Egyre több geológiai probléma adódik a paksi atomerőmű körül, a gyenge lösztalaj alkalmatlannak látszik az újabb blokkok felépítésére – írja a Népszava. Az épületsüllyedést mérő eljárások pontosítására szólította fel a Paksi Atomerőművet az Országos Atomenergia Hivatal. Bizonyos kitételeik már most is a vártnál jelentősebb süllyedésre utalnak, egyes külső szerkezeti elemek „kihasználtsága” pedig 2025-re meghaladhatja a 105 százalékot.
A IV. atomblokk élettartam-hosszabbítási engedélyének indoklásából kiderül: nincs megfelelő terv arra az esetre sem, ha a blokk reaktortartályának síkja másfél milliméternél nagyobb mértékben megdőlne.
Még húsz évet kapott a IV. blokk
A napokban Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető az energiaügyekért felelős Seszták Miklós nemzeti fejlesztési tárcavezetőhöz, illetve Süli Jánoshoz, „a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszterhez” fordult, tudakolván, miért és milyen mértékben süllyed az Atomerőmű. Ez azért is fontos, mert a IV- blokk közvetlenül határos a bővítési területtel, a még ismeretlen talajmozgási kockázatok így alapvetően hatnak a következő két blokk építésére.
Kiderült, mi volt a baj a paksi erőműben |
Mint kiderült, a hatóság az engedélyezési folyamat során többek között megkapta a IV. blokk „öregedéskezelési” terveit, amelyben „nemmegfelelőséget mutató süllyedési értékeket” tapasztaltak. Az erre elküldött tényállástisztázó felszólításban azonban túl általánosnak ítélték az atomerőművesek süllyedésméréssel kapcsolatos módszereit. A pontosításra ígéretet tettek, a hivatal így nem gördített akadályt a IV. blokk élettartam-hosszabbítása elé. A mostani szerződés alapján tehát 2037-ig üzemelhet a IV. blokk.
Veszélyes területre építenek?
Pontos adatok nincsenek a süllyedés mértékéről, a reaktortartály eltérése azonban még nem érte el az engedélyezett másfél millimétert. Hozzátették: a túlzott kihasználtsággal fenyegetett szerkezeti elemek a központi zónán kívül esnek, további vizsgálat pedig csak a vártnál nagyobb megereszkedés esetén várható.
A talajmozgási gondokra a 2011-es fukusimai atomerőmű-katasztrófa kapcsán készített, egy esetleges földrengésre vonatkozó tanulmányuk is kitér – ezen adatok szerint pedig az atomerőmű alatt futó vezetékeket nem kellően készítették fel ilyen esetre.
Itt egy újabb döntés: évtizedekre nem szabadulunk a paksi erőműtől A határozat indoklása szerint nincs olyan körülmény és ismert kockázati tényező, amely kizárná a tervezett üzemidőn túli üzemeltetést és veszélyeztetné a hosszú távú biztonságot. Tovább >>> |