4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a közkeletű vélekedés szerint - leegyszerűsítve - az export jó, az import pedig rossz, Koren Miklós szerint igenis lehet importvezérelt a gazdasági növekedés. Sokat tanulhatunk a külföldi vállalatoktól, a veszteség pedig messze nem akkora, mint gondolnánk.

A termelékenység a kulcskérdés

Koren Miklós, a CEU közgazdasági tanszékének docense a Privátbankár.hu Növekedés 2013 című konferenciáján kifejtette: a „versenyképesség” szó azt sugallja, hogy valakit meg kell előznünk – a hosszú távú növekedés szempontjából azonban nem ennek van jelentősége, hanem sokkal inkább önmagunkat kell megelőznünk.

A magyar növekedés felbontását nézve az látszik: 1995 és 2007 között mintegy 50 százalékkal nőtt az egy munkásra jutó termelés, 2012-ben azonban a magyar gazdaság termelékenysége mindössze 57 százaléka az Egyesült Államokénak.  A növekedésnek fontos motorja a tőkefelhalmozás (a beruházás, az oktatás) is, a magyar növekedés kétharmadát azonban a termelékenység adta az időszakban.

Export = jó, import = rossz?

Hiába keressük a magyar csodát, növekedés nem lesz beruházások nélkül - mondta a Harvardon doktorált közgazdász nemrég a Privátbankárnak adott interjúban. Koren Miklós szerint az EU-tól kapott "talált pénz" akár problémákat is generálhat, az importra költött forintok pedig nagyon is megtérülnek. Az interjút itt olvashatja el >>

Az exportvezérelt növekedés az elmúlt évtizedekben több kelet-ázsiai ország gazdaságát határozta meg. Az export számos módon hat a növekedésre: húzza a fejletlen iparágakat, amelyek így termelékenyebbek lesznek; az exportálók tanulnak a külföldi vevőktől; a verseny innovációra ösztönzi a cégeket; az exportra szakosodás pedig elősegíti a tőkefelhalmozást – sorolta Koren Miklós.

Ritkábban van szó arról, hogy hogyan segítheti a gazdasági fejlődést az import. A szokásos nézőpont szerint az import rontja a fizetési mérleget, veszélyezteti a munkahelyeket, sőt: önmagában a magyar cégek sikertelenséget jelzi, ha importra szorulunk valamiből .

Sokat tanulhatunk az importból

Pedig az importverseny is innovációra ösztönzi a vállalatokat, az olcsó, importált termékek-szolgáltatások pedig hatékonyabbá teszik a vállalatokat – az importált gépekkel együtt ráadásul fejlett technológiákat is hozhatunk be - állítja Koren Miklós.

A Növekedés 2013 konferencia előadásai

Halpern: ez az exportbővülés nem fenntartható

Wolf: az adósmentés kiütheti a hitelprogramot
Oblath: Magyarországon még nincs növekedési fordulat
Hogy lesz itt 2 százalékos növekedés? A külföldön dolgozók is segítenek

Ez nem unortodox gazdaságpolitika - Matolcsynak fájhat az adósmentés

Sokat segít, ha a magyarok tanulnak a multiktól

Hol van az a növekedési fordulat? Tanuljunk a külföldiektől!

A gyakorlat azt mutatja: igenis van pozitív hatása az importnak az iparra. Kutatások szerint azon iparágak, amelyekben nőtt a kínai verseny, gyorsabb az innováció. Az importáló vállalatok termelékenysége a tapasztalatok szerint nő. Azon országok, iparágak és vállalatok, amelyek fejlett országokból importálnak gépet, termelékenyebbek – sorolta a kutatási eredményeket Koren.

Mit tudnak jobban a külföldi vállalatok?

A külpiacon résztvevő vállalatok általában véve is termelékenyebbek, mint a kizárólag belföldön működőek – akár exportról, akár importról van szó. Ráadásul azoknál a magyar vállalatoknál, amelyeket külföldi vállalatok vásárolnak fel, jelentősen megnő a termelékenység – érdemes megvizsgálni, hogy ennek hátterében milyen technológiai vagy menedzsment-tényezők állnak.

Így sem nyer mindenki

Az importvezérelt növekedésnek persze vannak költségei is: a magyar termelők piaci részesedése csökken, az importra cserélt munkások pedig állás nélkül maradhatnak.

A vizsgálatok alapján azonban az átlagbér az importáló vállalatoknál magasabb, mint a kizárólag hazai forrásból dolgozó vállalatok esetében.  A gépet importáló vállalatok átlagos dolgozója tehát nyer, a kutatások szerint pedig az import hazai termelőket kiszorító hatása kisebb, mint várnánk – mondta Koren Miklós.

A növekedés tehát igenis lehet importvezérelt – véli a szakember.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG