Görögország pénzügyi zavarai nem érnek véget 2014-ben, és "realista" megközelítés arra számítani, hogy egy harmadik mentőcsomagra is szükség lesz – mondta csütörtökön az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport vezetője. “Világos, hogy az utóbbi időben elért haladás ellenére Görögország problémái nem fognak teljesen megoldódni 2014-ig” – mondta Jeroen Dijsselbloem az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt, hozzátéve, hogy várhatóan újabb segítségre lesz szükség, míg az ország ismét a nemzetközi tőkepiacokról tudja finanszírozni magát.
A görög pénzügyminiszter korábban azt mondta, hogy Görögországnak további 10-10,5 milliárd euró támogatást kell előteremtenie, hogy 2014 második felében és 2015-ben felszínen tudja tartani magát. Joannisz Szturnarasz a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy Görögország jövőre – 2010 után először – vissza tud térni a nemzetközi hitelpiacra. Ehhez elsődleges költségvetési többletre és gazdasági növekedésre van szükség, és Görögország jövőre mindkét feltételnek megfelel – mondta.

Szakértők ezt jóformán kizártnak tartják. Az IMF már július végén közzétett jelentésében arra figyelmeztetett, hogy az ország finanszírozásában 11 milliárd eurós lyuk keletkezhet 2015-ig, sőt nagyobb, ha a gazdasági növekedést illetően nem az optimista forgatókönyv valósul meg és ha a privatizációs bevételek elmaradnak a tervezettől. A jelentés szerint Görögországnak további, a GDP 4 százalékának megfelelő adósságkönnyítésre van szüksége, hogy 2020-ig a hazai össztermék 124 százalékára szorítsa le az államadósságot.
Az EU egyik biztosa szerint további, valamivel több mint 10 milliárd eurós segélyre lesz szüksége Görögországnak, ami jóval kisebb azonban, amit Athén kapott az előző két mentőcsomagban. Részletek>> |
Görögországnak 2011 óta két csomagban összesen 240 milliárd eurónyi mentőhitelt ítéltek oda a nemzetközi hitelezők, az Európai Bizottság, az euróövezeti mentőalapok, euróövezeti országok és a Nemzetközi Valutaalap. Emellett a magánhitelezők – zömmel kereskedelmi bankok – tavaly lemondtak a görög államadósságból rájuk jutó 206 milliárd eurónak majdnem a feléről. Több euróövezeti ország – a választók hangulatára való tekintettel – egyelőre mereven elzárkózik az újabb mentőcsomagok gondolatától. A német választási kampányban szüntelenül napirenden van a téma, és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter augusztus végén egy kampányrendezvényen már elkerülhetetlennek mondta további mentőhitel folyósítását.