A közvélekedés szerint nem lesz független Katalónia október 1-je után, amikorra is népszavazást írt ki a kérdésről a katalán elnök – derült ki a spanyol napilapok által közölt felmérésekből. Katalóniában a megkérdezettek több mint 62 százaléka, míg egész Spanyolországban több mint 89 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szerinte nem lesz független az autonóm régió a népszavazást követően. Az összes válaszadó többsége, 73,9 százaléka szerint a függetlenségről zajló vita valójában a politikusok vitája és nem a társadalomé.
A kutatók a spanyol állam fellépésére is kíváncsiak voltak az üggyel kapcsolatban: 53 százalékuk szerint még határozottabbnak kellene lennie Katalóniával szemben, 26,7 százalékuk megfelelőnek tartja az eddigi intézkedéseket, míg 4,8 százalékuk véli úgy, hogy kevésbé kellene keménynek lennie a kérdésben.
Egyre kevesebb a támogatás
A GAD3 közvélemény-kutató elnöke hozzátette: Katalóniában a függetlenség társadalmi bázisa szűkül, a katalán kormány pedig emiatt felgyorsítja lépéseit, megkerülve az útjába kerülő demokratikus elveket. Ezzel a stratégiával pedig sikerült elérnie, hogy a spanyol lakosság döntő része egyetértsen: Katalónia nem lesz független október 1. után – mondta a szakember. Hozzátette: bár a katalán függetlenségért küzdő pártok a parlamentben többséget alkotnak, a 2015-ös választásokon ugyanakkor a választók kevesebb mint 50 százaléka szavazott rájuk.
A Sigma Dos kutatóintézet felmérése szerint a megkérdezettek 45,7 százaléka úgy véli, hogy végül nem tartják meg a referendumot - 35,9 százalékuk szerint viszont igen. A népszavazás engedélyezését a válaszadók 29,1 százaléka támogatja, 60,3 százaléka pedig ellenzi. 48,2 százalékuk szerint a referendum elkerülésére alkalmazni kellene a spanyol alkotmány 155-ös cikkelyét, amely a régió autonómiájának ideiglenes felfüggesztését jelentené – a válaszadók egyharmada azonban nem támogatja ezt a lépést.
Több jogot és kompetenciát
A Metroscopia nevű kutatócég Katalóniában végzett felmérést: itt a megkérdezettek 56 százaléka szerint nemzetközi szinten nem tekinthető legálisnak és érvényesnek az önrendelkezési népszavazás, 38 százalékuk ezzel ellentétes véleményt képvisel. A spanyol kormányról a megkérdezettek 82 százaléka azt mondta, hogy Mariano Rajoy kabinteje inkább hozzájárult a függetlenségi folyamathoz, mintsem gyengítette.
A cég egyik elemzője szerint tízből hét katalán szeretné, ha referendumon szavazhatna a függetlenségről, de nem úgy, ahogyan azt most a katalán kormány tervezi, hanem teljesen jogszerűen, megállapodva arról a spanyol állammal. A szakember szerint a szavazás egyrészt kifejezné, hogy dühösek a spanyol államra azért, ahogy Katalóniát kezeli, másrészt kinyilvánítanák: Spanyolország része akarnak maradni, de új jogi keretek között, nagyobb kompetenciákkal.
Már hegyezik a karókat - nagy harc készül Spanyolországban? Október elsején eldől, függetlenek lesznek-e a katalánok, vagy sem. Spanyolország korábban megtiltotta a népszavazást, arra hivatkozva, hogy ez sérti a spanyol nép nemzeti szuverenitását. További részletek a Privátbankár.hu-n.>>> |