4p

A kelet-közép-európai régió gazdasága az a német iparhoz kapcsolódó beszállítói láncra épül, így idegesítő azt látni, hogy a rendszer központja olyan fordulóponthoz ért, amit mintha nem tudna kezelni. Legalábbis erre jutott egy friss elemzés. 

Európa legnagyobb gazdasága küszködik a gyorsan változó geopolitikai környezettel. Az Olaf Scholz kancellár vezette német kormány nem igazán áll a helyzet magaslatán ennek kezelésében. Erre a következtetésre jutottak a Carnegie Europe kutatóintézet szakértői. A négy pillér, amire Németország második világháború utáni státusza épült, megroggyant.

Bajban lehet a kancellár?
Bajban lehet a kancellár?
Fotó: EPA/CLEMENS BILAN

Az első ezek közül az a biztonsági ernyő, amelyet az Egyesült Államok tart egész Európa és ezen belül Németország felett is 1945 óta. Enélkül sem prosperitás, sem stabilitás nem lenne az öreg kontinensen. Az USA európai elkötelezettsége ugyan megmarad, de az itteni országoknak a korábbinál sokkal többet kell tenniük saját biztonságuk érdekében. A német elit azonban mintha nem ébredt volna rá ennek elkerülhetetlenségére. Az Ukrajna ellen indult 2022. februári orosz agresszió ugyan sokkoló volt, de az erre válaszul hozott döntéseket felhígítja a bürokrácia, a hadsereg reformjáról folyó vita és a dühödt konfliktus akörül, hogy hogyan finanszírozzák az ország biztonságának megerősítését. Ennek része, hogy a kormánynak nincs pénze arra az ötezer fős katonai kontingensre, amelyet a németeknek a NATO keretein belül Litvániában kellene állomásoztatniuk.

Két évtizede hiányzik a stratégia

Németország identitásának második pillére az európai uniós tagság. Ez megmarad a Carnegie szakértői szerint, de hogy Európa merre tart, az nem látható. Scholznak, akárcsak elődjének, Angela Merkelnek nincs stratégiai elképzelése arról, hogyan kellene folytatódnia az unió integrációjának. Ezen belül a transzatlanti kapcsolatokról folytatásáról sincs hosszú távú koncepció.

Ennek a stratégiai iránytűnek a hiánya és a kontinens nyugati felének orosz katonai fenyegetettsége eltörte Németország harmadik támpillérét, a jó kapcsolatokat Oroszországgal. A mindenkori berlini kormányok az 1960-as évektől kezdve a megbékélést hirdették és különleges kapcsolatok kiépítésére törekedtek a Kremllel. Abban bíztak, hogy a gyümölcsöző üzletek megszelídítik az orosz medvét. Az olcsó energiahordozók vásárlása azonban kiemelkedő szerepet játszottak abban, hogy energiaintenzív iparágak alakultak ki, és a feldolgozóipari vállalatok is építhettek erre a forrásra. Mindez fékezte modernizációt. Erős lobbik sertepertélnek a kormány körül, a digitalizáció notóriusan lassú – röviden az orosz kapcsolat eldeformálta a német gazdaságot.

Merkel humánus döntése végzetes lehet

Németország státuszának negyedik pillére, az Izraelhez fűződő megkérdőjelezhetetlenül jó viszony a Hamász és Izrael háborúja nyomán szintén megingani látszik. A német egyetemeken kirobbant palesztinbarát tüntetések nem nélkülözik az Izrael-ellenes szlogeneket. A kormány lehetetlen helyzetbe került azzal, hogy reagálnia kell a Nemzetközi Törvényszék döntésére, amely a Hamász vezérei mellett Izrael egyes vezetői ellen is letartóztatási parancsot adott ki. Merkel döntése 2015-ben, hogy beengedi Németországba az akkori menekülthullámban érkező, főként a szíriai polgárháború elől menekülő egymillió embert, megágyazott a szélső jobboldalnak.

A bevándorlásellenes hangulatkeltéssel indult politikai közbeszéd mára verbális és fizikai erőszakhoz vezetett politikai szereplők ellen. Veszedelmesre nőtt a társadalom megosztottsága. Németország uniós pillérét a politikai spektrum jobb- és baloldali széléről is támadják. A megoldással a kancellárnak kellene előállnia. Ehelyett vágyak vezérelte gondolkodást látunk, amely abban bízik, hogy a dolgok hosszabb távon visszaterelődnek a normális kerékvágásba – vélik a Carnegie Európa kutatói. Scholz és koalíciós kormánya nem készült fel arra, hogy nem térnek vissza régi szép idők.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közelít a 3 millió felé a munkanélküliek száma Németországban
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 16:16
Németországban az elemzők által várt stagnálással szemben emelkedett a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta júniusban - derült ki a német szövetségi munkaügyi hivatal, a Bundesagentur für Arbeit (BA) pénteken ismertetett adataiból. Az előző hat hónapban stagnált a munkanélküliség.
Makro / Külgazdaság Végre jó hír jött a brit gazdaságról
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 15:16
Az előzetes becslésnél gyorsabban nőtt a brit gazdaság teljesítménye az idei első negyedévben. A pénteken ismertetett felülvizsgált adatok megerősítik azt is, hogy Nagy-Britanniában véget ért a tavalyi év második felében kialakult technikai recesszió.
Makro / Külgazdaság A hétvégén megint változnak a benzinárak, mutatjuk
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 11:45
A gázolaj ára marad.
Makro / Külgazdaság Felturbózzák a Kiflit
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 11:29
170 millió dolláros növekedési tőkét kap a Rohlik Csoport az EBRD-től.
Makro / Külgazdaság A biztató munkaerőpiaci adatok mellett inflációs veszélyre figyelmeztet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 10:16
Balog-Béki Márta vezető tőkepiaci elemző a KSH péntek reggeli adatait elemezte.
Makro / Külgazdaság Ez a mutató is szép lassan visszatér a megszokott kerékvágásba
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 08:46
Az ipari termelői árak alakulását is a KSH közölte a hét utolsó munkanapján.
Makro / Külgazdaság Megugrott a hölgyek munkakedve
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 08:30
Friss foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokat közölt péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Honnan és hova menekülnek az ultragazdagok?
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. június 27. 18:54
A migrációról vagy az üldözöttek juthatnak eszünkbe, vagy azok, akik a jobb megélhetés reményében kelnek útra a világ szegényebb régióiból a gazdagabbakba. Van azonban egy harmadik csoport is.
Makro / Külgazdaság Nagyon jó hírt kapott Joe Biden, de Donald Trump sem kesereghet
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 17:28
Az Egyesült Államokban nőtt a tartós javak megrendelése májusban.
Makro / Külgazdaság Keserű vége lehet az EU keménykedésének
Buksza blog | 2024. június 27. 16:44
Ausztrália összeakasztotta a bajszát Kínával a koronavírus-járvány idején. Peking büntetővámot vetett ki az ausztrál borra, ami kiütötte az exportot. Ez lehet a vége egy EU-Kína kereskedelmi háborúnak is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG