A Norvégiában néhány éve felfedezett nyersfoszfát-lelőhelyről kiderült, hogy óriási mennyiségű nyersanyagot tartalmaz – foglalta össze az erről érkezett sajtóhíreket a Yahoo Finance.
Évtizedekre elég
Az újonnan nyíló bányából 50 éven át el lehet látni a világ műtrágya-, illetve akkumulátorgyártását ezzel a fontos összetevővel – állítja Michael Wurmser, a feltárást végző Norge Mining bányatársaság alapítója és vezérigazgató-helyettese. Beszámolója szerint 400 méterre a föld alatt két forrásból termelhetik ki a nyersanyagot.
A foszfáttartalmú kőzetekből foszfort nyerhetnek ki, ami a műtrágyák kritikus nyersanyaga – közölte az ágazat egyik legnagyobb cége, a marokkói az OCP Group kommentálva a norvégiai "találatot". A foszfort pedig fel lehet dolgozni foszforsavvá, amit aztán az állateledelektől a lítium-vasfoszfát akkumulátorokig a legkülönbözőbb módokon lehet hasznosítani. Tehát a felfedezés közvetve kedvező hatással lehet a mezőgazdaságra, élelmiszeriparra, hiszen ez a két ágazat jelentős mennyiségű műtrágyát használ. Az akkumulátorok oldaláról pedig egyebek mellett a villanyautó-piacnak jöhet jól.
Mást is találtak
A norvég lelőhely felfedezése előtt Marokkó, Kína, az Egyesült Államok és Oroszország voltak a legnagyobb foszfátszállító országok – derül ki a hágai stratégiai kutatóintézet adataiból. A piacot azonban megtörte Oroszország inváziója Ukrajna ellen, amelyet követően korlátozták az európai importot. Ennek hatására megugrott a műtrágyák ára.
Wurmser úgy gondolja, hogy az európai önellátás mérsékli az orosz és kínai hegemóniát ezen a téren. Pláne, hogy a Norvégiában felfedezett nyersanyagkincs nagyobb, mint a többi ismert forrás. Ráadásul a nyersfoszfát mellett titánt és vanádiumot is találtak. Az előbbit a nagy terhelésű fém alkatrészek erősítésére használják, az utóbbi az acél egyik fontos ötvözőanyaga.