Nem tétlenkedik a Magyar Orvosi Kamara (MOK). Miután összeszedte az orvosok felől érkező több mint nyolcvan kérdést - ami az új törvénnyel kapcsolatban felmerült bennük - és eljuttatta Kásler Miklós miniszternek, most kérdőívetküldött körbe a kollégák között. Olyan érzékeny adatokra is kíváncsiak (bár szigorúan feltüntetve, hogy ez akár ki is hagyható), mint a havi nettó keresetük nagysága, vagy hogy elfogadnak-e hálapénzt. Még soha nem készült ilyen transzparens "átvilágítás" az orvostársadalomról. A cél ugyanis: minél többen töltik ki a kérdőívet, annál könnyebb lehet a törvényt rendeletekkel finomítani. Merthogy kell finomítani, abban szinte minden orvos egyetért.
A kérdőív tehát leginkább az orvosi béremelésről és a paraszolvenciáról szeretne árnyaltabb képet kapni, hogy a rendeletalkotási időszakban ennek ismeretében tudjanak lépni. A kérdőívet név nélkül kell kitölteni, így az a személyiségi jogokat nem sérti. A kérdéssor végén külön nyilatkozhatnak arról is az orvosok, hogy aláírnák-e az új jogviszonyukról szóló szerződést, ha nem módosul a törvény.
A MOK olyan alapadatokon túl, mint a nem, a területi megoszlás és a szakterület után egyebek mellett olyasmikre kíváncsi, mint:
- az elmúlt egy évben hetente átlagosan hány órát dolgozott, ügyeletet és minden munkaviszonyt beleszámítva
- közalkalmazott, vállalkozó vagy magáncégnél van-e
- az alapellátásban, a fekvőbeteg, vagy a járóbeteg-ellátásban dolgozik-e
- van-e magánrendelése
- NEAK-finanszírozott munkahelyén hány órát dolgozott hetente az elmúlt egy évben
- hétvégére és hétköznapra eső ügyeleteinek száma egy hónapban
- teljes nettó jövedeleme az elmúlt egy év átlagában
- egyetért-e a MOK bértáblájával
- dolgozott-e külföldön orvosként, ha igen, mely országban, ha épp most külföldön is vállal munkát, mennyi időt tölt ott
- elfogad-e hálapénzt és ez havi átlagban mekkora összegre tehető
- mit gondol a törvény jelenlegi formájáról
- a törvény mely tartalmi elemét korrigálná mindenképpen
- a másodállások vállalásával kapcsolatos álláspontok között öt alternatívát lehet bejelölni
- ha nem írja alá az új szerződést, akkor hol akarja folytatni?
A kérdőív végén az orvosok nyilatkozhatnak arról, hogy a MOK által célként kitűzött törvénymódosítás elmaradása esetén aláírja-e az új szerződést, vagy sem. A kamara a kérdőívben hangsúlyozza: csak így lehet megfelelő érdekérvényesítést elérni, egyúttal arra kérik az orvosokat, kizárólag akkor nyilatkozzanak NEM-mel, ha valóban minden körülményt figyelembevéve sem írnák alá az új szerződést.