4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mellettük India, Vietnám, Indonézia, Törökország és Banglades szénprojektjeinek leállítására lenne a legnagyobb szükség ahhoz, hogy kivezessük az egyik legszennyezőbb energiaforrást.

Egy sor szénerőmű létesítésétől visszakoztak a világon a 2015-ös párizsi klímaegyezmény megkötése óta. Egy a témában most megjelentetett tanulmány szerint az összes tervezett szénerőmű több mint háromnegyedét vetették el, és 44 ország már egyáltalán nem számol új szénerőmű létesítésével, írja a Guardian a tanulmány alapján.

A jelentés mögött álló klímaügyi csoportok - az E3G, a Global Energy Monitor és az Ember Climated – szerint itt az idő a többi országnak is csatlakoznia ahhoz a 40 országhoz, amely már kötelezettséget vállalt arra, hogy nem használ több szént.

„Még öt évvel ezelőtt is rengeteg új szénerőművet terveztek megépíteni, de ezek többségét végül hivatalosan leállították, vagy szüneteltetik, és valószínűleg nem is fogják megépíteni”

- mondta Dave Jones, az Ember Climated munkatársa.

Egyébként 31 országban vannak jelenleg is üzemelő szénerőművek, ezek közül csak egy leállítása van betervezve. Chris Littlecott, az E3G társigazgatója elmondta, hogy a szén gazdaságossága „egyre kevésbé versenyképes a megújuló energiákhoz képest, miközben megnőtt a kockázata az elavult eszközök miatt”.

A jelentés megállapította, hogy ha Kína, - amely a világ szénerőmű-terveinek több mint feléért felelős -, India, Vietnam, Indonézia, Törökország és Banglades leállítaná a projektjeit, akkor a szénerőművek száma csaknem 90 százalékkal zsugorodna a világban.

Christine Shearer, a Global Energy Monitor programigazgatója és a jelentés társszerzője szerint a COP26 klímacsúcs, melyet novemberben tartanak Glasgow-ban, „remek alkalom arra, hogy a világ vezetői összejöjjenek és elkötelezzék magukat egy olyan világ mellett, ahol nincsenek új szénerőművek”.

A széntüzelés okozta károsanyag-kibocsátás az egyik legkritikusabb kiváltója a klímaváltozásnak. Az ENSZ szerint az évtized végére 79 százalékkal kell csökkennie a felhasználásnak a 2019 -es szinthez képest. A minap viszont több mint 50 ország miniszterei zártak le egy kétnapos találkozót Londonban anélkül, hogy a szén fokozatos kivezetésében teljes egyetértést tanúsítottak volna.

„Azoknak az országoknak, amelyek még új erőműveket terveznek, sürgősen fel kell ismerniük, hogy elkerülhetetlen a széntől való globális elmozdulás, ezzel az új projektek építési költségeit is megsprórolhatják"

- hívta fel a figyelmet Leo Roberts, az E3G kutatója és a jelentés szerzője.

Nem fúj a szél, ég a szén

Ugyanakkor a Deutsche Welle szerint Németország energiamixében az utóbbi időben nőtt a szénenergia aránya, miközben a szélenergiáé csökkent.

A német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) által hétfőn közzétett adatok szerint a "hagyományos" energiaforrásokból származó villamosenergia-termelés 2021 első hat hónapjában 20,9 százalékkal nőtt 2020 első feléhez képest. Összességében a hagyományos energiaforrásokból származó villamos energia - beleértve a szént, a földgázt és az atomenergiát - 2021 első felében a német energiamix 56 százalékát tette ki (így a megújulókból származó energia a maradék 44 százalékot).

A hagyományos források közül a legdominánsabb ráadásul pont a szénenergia volt az első félévben, ez összesen 27 százaléknyit adott ki a német energiamixből - miközben a szélenergia részesedése a tavalyi 29 százalékosról 22 százalékosra zuhant.

Az elemzők szerint ez az időjárás alakulása miatt történt.

Az idén januártól márciusig tartó szélhiány ugyanis meredeken csökkentette a német szélturbinák által termelt villamosenergia mennyiségét. Ezzel szemben a viharos időjárás 2019 és 2020 első negyedévében meredeken növelte a megtermelt villamos energiát.

Németország arra törekszik, hogy a szél, a napenergia, a biogáz és más megújuló energiaforrások nagyobb szerepet kapjanak az energiatermelésben, mivel az ország 2022-re ki akarja vezetni az atomenergiát, 2038-ra pedig le akarja állítani az összes szénerőművét is.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG