Király Béla, az Mfor.hu és a Privátbankár.hu szakújságírója a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorában beszélt a magyar gazdasági kilátásokról, többek között annak apropóján, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Facebookon bejelentette: további hat hónappal, 2021 közepéig meghosszabbítanák a gyermeket nevelő családok, a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a közfoglalkoztatottak, valamint a legalább 25 százalékos árbevétel-csökkenést elszenvedő vállalkozások számára a 2020. december 31-éig érvényes hiteltörlesztési moratórium lehetőségét, és fél évre felmondási tilalmat rendelnének el a hitelszerződésekre.
A lépés, ahogy a hétfői tőzsdenyitás után kiderült, meglehetősen érzékenyen érintette az OTP részvényeit, ám sok család és kisebb vállalkozás számára jelenthet segítséget. Az utóbbi időben napvilágot látott makrogazdasági adatok ugyanis azt jelzik, hogy az előzetesen vártnál nagyobb lesz a GDP visszaesése, és a kilábalás üteme is elmaradhat a korábban prognosztizált ütemtől. Ebben a helyzetben pedig azok a hónapok, amelyekkel kitolják a moratórium határidejét, sokak számára létkérdést jelenhetnek.
A magyar gazdaság mellett terítékre került egy másik fontos hétvégi gazdasági történés is, a TikTok letöltésének a betiltása, majd annak elhalasztása. Az applikációt az amerikaiak azzal támadják, hogy titkosszolgálati kockázatokat jelent, ugyanakkor ezzel kapcsolatban konkrét vádak nem fogalmazódtak meg. Azt kollégánk elmondta, hogy napjainkban általános, hogy az IT-cégek nagyon sok olyan adatot gyűjtenek a felhasználókról, amely érzékenynek számítanak, ám ezek miatt viszonylag kevés olyan ügy pattan ki, amely komoly közfelháborodást vált ki. A legnagyobb visszhangot néhány éve a Facebook adatkezelése és a felhasználói profilok harmadik félnek történt átadása kapta.
Az utóbbi időben, legyen szó egyébként akár a TikTokról, akár az 5G hálózatok miatt pellengérre állított Huaweiről, akkor kapnak a kínai cégek éles támadást, ha a technológiájuk népszerűbb lesz, és ezért a piacon is sikeresebbek, mint amerikai versenytársaik.
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg