionálta Brüsszelt erre a lépésre. (Ennek az előkészítése egyébként már tavaly novemberben megindult, amikor a Bizottság levélben kért tájékoztatást Magyarországtól az általuk észlelt jogállamisági problémákkal kapcsolatban – a szerk.) Április 27-én pedig hivatalosan is megindította a brüsszeli testület az eljárást Magyarország ellen.

A levélváltás a héten újabb fordulóhoz ért: Varga Judit hétfőn éjfélkor (tehát a válaszadási határidő lejártakor) Facebook-oldalán jelentette be, hogy a kormány elküldte válaszlevelét a Bizottságnak a kondicionalitási eljárásban.

Az igazságügyi miniszter szerint a választ "intenzív egyeztetés" előzte meg: egy hónap alatt 10 videókonferenciát és számos megbeszélést tartottak a Bizottsággal, és több mint száz intézkedési tervezetet egyeztettek. Hozzátette: a kormány „átfogó intézkedéscsomagot tett le” az asztalra, hogy a Bizottság valamennyi aggályát orvosolja.

Ezzel összhangban Gulyás Gergely a keddi Kormányinfón azt mondta: a prioritás most ennek az eljárásnak a lezárása.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint minden kérdésnél elfogadták a brüsszeli javaslatot vagy közös megegyezésre jutottak a Bizottsággal.

De pontosan mit vár el Brüsszel a magyar kormánytól az uniós pénzekért cserébe, és milyen fejlemények várhatók a következő hónapokban?

Bizottsági források már áprilisban világossá tették: Magyarország azért került célkeresztbe, mert "komoly aggodalmak" vannak Brüsszelben az uniós források magyarországi elköltésével, ezen belül egyebek mellett a közbeszerzések elosztásával, valamint az uniós pénzek ellenőrzésével és auditálásával kapcsolatban.   

Magyarul: Brüsszel főleg a korrupció elleni hatékony fellépést és a kvázi kormányközeli gazdasági szereplőkre kiírt közbeszerzések arányának visszaszorítását  várja el a magyar kormánytól az uniós pénzekkel összefüggésben.

Enged a kormány

Ezeket az aggodalmakat kívánja orvosolni a kormány azzal, hogy – mint Gulyás Gergely fogalmazott – „minden eddiginél szigorúbb és átláthatóbb” rendszert hoz létre az uniós pénzek felhasználására és a közbeszerzések ellenőrzésére. Szerinte ennek köszönhetően nem csak a jogállamisági eljárás, hanem a hétéves (2021-2027 közötti) uniós költségvetés, valamint a több mint egy éve visszatartott Helyreállítási Alap forrásai ügyében is aláírhatóvá válik a megállapodás.

Újságírói kérdésre hozzátette: ennek érdekében több mint tíz törvénymódosítást nyújtottak, illetve nyújtanak be az Országgyűlésnek az év végéig.

Ami a konkrétumokat illeti, Gulyás Gergely korábbi közlése szerint a kormány négy fontos területen változtat a Bizottság kérésének megfelelően.

15 százalék alá viszik az egyszereplős közbeszerzések arányát, a korrupciós büntetőügyekben lesz lehetőség bírósági jogorvoslatra az ügyészség döntésével szemben (egyes szakértők szerint ez valójában "kamu") , a kormány által kezdeményezett jogalkotásnál nagyobb teret adnak a társadalmi konzultációnak és csökkentik a gyors jogalkotási lehetőségek arányát (a kata érdemi konzultáció nélküli kinyírásával ugyanakkor ennek pont az ellenkezőjét tették), az uniós források jelentős részét pedig az energiafüggetlenség növelésére fordítják.

De elég lesz-e ez ahhoz, hogy megnyíljanak az eddig elzárt uniós pénzcsapok, valamint megszűnjön a jogállamisági eljárás?

„Az a kérdés, hogy a Bizottság által korábban leírt igényeket teljes mélységében kezeli-e a magyar javaslat. A korrupciós kockázat kezelése és a bírósági felülvizsgálat lehetősége voltak eddig a forró témák, az elmúlt időszakban épp az volt a konstruktív, hogy a sajtóban való üzengetés alábbhagyott” - mondta lapunknak Feledy Botond külpolitikai szakértő.

A várható fejleményekkel kapcsolatban hozzátette: a Bizottság 30 napon belül megvizsgálja a választ, arról pedig az uniós biztosok kollégiuma dönt majd, hogy lezáródjon vagy folytatódjon az eljárás.

Többfrontos játszma

Ahogy arra Gulyás Gergely is utalt, Budapest és Brüsszel között három tárgyalássorozat folyik párhuzamosan.

Az egyik a jogállamsági eljárást érinti, a másik „a többéves pénzügyi kerettervről szóló partnerségi együttműködéshez kapcsolódik, amely lehetővé teszi az operatív programok finanszírozását”, a harmadik pedig az újjáépítési (vagy más néven az említett helyreállítási) alapra vonatkozik, mondta Navracsics Tibor a Manindernek adott interjúban.

„Abban bízom, hogy a jogállamisági feltételrendszerrel kapcsolatban adott válaszlevelünk (a kormány júniusban is küldött egy válaszlevelet) és az újjáépítési alapról szóló tárgyalásaink pozitívan hatnak majd egymásra, vagyis látják, hogy valóban meg akarunk állapodni” - fogalmazott a területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter.

Reményei szerint a megállapodásokat ősszel alá tudják már írni, és így az operatív programok finanszírozására már év vége előtt megérkezhetnek az első részletek. Gulyás Gergely szintén optimistának mutatkozott a Kormányinfón ezzel kapcsolatban.   

Nem biztos persze, hogy Brüsszel egyszerre ad majd zöld jelzést mindhárom vonalon.

„Lehet, hogy előbb lesz megállapodás az RRF (helyreállítási alap) kapcsán, és a kondicionalitási eljárás formálisan csak később záródik le”, véli Feledy Botond.

Összegezve: a kormány több területen is komoly engedményeket tett Brüsszelnek annak érdekében, hogy hozzájusson minden, az országnak járó uniós forráshoz, és így enyhítse az elszabadult infláció és a brutális energiaárak negatív gazdasági hatásait. Ha a Bizottság is úgy akarja, akkor ősszel valóban megnyílhatnak az uniós pénzcsapok.

A labda tehát most Brüsszel térfelén pattog.

Kérdés persze az is, hogy kapcsol-e majd a Bizottság kimondva-kimondatlanul újabb (a jogállamiságot, a demokratikus normákat vagy éppen az Oroszország elleni szankciókat) érintő politikai feltételeket a megállapodásokhoz.

Kérdéseinket elküldtük a Bizottságnak is, amint választ kapunk, közöljük.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG