Az év utolsó hónapjában országosan 21,4 százalékkal, Budapesten 22,2 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák száma, míg egy évvel korábban a migránsválság és a párizsi merénylet miatt csökkent a beutazó forgalom. Az MSZÉSZ szerint a mostani eredményekhez a tavaly év végi erős keresletnövekedés is hozzájárult.
Egyre több külföldi keres szállást a fővároson kívül: a vidéki hotelekben több mint 10 százalékkal, míg Budapesten csupán 5,2 százalékkal volt több külföldi vendég. A főváros alacsonyabb keresletét azonban ellensúlyozták a magasabb szobaárak. Tavaly a háromcsillagos szállodák teljesítménye fejlődött leginkább Magyarországon. A teljes forgalomnak 51,1 százaléka, a szobaár bevételnek 46,7 százaléka realizálódott a Budapesten kívüli szállodákban.
Egyre többen jönnek a Távol-Keletről
A magyarországi szállodákban az összes külföldi vendégéjszaka 80,4 százalékát az Európából érkező vendégek töltötték el, 10,7 százalék az Ázsiából, 7,5 százalék az Amerikából érkezett vendégekre jutott. Tavaly az EU-ból 7,5 százalékkal, az európai országokból csaknem 7 százalékkal, míg Ázsiából 14,3 százalékkal nőtt a kereslet. A legnagyobb beutazó piacok közül különösen erős növekedés volt Csehországból (+20,2 százalék) és Romániából (+16,6 százalék) is.
A legnagyobb beutazó piacról, Németországból évek óta először növekedés történt 2016-ban, 0,3 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Bár lassabban, de folytatódott a kereslet leépülése az orosz piacról, éves szinten 5,3 százalék volt a vendégéjszakák számának csökkenése, miközben az orosz-ukrán konfliktus ellenére Ukrajnából 24,4 százalékkal több vendég érkezett.
Tavaly Magyarországon összesen 15 hotel nyílt, ebből 12 vidéken. Év végén 55 ezer 222 szoba állt a turisták rendelkezésére, ami 1,2 százalékos növekedés éves szinten. Az előkészítés vagy építés alatt álló szállodák adatai alapján a következő két évben 22 szálloda nyílhat meg Budapesten és 15 vidéken.