Hatástalan lenne az Észak-Korea ellen fontolóra vett nyersolajembargó a londoni stratégiai elemzők szerint. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének tanulmánya szerint ugyanis az országnak jelentős szénkészletei vannak, valamint elsajátította a szén cseppfolyósításának technológiáját is. Kiemelték: Észak-Korea kizárólag Kínából importál nyersolajat, és kérdés, hogy Kína tartaná-e magát a phenjani rezsim elleni esetleges nemzetközi olajembargóhoz.
Az értékelés szerint az olajszállítások leállítását nem sínylené meg az észak-koreai gazdaság, mivel valójában nincs szüksége a kínai olajra, inkább kényelemből importál. Ha ez az importforrás bezárulna, akkor szilárd szénhidrogénféléket cseppfolyósítana, és ilyen energiahordozókból bőséges készletei vannak.Iparági adatok szerint Észak-Korea tavaly napi 15 ezer hordó nyersolajat és hatezer hordó finomított olajszármazékot vásárolt Kínától; ez Nagy-Britannia napi nyersolajfogyasztásának 1 százaléka.
A technológia adott, a kapacitás kérdéses
Atomtámadástól féltik a következő olimpiát Alig fél év múlva Észak-Koreától nem messze összegyűlnek a világ legjobb téli sportolói. Tovább >>> |
Az igazi kérdés azonban az, hogy olajfogyasztásának mekkora hányadát tudná más helyettesítő forrásokból pótolni Észak-Korea. A tanulmány szerint az amerikai és a kínai széncseppfolyósító üzemek betáplálási és kibocsátási rátájából kiszámíthatóan Észak-Koreának hozzávetőleg hatmillió tonna szenet kellene cseppfolyósítania ahhoz, hogy teljes egészében pótolni tudja éves nyersolajfogyasztását. Ehhez képest a rendelkezésre álló legfrissebb számok alapján 2015-ben 25 millió tonna jó minőségű antracitszenet exportált, főleg Kínába - ezzel Észak-Korea jelenleg a világ legnagyobb antracit-exportőre.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ráadásul évi 7 és fél millió tonnában szabta meg a nemzetközi közösség számára az Észak-Koreától évente importálható szén mennyiségét, így Phenjannak még bőségesebb készletei vannak a cseppfolyósításra – tették hozzá a tanulmányban. Bár a kutatóintézet szerint kérdéses, mekkora kapacitásai vannak a vezetésnek a széncseppfolyosítás azonnali megkezdéséhez, a technológiai alapokat már kidolgozták és a múltban ipari méretekben is alkalmazták.
Olyan fájdalmat és szenvedést ígér Észak-Korea, amilyet még nem látott Amerika Ha az Egyesült Államok keresztülviszi az ENSZ BT-n a szankciók szigorítását, akkor Észak-Korea kemény megtorlással válaszol - ígéri Kim Dzsongun. A hidrogénbombával kísérletező diktatúrát gazdasági intézkedésekkel akarják sarokba szorítani, amely cserébe újabb támadással fenyeget. További részletek a Privátbankár.hu-n.>>> |