4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a közkeletű vélekedés szerint - leegyszerűsítve - az export jó, az import pedig rossz, Koren Miklós szerint igenis lehet importvezérelt a gazdasági növekedés. Sokat tanulhatunk a külföldi vállalatoktól, a veszteség pedig messze nem akkora, mint gondolnánk.

A termelékenység a kulcskérdés

Koren Miklós, a CEU közgazdasági tanszékének docense a Privátbankár.hu Növekedés 2013 című konferenciáján kifejtette: a „versenyképesség” szó azt sugallja, hogy valakit meg kell előznünk – a hosszú távú növekedés szempontjából azonban nem ennek van jelentősége, hanem sokkal inkább önmagunkat kell megelőznünk.

A magyar növekedés felbontását nézve az látszik: 1995 és 2007 között mintegy 50 százalékkal nőtt az egy munkásra jutó termelés, 2012-ben azonban a magyar gazdaság termelékenysége mindössze 57 százaléka az Egyesült Államokénak.  A növekedésnek fontos motorja a tőkefelhalmozás (a beruházás, az oktatás) is, a magyar növekedés kétharmadát azonban a termelékenység adta az időszakban.

Export = jó, import = rossz?

Hiába keressük a magyar csodát, növekedés nem lesz beruházások nélkül - mondta a Harvardon doktorált közgazdász nemrég a Privátbankárnak adott interjúban. Koren Miklós szerint az EU-tól kapott "talált pénz" akár problémákat is generálhat, az importra költött forintok pedig nagyon is megtérülnek. Az interjút itt olvashatja el >>

Az exportvezérelt növekedés az elmúlt évtizedekben több kelet-ázsiai ország gazdaságát határozta meg. Az export számos módon hat a növekedésre: húzza a fejletlen iparágakat, amelyek így termelékenyebbek lesznek; az exportálók tanulnak a külföldi vevőktől; a verseny innovációra ösztönzi a cégeket; az exportra szakosodás pedig elősegíti a tőkefelhalmozást – sorolta Koren Miklós.

Ritkábban van szó arról, hogy hogyan segítheti a gazdasági fejlődést az import. A szokásos nézőpont szerint az import rontja a fizetési mérleget, veszélyezteti a munkahelyeket, sőt: önmagában a magyar cégek sikertelenséget jelzi, ha importra szorulunk valamiből .

Sokat tanulhatunk az importból

Pedig az importverseny is innovációra ösztönzi a vállalatokat, az olcsó, importált termékek-szolgáltatások pedig hatékonyabbá teszik a vállalatokat – az importált gépekkel együtt ráadásul fejlett technológiákat is hozhatunk be - állítja Koren Miklós.

A Növekedés 2013 konferencia előadásai

Halpern: ez az exportbővülés nem fenntartható

Wolf: az adósmentés kiütheti a hitelprogramot
Oblath: Magyarországon még nincs növekedési fordulat
Hogy lesz itt 2 százalékos növekedés? A külföldön dolgozók is segítenek

Ez nem unortodox gazdaságpolitika - Matolcsynak fájhat az adósmentés

Sokat segít, ha a magyarok tanulnak a multiktól

Hol van az a növekedési fordulat? Tanuljunk a külföldiektől!

A gyakorlat azt mutatja: igenis van pozitív hatása az importnak az iparra. Kutatások szerint azon iparágak, amelyekben nőtt a kínai verseny, gyorsabb az innováció. Az importáló vállalatok termelékenysége a tapasztalatok szerint nő. Azon országok, iparágak és vállalatok, amelyek fejlett országokból importálnak gépet, termelékenyebbek – sorolta a kutatási eredményeket Koren.

Mit tudnak jobban a külföldi vállalatok?

A külpiacon résztvevő vállalatok általában véve is termelékenyebbek, mint a kizárólag belföldön működőek – akár exportról, akár importról van szó. Ráadásul azoknál a magyar vállalatoknál, amelyeket külföldi vállalatok vásárolnak fel, jelentősen megnő a termelékenység – érdemes megvizsgálni, hogy ennek hátterében milyen technológiai vagy menedzsment-tényezők állnak.

Így sem nyer mindenki

Az importvezérelt növekedésnek persze vannak költségei is: a magyar termelők piaci részesedése csökken, az importra cserélt munkások pedig állás nélkül maradhatnak.

A vizsgálatok alapján azonban az átlagbér az importáló vállalatoknál magasabb, mint a kizárólag hazai forrásból dolgozó vállalatok esetében.  A gépet importáló vállalatok átlagos dolgozója tehát nyer, a kutatások szerint pedig az import hazai termelőket kiszorító hatása kisebb, mint várnánk – mondta Koren Miklós.

A növekedés tehát igenis lehet importvezérelt – véli a szakember.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG