Rice és Lavrov mélyreható eszmecsere után
Feszült, de udvarias légkörben zajlott az egyik amerikai helyettes külügyi államtitkár beszámolója szerint szerdán New Yorkban Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és orosz hivatali partnere, Szergej Lavrov találkozója. Egyértelmű volt a "mélyreható eszmecserén", hogy viták vannak a két ország között - mondta Daniel Fried, az európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettes. Mindazonáltal nem volt kiabálás, asztalcsapkodás; két profi külügyminiszterről van szó - fűzte hozzá a magas rangú külügyi illetékes.
A találkozót abban a szállodában tartották, ahol az amerikai külügyminiszter New York-i tartózkodása alatt megszállt. Rice közölte az orosz külügyminiszterrel, hogy nagy hiba volt Oroszországtól az augusztusi grúziai beavatkozás; ártott Moszkva nemzetközi megbecsülésének. Az amerikai diplomácia irányítója hibának nevezte a két szakadár grúziai terület, Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének orosz elismerését is. Azt mondta, Oroszország súlyos nehézségeket teremtett saját maga számára.
Szergej Lavrov külügyminiszter az ismert orosz álláspontot hangoztatta a kemény bírálatra adott válaszában. A találkozó után a Külkapcsolatok Tanácsa nevű tekintélyes New York-i agytrösztnél azt mondta, Moszkva a legkevésbé sem érzi magát elszigetelve a grúziai események óta.
Kijelentette, hogy alapvető jelentőségűnek tartja az orosz-amerikai együttműködést, de Oroszország egyes földrajzi övezeteket különlegesen fontosnak tart, és "megvédi állampolgárait". Kis időre szükség lesz, amíg a felek visszatérnek a pragmatikus megközelítéshez azután, hogy a nyugat, de főként az Egyesült Államok érzelmi alapon reagált a grúziai orosz intervencióra - mondta. Hozzátette, reméli, hogy a G8-csoport nem válik ezeknek a reakcióknak az áldozatává.
Az orosz és az amerikai külügyminiszter mindössze háromszor beszélt egymással a kaukázusi válság másfél hónappal ezelőtti kirobbanása óta; most először személyesen. Megbeszélésükön a kaukázusi helyzet mellett az iráni és az észak-koreai nukleáris programról esett szó.
Juscsenko nem teketóriázna
Ha Moszkva támadna, veszni hagynák Kelet-Európát
Durvul a vádaskodás: oroszgyűlölőnek tituláják Rice-t
Bush: nem hagyom bedőlni a világot
MTI