4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a közkeletű vélekedés szerint - leegyszerűsítve - az export jó, az import pedig rossz, Koren Miklós szerint igenis lehet importvezérelt a gazdasági növekedés. Sokat tanulhatunk a külföldi vállalatoktól, a veszteség pedig messze nem akkora, mint gondolnánk.

A termelékenység a kulcskérdés

Koren Miklós, a CEU közgazdasági tanszékének docense a Privátbankár.hu Növekedés 2013 című konferenciáján kifejtette: a „versenyképesség” szó azt sugallja, hogy valakit meg kell előznünk – a hosszú távú növekedés szempontjából azonban nem ennek van jelentősége, hanem sokkal inkább önmagunkat kell megelőznünk.

A magyar növekedés felbontását nézve az látszik: 1995 és 2007 között mintegy 50 százalékkal nőtt az egy munkásra jutó termelés, 2012-ben azonban a magyar gazdaság termelékenysége mindössze 57 százaléka az Egyesült Államokénak.  A növekedésnek fontos motorja a tőkefelhalmozás (a beruházás, az oktatás) is, a magyar növekedés kétharmadát azonban a termelékenység adta az időszakban.

Export = jó, import = rossz?

Hiába keressük a magyar csodát, növekedés nem lesz beruházások nélkül - mondta a Harvardon doktorált közgazdász nemrég a Privátbankárnak adott interjúban. Koren Miklós szerint az EU-tól kapott "talált pénz" akár problémákat is generálhat, az importra költött forintok pedig nagyon is megtérülnek. Az interjút itt olvashatja el >>

Az exportvezérelt növekedés az elmúlt évtizedekben több kelet-ázsiai ország gazdaságát határozta meg. Az export számos módon hat a növekedésre: húzza a fejletlen iparágakat, amelyek így termelékenyebbek lesznek; az exportálók tanulnak a külföldi vevőktől; a verseny innovációra ösztönzi a cégeket; az exportra szakosodás pedig elősegíti a tőkefelhalmozást – sorolta Koren Miklós.

Ritkábban van szó arról, hogy hogyan segítheti a gazdasági fejlődést az import. A szokásos nézőpont szerint az import rontja a fizetési mérleget, veszélyezteti a munkahelyeket, sőt: önmagában a magyar cégek sikertelenséget jelzi, ha importra szorulunk valamiből .

Sokat tanulhatunk az importból

Pedig az importverseny is innovációra ösztönzi a vállalatokat, az olcsó, importált termékek-szolgáltatások pedig hatékonyabbá teszik a vállalatokat – az importált gépekkel együtt ráadásul fejlett technológiákat is hozhatunk be - állítja Koren Miklós.

A Növekedés 2013 konferencia előadásai

Halpern: ez az exportbővülés nem fenntartható

Wolf: az adósmentés kiütheti a hitelprogramot
Oblath: Magyarországon még nincs növekedési fordulat
Hogy lesz itt 2 százalékos növekedés? A külföldön dolgozók is segítenek

Ez nem unortodox gazdaságpolitika - Matolcsynak fájhat az adósmentés

Sokat segít, ha a magyarok tanulnak a multiktól

Hol van az a növekedési fordulat? Tanuljunk a külföldiektől!

A gyakorlat azt mutatja: igenis van pozitív hatása az importnak az iparra. Kutatások szerint azon iparágak, amelyekben nőtt a kínai verseny, gyorsabb az innováció. Az importáló vállalatok termelékenysége a tapasztalatok szerint nő. Azon országok, iparágak és vállalatok, amelyek fejlett országokból importálnak gépet, termelékenyebbek – sorolta a kutatási eredményeket Koren.

Mit tudnak jobban a külföldi vállalatok?

A külpiacon résztvevő vállalatok általában véve is termelékenyebbek, mint a kizárólag belföldön működőek – akár exportról, akár importról van szó. Ráadásul azoknál a magyar vállalatoknál, amelyeket külföldi vállalatok vásárolnak fel, jelentősen megnő a termelékenység – érdemes megvizsgálni, hogy ennek hátterében milyen technológiai vagy menedzsment-tényezők állnak.

Így sem nyer mindenki

Az importvezérelt növekedésnek persze vannak költségei is: a magyar termelők piaci részesedése csökken, az importra cserélt munkások pedig állás nélkül maradhatnak.

A vizsgálatok alapján azonban az átlagbér az importáló vállalatoknál magasabb, mint a kizárólag hazai forrásból dolgozó vállalatok esetében.  A gépet importáló vállalatok átlagos dolgozója tehát nyer, a kutatások szerint pedig az import hazai termelőket kiszorító hatása kisebb, mint várnánk – mondta Koren Miklós.

A növekedés tehát igenis lehet importvezérelt – véli a szakember.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG