A krími parlament elnöke csütörtökön jelentette be, hogy március 24-étől kerül forgalomba az orosz rubel. Vlagyimir Konsztantyinov akkor azt mondta, hogy hétfőtől rubelben történnek egyebek között a ki- és befizetések, rubelben folyósítják a nyugdíjakat és a béreket.
A krími parlament elnöke emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy egy átmeneti időszakban a Krím területén az ukrán hrivnya és az orosz rubel párhuzamosan fizetési eszköz lesz. "Majd az idő megmutatja, hogy mikortól nem lesz már szükség a hrivnyára" – jegyezte meg.
A szállodák nem vártak
Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója szerint a félszigeten több intézmény, elsősorban a szállodák és az éttermek nem vártak, náluk már vasárnap rubelben lehetett fizetni. Azonban máris komoly gondok merültek fel. Fizetni az éttermekben ugyan már lehet rubelben, de a visszajárót inkább még hrivnyában adják arra hivatkozva, hogy nincs még elég rubelkészpénz.
Az is gondot jelent, hogy miután az étlapokon az ételek ára még hrivnyában van megadva, a fogyasztás után a számlán szereplő összeg is hrivnyában van, amit viszont át kell váltani rubelre. A hírügynökség jelentése szerint minden étterem saját kurzust alkalmaz, bár a különbség nem túl jelentős, 10-15 százalék.
A pénztárgépekkel és a taxaméterekkel is gond lesz
Gond lehet a boltokban is hétfőtől, hiszen ettől a naptól kezdve minden terméknek rubelben kell feltüntetni az árát, amiért szombaton még hrivnyát kellett adni. Azt, hogy pontosan mi mennyibe kerül, vasárnap még a bolti eladók sem tudták, a pénztárgépek pedig alkalmatlanok arra, hogy átváltsanak és a rubelben feltüntetett árakat a csekken rubelben jelenítsék meg.
Aki pedig hétfőn taxiba ülne, jobban teszi, ha hrivnyát tart magánál, mert a taxaméterek alkalmatlanok rubelszámlát adni, a taxisok pedig várhatóan nem szívesen tartanak majd maguknál nagyobb összegű rubelt.