7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai hadseregek igyekeznek elkerülni, hogy a fegyverkészleteik kimerüljenek, miközben Ukrajnába szállítanak. Amerika legnagyobb fegyvergyártói, a Lockheed Martin és a Raytheon rekordösszegű megrendelést kaptak az elmúlt évben.

Kevés dolog illusztrálja jobban a fegyveripar egészségét, mint egy hatalmas védelmi vásár. A minap Abu Dhabiban megrendezett nemzetközi védelmi kiállítás, az IDEX, egy igencsak nyüzsgő ágazatot mutatott be, főként, hogy az idei volt az elmúlt évek legnagyobb és leglátogatottabb kiállítása. Magasrangú katonák, kormánytisztviselők és fegyvergyártó cégek vezetői vegyültek el egymás társaságában az óriási rakéta- és drónbemutatók előtt. Az IDEX – amely egy kisvárosnyi területet foglalt el – 65 országból mintegy 130 ezer látogatót vonzott.

Sejthető, hogy miért: Oroszország egy évvel ezelőtti ukrajnai inváziója a világ nagy részét kizökkentette a kényelmes status quóból, azóta pedig a világ legtöbb fejlett állama a katonai kiadásainak nagymértékű emelését jelentette be.

„A mi szempontunkból Putyin a lehető legjobb fegyverértékesítő. Ha Putyin nem indított volna inváziót, akkor senki sem vásárolná ezt a sok cuccot

mondta a CNBC-nek az IDEX-en egy amerikai védelmi vállalkozó.

Oroszország ukrajnai invázióját követően számos európai ország kötelezte el magát, hogy teljesíti vagy egyenesen túl is lépi a védelmi kiadásokra vonatkozó NATO-célkitűzéseket, egyes esetekben évekkel azelőtt, amikorra azt eredetileg tervezték volna – olvasható a McKinsey & Co. decemberi védelmi jelentésében. A válság „a régóta fennálló feltételezések felülvizsgálatára késztetett, miszerint a 21. században nem valószínű, hogy az öreg kontinensen nagyszabású konfliktus alakul ki”.

A francia Caesar önjáró lövegek – amelyek az ukrán hadsereg számára rendkívül hatékonyak a harcokban – legyártása általában két évig tart. A francia kormány célja, hogy ezt az időt a gyártó a felére csökkentse. Fotó: Wikimedia
A francia Caesar önjáró lövegek – amelyek az ukrán hadsereg számára rendkívül hatékonyak a harcokban – legyártása általában két évig tart. A francia kormány célja, hogy ezt az időt a gyártó a felére csökkentse. Fotó: Wikimedia

Történelmi változások a katonai kiadásokban

Nézzük csak Németországot: alig néhány nappal Oroszország inváziója után jelentette be, hogy további 100 milliárd eurót költ a védelemre, ami hatalmas változást jelent egy olyan országban, amely a második világháború vége óta fukarkodik a katonai beruházásokkal.

Lengyelország célja, hogy 2023-ban a bruttó hazai termék 3 százalékára növelje a védelmi költségvetését.

Emmanuel Macron francia elnök pedig január elején jelentette be kormánya azon tervét, hogy a következő években több mint 30 százalékkal növeli a katonai kiadásokat, és felkészíti fegyveres erőit a nagy intenzitású konfliktusokra. Emellett az elmúlt évben az Ukrajnára fordított amerikai katonai kiadások egyedül is megközelítették az 50 milliárd dollárt.

A nagy kiadások azonban nem korlátozódnak a Nyugatra. Oroszország novemberben nagyjából 84 milliárd dolláros védelmi költségvetést jelentett be 2023-ra – ez több mint 40 százalékkal több, mint az eredetileg 2021-ben az idei évre tervezett összeg.

A NATO-szövetséges Japán bejelentette, hogy 2027-re a GDP 2 százalékára emeli, ezzel pedig megduplázza a védelmi kiadásait, arra hivatkozva, hogy növekszik az Észak-Korea és Kína felőli regionális fenyegetés. Kína és Szaúd-Arábia 2022-ben szintén rekordot állítottak fel a védelmi kiadásaikban.

„Sajnos túl jól megy az üzlet” – mondta az IDEX-en kiállító francia dróngyártó egyik alkalmazottja a hírportálnak.

Az amerikai fegyvergyártó cégek rekordmegrendeléseket kapnak

A külföldre irányuló amerikai haditechnikai eladások 49 százalékkal, 205,6 milliárd dollárra emelkedtek az elmúlt pénzügyi évben – közölte az Egyesült Államok Külügyminisztériuma januárban.

Amerika legnagyobb fegyvergyártói, a Lockheed Martin és a Raytheon rekordösszegű megrendelést kaptak. A Lockheed nettó árbevétele 2022 negyedik negyedévében elérte a 19 milliárd dollárt, ami nagyjából 3 százalékkal haladta meg a vállalat terveit, és a 2021-es 17,7 milliárd dollárhoz képest jelentős növekedés.

A Raytheon rendelésállománya tavaly meghaladta a 150 milliárd dollárt, és a negyedik negyedévben a rakéta és védelmi részlegének forgalma 6,2 százalékkal, 4,1 milliárd dollárra nőtt. A vállalatok szerint azonban az ellátási láncok fennakadásai és a munkaerőhiány hátráltatták a gyártást, és ha ezek nem lennének, sokkal magasabb értékesítési számokat látnának.

Leapadt fegyverkészletek Európában

Európa számára azonban valóban sürgető a helyzet – a haderő évekig tartó alulfinanszírozása, az Egyesült Államoktól való függés, valamint a hónapok óta tartó ukrajnai fegyver- és lőszerszállítások után az európai országoknak meg kell akadályozniuk, hogy fegyverkészleteik teljesen kimerüljenek.

„A legtöbb európai NATO-tagállam katonai készletei jelentősen kimerültek, mert sok kapacitást biztosítottunk Ukrajnának” – mondta Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szeptemberben.

„Az biztos, hogy az ukrán konfliktus arra kényszerített minket, hogy növeljük a kapacitásainkat” – mondta a CNBC-nek Christophe Salomon, a francia Thales szárazföldi és légi rendszerekért felelős ügyvezető alelnöke, akinek részlege radarokkal, rakétákkal, járművekkel és más szárazföldi rendszerekkel foglalkozik.

Egy brit dróngyártó cég egyik vezetője eközben arról számolt be, hogy cége pilóta nélküli légi járművei iránt „csillagászati mértékben” nőtt a kereslet.

Salomon szerint a vállalatoknak kormányzati segítségre van szükségük a gyártási folyamat felgyorsításához. A francia kormány ilyen irányú intézkedéseket vázolt fel, többek között a katonai szerződések és az adminisztratív eljárások egyszerűsítését, az import helyettesítését több francia gyártású termékkel, a magán-állami partnerség javítását, és többmilliárd euró értékű finanszírozást a lőszerkészletek feltöltésére.

A francia Caesar önjáró lövegek – amelyek az ukrán hadsereg számára rendkívül hatékonyak a harcokban – legyártása általában két évig tart. A kormány célja, hogy ezt az időt a gyártó a felére csökkentse. A termelés felfuttatása azonban nagy kihívást jelent, hiszen egyetlen fegyverrendszer-ellátási láncában többszáz különböző beszállító vesz részt.

A Thales májusban szállítja Ukrajnának a fejlett GM200 radarrendszerét, amelynek gyártása általában szintén nagyjából két évet vesz igénybe. A Thales szerint a beszállítói láncba az elmúlt évben történt fokozott beruházásoknak és a komplex radar alrendszerek előzetes beszerzésének köszönhetően az Ukrajnának szánt GM200-as rendszer négy hónap alatt összeszerelhető. A vállalat minden alrendszert előre beszerez, mielőtt tudná, hogy ki fogja megvenni.

A nyugati védelmi ágazatban eközben sokan panaszkodnak arra, hogy Európa legnagyobb gazdasága, Németország még mindig húzza az időt. Katonai kiadásainak bővítése továbbra is ellentmondásos: Berlin világossá tette, hogy segíteni akar Ukrajnának, de el akarja kerülni Oroszország provokációját.

A Németországban tavaly végbement jelentős politikai változások – különösen az, hogy a második világháború óta először engedélyezte fegyvereinek használatát külföldi harci övezetekben – kijelölték az irányt, azonban fel kell gyorsítania a folyamatokat – hangsúlyozta egy német fegyvergyártó vezetője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG